Stosowanie empagliflozyny zredukowało ryzyko zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych i hospitalizacji z powodu niewydolności serca o 25 procent u dorosłych pacjentów, z niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory, z i bez współistniejącej cukrzycy
- Zastosowanie empagliflozyny o 30 procent zredukowało ryzyko wystąpienia pierwszej lub kolejnej hospitalizacji z powodu niewydolności serca oraz znacznie spowolniło pogorszenie czynności nerek[i]
- Wyniki były spójne w podgrupach pacjentów z i bez współistniejącej cukrzycy typu 21
- Niewydolność serca jest wiodącą przyczyną hospitalizacji w USA i w Europie[ii]
- Wyniki badania III fazy EMPEROR‑Reduced opublikowano w czasopiśmie The New England Journal of Medicine1
Ingelheim, Niemcy, 29 sierpnia 2020 r – Pełne wyniki badania III fazy EMPEROR‑Reduced z udziałem osób dorosłych z niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową, z i bez współistniejącej cukrzycy, wykazały, że stosowanie empagliflozyny pozwala istotnie, o 25 procent, zredukować ryzyko wystąpienia pierwszorzędowego punktu końcowego – zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca1. W badaniu oceniano wpływ dodania empagliflozyny (10 mg) do standardowego leczenia w porównaniu z placebo1. Wyniki zostały przedstawione podczas dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego[1], a także opublikowane w czasopiśmie The New England Journal of Medicine1.
Wyniki dotyczące pierwszorzędowego punktu końcowego były spójne w podgrupach pacjentów z i bez współistniejącej cukrzycy typu 21. Analizy kluczowych drugorzędowych punktów końcowych badania wykazały, że stosowanie empagliflozyny zredukowało ryzyko wystąpienia pierwszej lub kolejnej hospitalizacji z powodu niewydolności serca o 30 procent1. Ponadto tempo spadku współczynnika eGFR, który jest miarą pogorszenia czynności nerek, było wolniejsze w grupie stosującej empagliflozynę niż w grupie placebo1.
– Niewydolność serca to wyniszczająca choroba układu krążenia, która prowadzi do niepełnosprawności. Nie tylko ogranicza ona jakość życia, lecz także wymaga wielokrotnych hospitalizacji. Jest to postępująca choroba, której towarzyszy pogarszanie się czynności nerek – powiedział lek. med. Milton Packer, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego ds. Programu EMPEROR oraz laureat nagrody dla wybitnego naukowca z zakresu wiedzy o układzie krążenia (Distinguished Scholar in Cardiovascular Science), związany ze szpitalem Baylor University Medical Center w Dallas (Teksas, USA). – Wyniki badania EMPEROR‑Reduced wykazują, że empagliflozyna stosowana u dorosłych pacjentów z niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową zmniejsza liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca, a jednocześnie spowalnia pogarszanie się czynności nerek. Wyniki te są wysoce istotne statystycznie i ważne klinicznie.
Zaobserwowana w analizie eksploracyjnej redukcja ryzyka wystąpienia pierwszorzędowego punktu końcowego w badaniu EMPEROR‑Reduced odpowiadała konieczności leczenia 19 pacjentów przez 16 miesięcy w celu uniknięcia jednego zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca1.
Niewydolność serca występuje u ponad 60 milionów ludzi na całym świecie[2]. Każdego roku ponad milion osób jest hospitalizowanych z jej powodu w USA i w Europie2. Choroba występuje wówczas, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do pozostałych części ciała i jest to najczęstsze i najcięższe powikłanie zawału serca[3],[4]. U osób z niewydolnością serca często występuje duszność i uczucie zmęczenia, co może obniżać jakość ich życia.[5],[6] U osób z niewydolnością serca często występują również zaburzenia czynności nerek, co może mieć istotny, niekorzystny wpływ na rokowanie[7].
