Cukrzyca - leczenie
Leczenie cukrzycy rozpoczyna zazwyczaj zmiana nawyków żywieniowych (diety) oraz wdrożenie do codziennego planu zajęć aktywności fizycznej. Są to stałe elementy każdej terapii cukrzycowej, niestety w wielu przypadkach niewystarczające. Dlatego kolejny etap leczenia polega na wdrożeniu terapii doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. W większości przypadków leczenie doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi rozpoczyna się od monoterapii, a gdy ta okazuje się niewystarczająca i stan kliniczny pacjenta tego wymaga – wdraża się kolejny lek doustny lub insulinoterapię.
Dieta
Na stężenie glukozy we krwi bezpośrednio po posiłku wpływa nie tylko ilość węglowodanów, inaczej zwanych cukrami, ale także ich jakość. W zasadzie niemal wszystkie produkty zawierają cukry, wyjątkiem jest woda. Nie oznacza to jednak, że węglowodany występują w każdym produkcie w jednakowej ilości. Dla przykładu porównajmy zawartość węglowodanów w dwóch owocach – arbuzie i bananie. 100 g arbuza zawiera 17 g węglowodanów, a 100 g banana aż 23 g węglowodanów.

Leczenie cukrzycy zaczyna się od zmiany diety
Najlepiej spożywać więc produkty o niskiej zawartości węglowodanów, czyli mało przetworzone lub mające dużą zawartość błonnika. Są to między innymi warzywa, pieczywo razowe, pieczywo graham, pieczywo pumpernikiel, płatki owsiane, płatki zbożowe, niesłodzone musli, naturalne jogurty, kefir.
Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia fizyczne zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę, a tym samym prowadzą do zmniejszenia stężenia cukru we krwi. W przypadku chorych na cukrzycę typu 2. każdy rodzaj aktywności fizycznej, nawet czynności takie jak prace domowe, spacery, czy bieganie można traktować jako formę ćwiczeń. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest regularne uprawianie sportu, tym bardziej, że nieregularność energicznych ćwiczeń może powodować problemy ze stężeniem cukru we krwi.
Jeśli pacjent uprawiał sport przed zdiagnozowaniem choroby, może bezpiecznie robić to nadal, ale pod warunkiem, że cukrzyca jest rozsądnie kontrolowana. Nie wolno ćwiczyć przy wysokim poziomie cukru we krwi - powyżej 250 mg/dl. Należy również pamiętać, że podczas zażywania tabletek lub przyjmowania insuliny konieczne jest unikanie niskiego stężenia cukru we krwi.
Leki doustne
Leki przeciwcukrzycowe można podzielić na kilka grup, różniących się między sobą mechanizmem działania. Są to:
Insulina
Gdy terapia lekami przeciwcukrzycowymi nie osiąga zamierzonych celów leczenia cukrzycy typu 2., wprowadza się albo leczenie skojarzone, a następnie w wypadku jego nieskuteczności insulinoterapię, albo od razu insulinoterapię. Insulinoterapią zastępuje się także skuteczną terapię lekami doustnymi, ale dzieje się tak tylko w szczególnych okresach, na przykład podczas trwania innych poważnych chorób pacjenta.