Dane z rzeczywistej praktyki klinicznej dotyczące terapii dwulekowej (podwójna bronchodylatacja) zgromadzone dzięki zastosowaniu kwestionariusza CCQ potwierdzają wszechstronne korzyści terapii LAMA/LABA u pacjentów z POChP[i]
- Dane z rzeczywistej praktyki klinicznej z udziałem chorych na POChP w Europie i Izraelu
- Dobre wyniki u pacjentów otrzymujących leczenie LAMA/LABA, przy skuteczności terapeutycznej stwierdzonej u ponad 80% pacjentów1
- Po zmianie leczenia z LABA/ICS na LAMA/LABA odnotowano u pacjentów znaczącą poprawę mierzoną w oparciu o wytyczne kliniczne – porównywalną z dotychczas nieleczonymi pacjentami1
- 96,6% pacjentów pragnęło kontynuować leczenie kombinacją tiotropium/olodaterolu po zakończeniu badania1
[Warszawa, 17 maja 2021] – Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki nieinterwencyjnego badania opublikowane w czasopiśmie International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease. W badaniu oceniano skuteczność terapii z zastosowaniem tiotropium/olodaterol Respimat® w codziennej praktyce klinicznej u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Celem tego, jednego z największych badań tego typu była analiza potencjalnych zmian w klinicznej kontroli pacjentów z POChP w oparciu o kwestionariusz CCQ (Clinical COPD Questionnaire) i jego trzy części (objawy, kondycja psychiczna i stan funkcjonalny) w trakcie leczenia kombinacją tiotropium/olodaterol. Pierwszorzędowym punktem końcowym oceniającym efektywność leczenia była „skuteczność terapeutyczna” na drugiej wizycie, po około 6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia, określona jako obniżenie łącznego wyniku kwestionariusza CCQ o 0,4 punktu w okresie między pierwszą a drugą wizytą. Po zakończeniu badania skuteczność terapeutyczną stwierdzono u ponad 80% pacjentów, a wyniki kwestionariusza CCQ uległy poprawie u 92% pacjentów1.
Otwarte, nieinterwencyjne badanie obserwacyjne z udziałem 4700 pacjentów z POChP, w tym 526 z Polski, zostało przeprowadzone w 11 krajach (Bułgaria, Czechy, Węgry, Litwa, Polska, Rumunia, Rosja, Słowenia, Ukraina, Szwajcaria i Izrael).
W badaniu poprawę odnotowano we wszystkich grupach pacjentów według klasyfikacji GOLD[*][†], a największą skuteczność leczenia stwierdzono u pacjentów mających cięższe objawy. Skuteczność terapeutyczną stwierdzono u 87,8% pacjentów zaklasyfikowanych do grupy D (95% CI: 85,94–89,45), oraz u 79,7% chorych (95% CI: 78,26–81,15) w grupie B.1
Efekt terapeutyczny stwierdzono u pacjentów leczonych w oparciu o różne protokoły terapeutyczne. Największą korzyść odnotowano u dotychczas nieleczonych pacjentów (85,6%), a następnie u tych leczonych uprzednio schematem LABA/ICS (79,5%) albo terapią jednolekową LABA lub LAMA (74,2%).
Główny badacz, dr Arschang Valipour z Kliniki Chorób Układu Oddechowego i Intensywnej Terapii, Karl-Landsteiner-Institute for Lung Research and Pulmonary Oncology, Krankenhaus Nord – Klinik Floridsdorf, Wiedeń, Austria, tak komentuje otrzymane wyniki: – Pomimo że wytyczne zalecają ograniczać podawanie wziewnych glikokortykosteroidów (ICS) w leczeniu POChP, jedynie do określonej grupy pacjentów, jednak są one powszechnie stosowane. Pacjenci otrzymujący terapię LABA/ICS wykazali poprawę w trakcie badania, co przemawia na rzecz wytycznych GOLD i wielu lokalnych zaleceń mówiących o zmianie protokołu leczenia z LABA/ICS na LAMA/LABA. Wyniki wskazują, że taka zmiana poprawia jakość życia u większości pacjentów z POChP. Ponadto nasze badanie pokazuje również skuteczność leczenia LAMA/LABA we wszystkich grupach pacjentów według wytycznych GOLD, co sugeruje, że korzyści z leczenia LAMA/LABA pojawiają się także u pacjentów z mniejszym nasileniem objawów.