– Niewydolność serca może mieć głęboki wpływ na osoby cierpiące na tę chorobę, a jej konsekwencje dotyczące serca i nerek mogą ograniczać możliwości życiowe – powiedział dr Waheed Jamal, Wiceprezes i Dyrektor Pionu Chorób Kardiometabolicznych w Boehringer Ingelheim. – Empagliflozyna była pierwszym inhibitorem SGLT2, w przypadku którego wykazano redukcję liczby zgonów z przyczyn sercowo‑naczyniowych oraz hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób z cukrzycą typu 2 i zaawansowaną chorobą sercowo‑naczyniową. Nastąpiło to w badaniu EMPA‑REG OUTCOME®. Nadal wytyczamy nowe szlaki, dzięki wynikom badania EMPEROR‑Reduced, które dostarczają solidnych dowodów na to, że empagliflozyna może odmienić życie milionów ludzi poprzez redukcję ryzyka powikłań sercowo‑naczyniowych oraz spowolnienie tempa progresji uszkodzenia nerek u osób z niewydolnością serca. Z niecierpliwością czekamy na dalszą analizę tych danych i planujemy przedłożyć wnioski rejestracyjne jeszcze w tym roku.
– Dziesiątki milionów ludzi żyją z niewydolnością serca i chorobą nerek – powiedział dr n. med. Jeff Emmick, Wiceprezes ds. Rozwoju Produktów w firmie Lilly. – Wyniki badania EMPEROR‑Reduced wykazały, że empagliflozyna może pomóc w redukowaniu skutków niewydolności serca, jednocześnie spowalniając pogarszanie się czynności nerek. Jesteśmy podekscytowani możliwością przedstawienia tych danych i mamy nadzieję, że dzięki naszemu programowi badań EMPOWER możliwa będzie zmiana sposobu leczenia pacjentów z tymi chorobami.
Agencja Żywności i Leków (FDA) w USA rozpoczęła procedurę przyspieszonej oceny empagliflozyny w redukowaniu ryzyka zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych oraz hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób z niewydolnością serca[8]. Ocena ta dotyczy programu EMPEROR, na który składają się badania EMPEROR‑Reduced i EMPEROR‑Preserved. Badanie EMPEROR‑Preserved ma na celu ocenę wpływu stosowania empagliflozyny na ryzyko zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób dorosłych z niewydolnością serca i zachowaną frakcją wyrzutową[9] – są to pacjenci, dla których obecnie nie istnieją zarejestrowane opcje leczenia. Wyniki badania EMPEROR‑Preserved zostaną opublikowane najprawdopodobniej w 2021 r.
Dodatkowo prowadzone obecnie badanie EMPA‑KIDNEY ocenia wpływ stosowania empagliflozyny na progresję choroby nerek i występowanie zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych u osób dorosłych z zaawanasowaną, przewlekłą chorobą nerek, zarówno z jak i bez współistniejącej cukrzycy[10]. FDA rozpoczęła również procedurę przyspieszonej oceny stosowania empagliflozyny w leczeniu przewlekłej choroby nerek, wskazując na pilną potrzebę opracowania nowych opcji leczenia dla osób żyjących z tą chorobą na całym świecie[11]. Wyniki badania EMPA‑KIDNEY zostaną opublikowane najprawdopodobniej w 2022 r.
Badania EMPEROR i EMPA‑KIDNEY są prowadzone w ramach programu klinicznego EMPOWER – jednego z najbardziej kompleksowych programów badań nad inhibitorem SGLT2, oceniających wpływ empagliflozyny na jakość życia w kontekście spektrum chorób sercowo-nerkowo-metabolicznych. Program ten obejmuje także badanie EMPACT‑MI, które ocenia wpływ stosowania empagliflozyny na ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny i hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób dorosłych, z i bez współistniejącej cukrzycy, u których wystąpił zawał serca[12], jak również badanie EMPULSE, które ma na celu ocenę stosowania empagliflozyny u osób dorosłych, z i bez współistniejącej cukrzycy, które zostały przyjęte do szpitala z powodu ostrej niewydolności serca i których stan został ustabilizowany[13].
* Złożony eksploracyjny punkt końcowy obejmował przewlekłe dializy lub przeszczepienie nerki, bądź trwałą redukcję o ≥40% wskaźnika eGFR (CKD‑EPI) lub trwałą redukcję eGFR o <15 ml/min/1,73 m2 (u pacjentów z wyjściową wartością eGFR ≥30), albo trwały poziom eGFR <10 ml/min/1,73 m2 (u pacjentów z wyjściową wartością eGFR <30 ml/min/1,73 m2).
Program badań klinicznych EMPEROR oceniających stosowanie empagliflozyny w leczeniu niewydolności serca11,[14]
Program badań klinicznych EMPEROR (EMPagliflozin outcomE tRial in patients with chrOnic heaRt failure) obejmuje dwa randomizowane badania III fazy, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby i mające na celu ocenę stosowania empagliflozyny raz na dobę w porównaniu z placebo u osób dorosłych z przewlekłą niewydolnością serca z zachowaną lub obniżoną frakcją wyrzutową,* z i bez współistniejącej cukrzycy, którzy otrzymują aktualnie obowiązujące leczenie standardowe:
- EMPEROR‑Reduced [NCT03057977]: ocena bezpieczeństwa stosowania i skuteczności empagliflozyny u osób z przewlekłą niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową (HFrEF).
- Pierwszorzędowy punkt końcowy: czas do wystąpienia pierwszego zdarzenia w postaci potwierdzonego zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub potwierdzonej hospitalizacji z powodu niewydolności serca
- Liczba pacjentów: 3730
- Data ukończenia: 2020 r.
- EMPEROR-Preserved [NCT03057951]: ocena bezpieczeństwa stosowania i skuteczności empagliflozyny u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF).
- Pierwszorzędowy punkt końcowy: czas do wystąpienia pierwszego zdarzenia w postaci potwierdzonego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych lub potwierdzonej hospitalizacji z powodu niewydolności serca [Okres: maksymalnie 38 miesięcy]
- Przewidywana liczba pacjentów: ok. 5990
- Szacowana data ukończenia: 2021 r.
*Frakcja wyrzutowa oznacza procent objętości krwi wypompowywanej z lewej komory serca w trakcie każdego skurczu mięśnia sercowego[15]. W trakcie rozkurczu mięśnia sercowego komora ponownie wypełnia się krwią.
- O HFrEF mówimy w sytuacji, gdy mięsień sercowy nie kurczy się wystarczająco silnie i do organizmu zostaje przepompowana mniejsza ilość krwi w porównaniu z sercem o prawidłowej czynności17.
- HFpEF ma miejsce wówczas, gdy mięsień sercowy kurczy się prawidłowo, ale komora nie napełnia się wystarczająco krwią i dlatego mniej krwi może wpłynąć do serca w porównaniu z sercem o prawidłowej czynności17.
Program EMPOWER
W ramach zawartego sojuszu firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company opracowały program EMPOWER, którego celem jest zbadanie wpływu empagliflozyny na ważniejsze kliniczne parametry sercowo-naczyniowe i nerkowe w spektrum chorób sercowo-nerkowo-metabolicznych. Schorzenia sercowo-nerkowo-metaboliczne to wiodąca przyczyna śmiertelności na świecie, która powoduje niemal 20 milionów zgonów rocznie[16]. W ramach programu EMPOWER firmy Boehringer Ingelheim i Lilly dążą do pogłębienia wiedzy na temat tych wzajemnie powiązanych układów i opracowania leczenia oferującego zintegrowane korzyści w kontekście wielu narządów. Program EMPOWER, który obejmuje osiem badań klinicznych i dwa badania oceniające wyniki leczenia w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, podkreśla długoterminowe zaangażowanie obu firm w poprawę jakości życia chorych ze schorzeniami sercowo-nerkowo-metabolicznymi. Do uczestnictwa w badaniach klinicznych włączono ponad 27 000 dorosłych osób na całym świecie, co oznacza, że jest to obecnie jeden z najbardziej szeroko zakrojonych i kompleksowych programów badań klinicznych nad inhibitorem SGLT2.