W badaniu oceniano również wykorzystanie leku doraźnego (SABA[‡]) w tygodniu poprzedzającym pierwszą oraz drugą wizytę i stwierdzono ogólne zmniejszenie o 1,25 aplikacji na dzień w okresie od rozpoczęcia badania do tygodnia 6 (95% CI: 1,19–1,31).1
Badania kliniczne dotyczące leczenia z użyciem tiotropium/olodaterol podawanego za pomocą inhalatora Respimat® wykazują znaczącą poprawę czynności płuc, złagodzenie objawów, poprawę jakości życia i wydolności fizycznej u pacjentów z POChP.[1],[2],[3],[4] Najważniejsze dane z tego badania, w którym oceniano skuteczność leczenia kombinacją tiotropium/olodaterol w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, stanowią potwierdzenie wyników wspomnianych badań na dużej grupie pacjentów z POChP.
Badanie to pokazuje także zadowolenie pacjentów z inhalatora Respimat®: 92,5% pacjentów było zadowolonych z obsługi inhalatora, a 93,5% pacjentów było zadowolonych ze stosowania inhalacji za jego pomocą1. To ważne, bowiem wiadomo, że chorzy na POChP mają często trudności z obsługą inhalatora, a także z samym wykonywaniem inhalacji, co wpływa na skuteczność leczenia.[5],[6]
Okazuje się, że ponad 92% pacjentów objętych tym badaniem było ogólnie zadowolonych z inhalatora Respimat®, a przeszło 96% wyrażało chęć kontynuowania terapii połączeniem tiotropium/olodaterol po zakończeniu badania.1
Na co dzień pacjenci z POChP borykają się z różnymi trudnościami, a przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia podtrzymującego ma decydujące znaczenie w skuteczności terapii POChP7. Pacjenci chętniej stosują się do zaleceń, gdy są przekonani, że leczenie przyniesie poprawę w przebiegu choroby.7
Badania z rzeczywistej praktyki klinicznej są niezbędne do pozyskiwania miarodajnych klinicznie danych w miejscu świadczenia opieki medycznej. Wyniki tego badania stanowią konstruktywne wnioski, które można będzie stosować w leczeniu pacjentów.
Więcej informacji na temat badania można znaleźć na stronie:
– Koniec –
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji można znaleźć na stronie
http://newscentre.boehringer-ingelheim.com/
Boehringer Ingelheim
Opracowywanie nowych, bardziej skutecznych leków, przeznaczonych do stosowania u ludzi i zwierząt, leży u podstaw wszystkich naszych działań. Celem firmy jest tworzenie przełomowych terapii, które zmieniają życie chorych. Boehringer Ingelheim — firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. — ma swobodę realizacji swojej długofalowej wizji, dążąc do określenia przyszłych wyzwań zdrowotnych oraz identyfikacji niezaspokojonych potrzeb medycznych, w których może przynieść największą korzyść.
Jesteśmy wiodącą firmą farmaceutyczną, skoncentrowaną na badaniach naukowych. Każdego dnia około 52 000 naszych pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2020 roku firma odnotowała sprzedaż netto o wartości około 19,57 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące prawie 3,7 mld euro, umożliwią opracowanie nowej generacji leków ratujących życie i poprawiających jakość życia chorych.
Poprzez otwarcie się na partnerstwo i zaangażowanie różnorodnych ekspertów z obszaru nauk przyrodniczych, w pełni wykorzystujemy możliwości badawcze i naukowe. Współpracując, przyspieszamy osiągnięcie kolejnego przełomu medycznego, który zmieni życie chorych teraz i w przyszłości.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com.
Piśmiennictwo
[*] Światowa Inicjatywa Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease)
[†] Wytyczne GOLD bazują na skojarzonej ocenie POChP i grupują pacjentów odpowiednio do objawów i przebytych zaostrzeń:
GOLD A: Objawy o niewielkim nasileniu, małe ryzyko zaostrzenia
GOLD B: Objawy o dużym nasileniu, małe ryzyko zaostrzenia
GOLD C: Objawy o niewielkim nasileniu, duże ryzyko zaostrzenia
GOLD D: Objawy o dużym nasileniu, duże ryzyko zaostrzenia
[‡] Krótko działające β2-mimetyki
[1] Buhl R, et al. Eur Respir J. 2015;45(4):969-979;
[2] Singh D, et al. Respir Med. 2015;109(10):1312-1319;
[3] Maltais F, et al. Eur Respir J. 2019;53(3):pii: 1802049;
[4] Troosters T, et al. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 2018; Vol. 198, Issue 8
[5] Bourbeau J, Bartlett SJ. Patient adherence in COPD Thorax 2008;63(9):831–8.
[6] Molimard M, Colthorpe P. Inhaler devices for chronic obstructive pulmonary disease: insights from patients and healthcare practitioners. J Aerosol Med Pulm Drug Deliv 2015;28(3):219–28.
MPR-PL-100350