Program ten obejmuje następujące badania kliniczne:
- EMPEROR‑Reduced: ocena redukcji ryzyka zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób dorosłych z przewlekłą niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową1
- EMPEROR‑Preserved: ocena redukcji ryzyka zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób dorosłych z przewlekłą niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową11
- EMPULS: ocena poprawy klinicznych oraz określanych przez pacjenta punktów końcowych u osób dorosłych hospitalizowanych z powodu ostrej niewydolności serca15
- EMPACT‑MI: ocena ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny i hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób dorosłych, z i bez współistniejącej cukrzycy typu 2, u których wystąpił ostry zawał mięśnia sercowego, w celu zapobiegania niewydolności serca i poprawienia wyników leczenia14
- EMPA‑KIDNEY: ocena redukcji tempa progresji choroby nerek oraz ryzyka zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych u osób dorosłych z zaawansowaną, przewlekłą chorobą nerek12
- EMPERIAL‑Reduced: ocena wydolności czynnościowej oraz punktów końcowych określanych przez pacjenta u osób dorosłych z przewlekłą niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową[17]
- EMPERIAL‑Preserved: ocena wydolności czynnościowej oraz punktów końcowych określanych przez pacjenta u osób dorosłych z przewlekłą niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową[18]
- EMPA‑REG OUTCOME®: ocena wpływu empagliflozyny dodanej do standardowego leczenia na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe oraz śmiertelność pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz chorobą sercowo-naczyniową[19]
- EMPRISE: nieinterwencyjne badanie oceniające skuteczność, bezpieczeństwo, wykorzystywanie zasobów opieki zdrowotnej oraz koszty opieki medycznej podczas stosowania empagliflozyny w rutynowej praktyce klinicznej u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 w całym spektrum ryzyka sercowo‑naczyniowego[20],[21]
Niewydolność serca
Niewydolność serca to postępująca choroba powodująca przewlekłą niepełnosprawność i potencjalnie prowadząca do zgonu, w której serce nie jest w stanie przepompować dostatecznej ilości krwi natlenowanej do organizmu lub w której w procesie zapewnienia dopływu dostatecznej ilości krwi natlenowanej dochodzi do nagromadzenia płynów (zmian zastoinowych) w płucach i tkankach obwodowych5. Jest to szeroko rozpowszechniona choroba, na którą cierpi ponad 60 milionów osób na całym świecie, przy czym przewiduje się, że częstość występowania niewydolności serca będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji4. Niewydolność serca często występuje u chorych na cukrzycę[22], jednak u około połowy wszystkich osób z niewydolnością serca cukrzyca nie występuje4,[23].
Program leczenia niewydolności serca z zastosowaniem empagliflozyny uruchomiono w oparciu o dane z badania EMPA‑REG OUTCOME® oceniającego wpływ empagliflozyny (w dawce 10 mg lub 25 mg raz na dobę) w porównaniu z placebo, stosowanych w skojarzeniu z leczeniu standardowym, u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i utrwaloną chorobą układu krążenia21.
Choroby sercowo-nerkowo-metaboliczne
Firmy Boehringer Ingelheim i Lilly dążą do wprowadzenia zmian w modelu leczenia osób ze schorzeniami sercowo-nerkowo-metabolicznymi, grupą wzajemnie powiązanych zaburzeń, które występują u ponad miliarda ludzi na świecie i stanowią wiodącą przyczynę śmiertelności18.
Układy krążenia, nerkowy i metaboliczny są wzajemnie powiązane i można wskazać wiele czynników ryzyka oraz mechanizmów powstawania nieprawidłowości w szerokim spektrum chorobowym, które dotyczą wszystkich tych układów. Zaburzenia czynności jednego układu mogą przyspieszyć wystąpienie objawów ze strony innych układów, co wpływa na rozwój wzajemnie powiązanych chorób, np. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, niewydolności serca i zaburzeń nerek, a to z kolei zwiększa ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Analogicznie poprawa stanu zdrowia w zakresie jednego układu może prowadzić do pozytywnych rezultatów w zakresie wszystkich pozostałych[24],[25].
Celem naszych badań i opracowanych terapii jest wspieranie chorych w zachowaniu zdrowia, przywrócenie równowagi pomiędzy wzajemnie powiązanymi układami krążenia, nerkowym i metabolicznym oraz zmniejszenie ryzyka występowania poważnych powikłań. W ramach naszych działań na rzecz osób, których zdrowie jest zagrożone przez schorzenia sercowo-nerkowo-metaboliczne, nadal będziemy stosować podejście wielodyscyplinarne w opiece zdrowotnej, koncentrując nasze zasoby na obszarach, w których brakuje skutecznych terapii.
Empagliflozyna
Empagliflozyna to doustny, przyjmowany raz na dobę, wysoce selektywny inhibitor kotransportera sodowo‑glukozowego 2 (SGLT2) oraz pierwszy lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, w przypadku którego dane na temat obniżenia ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych zostały uwzględnione w kilku krajach w zarejestrowanych wskazaniach do stosowania[26],[27],[28].
Hamowanie kotransportera SGLT2 przez empagliflozynę u pacjentów z cukrzycą typu 2 i wysokim stężeniem cukru we krwi przeciwdziała wchłanianiu zwrotnemu glukozy w nerkach, co prowadzi do wydalania nadmiaru glukozy z moczem. Ponadto empagliflozyna przeciwdziała wchłanianiu zwrotnemu sodu, co wpływa na zwiększenie wydalania sodu z organizmu oraz zmniejszenie obciążenia płynami układu naczyń krwionośnych (tj. objętości wewnątrznaczyniowej). Empagliflozyna wywołuje w organizmie zmiany w metabolizmie glukozy, sodu i wody, które mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych, zgodnie z obserwacjami poczynionymi w badaniu EMPA‑REG OUTCOME®[29].
Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company
W styczniu 2011 r. firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company ogłosiły zawarcie sojuszu na rzecz leczenia cukrzycy, ukierunkowanego na związki reprezentujące kilka największych grup leków przeciwcukrzycowych. W zależności od regionu geograficznego firmy wspólnie lub osobno promują odpowiednie substancje czynne, które każda z firm wniosła do koalicji. Sojusz pozwala na wykorzystanie zasobów dwóch światowych liderów na rynku farmaceutycznym, aby skupić działania na potrzebach pacjenta. Poprzez połączenie sił obie firmy pokazują swoje zaangażowanie nie tylko w zakresie opieki nad chorymi na cukrzycę, lecz również w prowadzenie badań nad potencjalnymi rozwiązaniami w obszarach, w których istnieje potrzeba rozwoju wiedzy medycznej. Badania kliniczne uruchomiono w celu oceny wpływu stosowania empagliflozyny u osób z niewydolnością serca lub przewlekłą chorobą nerek.
Boehringer Ingelheim
Opracowywanie nowych, bardziej skutecznych leków, przeznaczonych do stosowania u ludzi i zwierząt, leży u podstaw wszystkich naszych działań. Celem firmy jest tworzenie przełomowych terapii, które zmieniają życie chorych. Boehringer Ingelheim - firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. - ma swobodę realizacji swojej długofalowej wizji, dążąc do określenia przyszłych wyzwań zdrowotnych oraz identyfikacji niezaspokojonych potrzeb medycznych, w których może przynieść największą korzyść.
Jesteśmy wiodącą firmą farmaceutyczną, skoncentrowaną na badaniach naukowych. Każdego dnia ponad 51 000 naszych pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2019 roku firma odnotowała sprzedaż netto o wartości około 19 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące prawie 3,5 mld euro, umożliwią opracowanie nowej generacji leków ratujących życie i poprawiających jakość życia chorych.
Poprzez otwarcie się na partnerstwo i zaangażowanie różnorodnych ekspertów z obszaru nauk przyrodniczych, w pełni wykorzystujemy możliwości badawcze i naukowe. Współpracując, przyspieszamy osiągnięcie kolejnego przełomu medycznego, który zmieni życie chorych teraz i w przyszłości.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com
Piśmiennictwo
[1] Packer M. EMPEROR-Reduced: Empagliflozin in Heart Failure With a Reduced Ejection Fraction, With and Without Diabetes. Presented on 29 August 2020 at the European Society of Cardiology (ESC) Congress 2020 – The Digital Experience.
[2] GBD 2017 Disease and Injury Incidence and Prevalence Collaborators. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 354 diseases and injuries for 195 countries and territories, 1990–2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. Lancet. 2018;392(10159):1789–1858.
[3] American Heart Association. What is Heart Failure? Available at: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/what-is-heart-failure. Accessed: August 2020.
[4] Anderson JL and Morrow DA. Acute Myocardial Infarction. N Engl J Med. 2017;376:2053–64.
[5] American Heart Association. Warning Signs of Heart Failure. Available at: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/warning-signs-of-heart-failure. Accessed August 2020.
[6] Calvert MJ, Freemantle N, Cleland JGF. The impact of chronic heart failure on health‐related quality of life data acquired in the baseline phase of the CARE‐HF study. Eur J Heart Fail. 2005;7(2):243–51.
[7] Sarnak MJ. A patient with heart failure and worsening kidney function. Clin J Am Soc Nephrol. 2014;9(10):1790–98.
[8] Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc. Press release. 2019. https://www.boehringer-ingelheim.com/press-release/fda-fast-track-designation-chronic-heart-failure. Accessed August 2020.
[9] ClinicalTrials.gov. EMPagliflozin outcomE tRial in Patients With chrOnic heaRt Failure With Preserved Ejection Fraction (EMPEROR-Preserved). Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03057951. Accessed August 2020.
[10] ClinicalTrials.gov. EMPA-KIDNEY (The Study of Heart and Kidney Protection With Empagliflozin). Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03594110. Accessed August 2020.
[11] Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc. Press release. 2020. Available at: https://www.boehringer-ingelheim.com/press-release/fda-fast-track-chronic-kidney-disease. Accessed August 2020.
[12] Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc. Press release. 2020. Available at: https://www.boehringer-ingelheim.com/press-release/dcri-collaboration-empact-mi. Accessed August 2020.
[13] ClinicalTrials.gov. EMPagliflozin initiated in patients hospitalised for acUte heart faiLure (de novo or decompensated chronic HF) who have been StabilisEd (EMPULSE) Available at: https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04157751. Accessed August 2020.
[14] ClinicalTrials.gov. EMPagliflozin outcomE tRial in Patients With chrOnic heaRt Failure With Reduced Ejection Fraction (EMPEROR-Reduced). Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03057977. Accessed August 2020.
[15] American Heart Association. Ejection Fraction Heart Failure Measurement. Available at: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/diagnosing-heart-failure/ejection-fraction-heart-failure-measurement. Accessed: August 2020.
[16] GBD 2015 Mortality and Causes of Death Collaborators. Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980–2015: A systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015. The Lancet. 2016; 388(10053):1459–544.
[17] ClinicalTrials.gov. A phase III randomised, double-blind trial to evaluate the effect of 12 weeks treatment of once daily EMPagliflozin 10 mg compared with placebo on ExeRcise ability and heart failure symptoms, In patients with chronic HeArt FaiLure with reduced Ejection Fraction (HFrEF) (EMPERIAL – reduced). Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03448419. Accessed August 2020.
[18] ClinicalTrials.gov. A phase III randomised, double-blind trial to evaluate the effect of 12 weeks treatment of once daily EMPagliflozin 10 mg compared with placebo on ExeRcise ability and heart failure symptoms, in patients with chronic HeArt FaiLure with preserved Ejection Fraction (HFpEF) (EMPERIAL – preserved). Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03448406. Accessed August 2020.
[19] Zinman B, Wanner C, Lachin JM, et al. Empagliflozin, Cardiovascular Outcomes, and Mortality in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2015;373:2117–28.
[20] Kim DJ, Sheu WH-H, Seino Y, et al. Cardiovascular Effectiveness and Safety of Empagliflozin in Routine Care in East Asia: Results from the EMPRISE study. Presented at IDF Congress 2019. 2-6 December 2019, Busan, Korea.
[21] Patorno E, Pawar A, Franklin J, et al. Empagliflozin and the risk of heart failure hospitalization in routine clinical care: a first analysis from the EMPagliflozin compaRative effectIveness and SafEty (EMPRISE) Trial. Circulation. 2019;139:2822-30.
[22] Yancy CW, Jessup M, Bozkurt B, et al. 2013 ACCF/AHA guideline for the management of heart failure: a report of the American College of Cardiology Foundation/ American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. J Am Coll Cardiol. 2013;128(16):e240–e327.
[23] Suskin N, McKelvie RS, Burns RJ, et al. Glucose and insulin abnormalities relate to functional capacity in patients with congestive heart failure. Eur Heart J. 2000;21:1368–75.
[24] Ronco C, McCullough P, Anker SD, et al. Cardio-renal syndromes: report from the consensus conference of the acute dialysis quality initiative. Eur Heart J. 2010;31(6):703–11.
[25] Lazzeri C, Valente S, Tarquini R, et al. Cardiorenal syndrome caused by heart failure with preserved ejection fraction. Int J Nephrol. 2011;2011:634903.
[26] Empagliflozin tablets, U.S. Prescribing Information. Available at: http://docs.boehringer-ingelheim.com/Prescribing%20Information/PIs/Jardiance/jardiance.pdf. Accessed: August 2020.
[27] Empagliflozin tablets. European Product Information; approved April 2020. Available at: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/jardiance-epar-product-information_en.pdf. Accessed August 2020.
[28] Empagliflozin (Full Prescribing Information). Mexico; Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc; 2017.
[29] Vallon V and Thompson SC. Targeting renal glucose reabsorption to treat hyperglycaemia: the pleiotropic effects of SGLT2 inhibition. Diabetologia. 2017;60(2):215–25.