Ostatnie badania wykazały, że nieprzerwane leczenie dabigatranem wiąże się z mniejszą liczbą krwawień niż w przypadku stosowania warfaryny u chorych na migotanie przedsionków poddawanych ablacji przezskórnej
- W badaniu RE-CIRCUIT® odnotowano mniejszą liczbę dużych krwawień i ciężkich zdarzeń niepożądanych w przypadku nieprzerwanego stosowania dabigatranu, w porównaniu z nieprzerwanym stosowaniem warfaryny1,2.
- Pacjenci uczestniczący w badaniu stanowili reprezentatywną grupę chorych poddawanych ablacji przezskórnej w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, dzięki czemu uzyskano dane szczególnie wartościowe dla praktykujących lekarzy 1,2.
- Dane zostały zaprezentowane w trakcie kongresu ACC w 2017 r. i opublikowane w „New England Journal of Medicine” (NEJM)1,2.
Ingelheim, Niemcy, kwiecień 2017 r. — Istotne, nowe dane pochodzące z badania RE-CIRCUIT® wykazują lepszy profil bezpieczeństwa dabigatranu w porównaniu z warfaryną stosowaną u chorych na migotanie przedsionków (MP) poddawanych ablacji przezskórnej. U chorych na MP otrzymujących nieprzerwane leczenie dabigatranem, których poddano ablacji przezskórnej, odnotowano mniejszą liczbę dużych krwawień i ciężkich zdarzeń niepożądanych w porównaniu z chorymi nieprzerwanie leczonymi warfaryną. Wyniki zostały przedstawione w trakcie sesji nr 66, poświęconej najnowszym doniesieniom, podczas dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Waszyngtonie i jednocześnie opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”1,2.
W badaniu RE-CIRCUIT® wykazano, że nieprzerwane stosowanie dabigatranu skutkowało istotnym obniżeniem ryzyka dużych powikłań krwotocznych w porównaniu z nieprzerwanym podawaniem warfaryny: W badaniu wykazano bezwzględne obniżenie ryzyka o 5,3% w ramach pierwszorzędowego punktu końcowego, odnotowując wystąpienie dużych krwawień u 5/317 pacjentów otrzymujących dabigatran w porównaniu z 22/318 chorych leczonych warfaryną (względne obniżenie ryzyka o 77,2%). W przypadku dabigatranu częstość występowania małych krwawień w porównaniu z warfaryną była podobna (59/317 w por. z 54/318). Nie odnotowano zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u chorych przyjmujących dabigatran, a u pacjentów otrzymujących warfarynę odnotowano jedno takie zdarzenie. Do badania RE-CIRCUIT® włączono 635 pacjentów z napadowym lub przetrwałym MP, poddawanych ablacji przezskórnej. Uczestnicy ci stanowili reprezentatywną grupę chorych poddawanych temu zabiegowi w rutynowej praktyce klinicznej, dzięki czemu uzyskano nowe dane szczególnie istotne dla praktykujących lekarzy1,2.
„Wyniki te dla społeczności lekarskiej są wiadomością ekscytującą” — stwierdził prof. Hugh Calkins, przewodniczący komitetu sterującego badania RE-CIRCUIT®, profesor kardiologii oraz dyrektor jednostki Electrophysiology Laboratory and Arrhythmia Service szpitala Johns Hopkins Hospital, Baltimore, USA. „W trakcie zabiegu ablacji pacjenci narażeni są na ryzyko wystąpienia potencjalnych poważnych powikłań, w tym udaru mózgu i krwawienia. Z tego powodu właściwe leczenie przeciwkrzepliwe w okresie ablacji w MP ma szczególne znaczenie. W badaniu RE-CIRCUIT zaobserwowaliśmy, że nieprzerwane leczenie przeciwkrzepliwe dabigatranem skutkowało istotnie niższą liczbą powikłań krwotocznych niż w przypadku warfaryny u chorych na migotanie przedsionków poddawanych ablacji”.
Każdego roku na całym świecie przeprowadza się ponad 200 000 zabiegów ablacji u pacjentów z MP3–5, najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem rytmu serca6. Ablacja jest często stosowaną metodą leczenia arytmii obserwowanej u chorych na MP7. Pod kontrolą obrazu RTG do żył lub tętnic wprowadza się elastyczne, prowadnice. Przez nie wprowadzane są poprzez naczynia obwodowe do serca elektrody diagnostyczne i elektroda ablacyjna. Po zidentyfikowaniu rodzaju częstoskurczu i zlokalizowaniu obszaru odpowiedzialnego za jego powstawanie, w tym miejscu umieszcza się końcówkę elektrody ablacyjnej, która zostaje rozgrzewana prądem o częstotliwości radiowej (ang. RF ablation - Radio frequency ablation) do temperatury ok. 60 °C. Taka temperatura jest wystarczająca do zniszczenia obszaru będącego źródłem arytmii, można też użyć niskiej temperatury (cryotherapy)18. Ablacja przezskórna wiąże się z ryzykiem zarówno zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, jak i krwawień8,9. Aby zminimalizować to ryzyko, konieczne jest uważne monitorowanie terapii przeciwkrzepliwej przed ablacją, w jej trakcie i po zabiegu10,11. W badaniu RE-CIRCUIT® uzyskano dane dotyczące tej konkretnej sytuacji klinicznej w przypadku pacjentów przyjmujących dabigatran, substancję niebędącą antagonistą witaminy K (ang. non-vitamin K antagonist oral anticoagulant, NOAC)1,2.
„Po raz kolejny wykazano korzyści w zakresie bezpieczeństwa stosowania dabigatranu w porównaniu z warfaryną” — powiedział prof. Jörg Kreuzer, wiceprezes ds. medycznych, Obszar terapeutyczny chorób układu sercowo-naczyniowego, Boehringer Ingelheim. „Tylko jeden pacjent leczony dabigatranem wymagał interwencji medycznej lub zabiegu z powodu dużego krwawienia, co miało miejsce w przypadku jedenastu chorych otrzymujących warfarynę. Co więcej, u tego jednego pacjenta nie zaistniała nawet potrzeba zastosowania swoistego czynnika odwracającego działanie dabigatranu, choć był on dostępny dla badaczy.”
Badanie RE-CIRCUIT® wpisuje się w dążenie firmy Boehringer Ingelheim do wprowadzania innowacji w zakresie leczenia przeciwkrzepliwego z korzyścią dla pacjentów i lekarzy. Firma Boehringer Ingelheim wprowadziła na rynek dabigatran, pierwszy NOAC stosowany w celu zmniejszenia ryzyka udaru mózgu u chorych na MP12, a w 2015 r. uzyskała rejestrację idarucyzumabu, pierwszego swoistego czynnika odwracającego działanie NOAC do stosowania w sytuacjach pilnych do odwrócenia działania przeciwkrzepliwego dabigatranu13. Idarucyzumab jest szeroko dostępny i posiada go ponad 7500 szpitali na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii14.
Informacje od Wydawcy
Badanie RE-CIRCUIT®
Badanie RE-CIRCUIT® (Randomized Evaluation of dabigatran etexilate Compared to warfarIn in pulmonaRy vein ablation: assessment of different peri-proCedUral antIcoagulation sTrategies — randomizowana ocena dabigatranu w porównaniu z warfaryną w ablacji żyły płucnej: ocena różnych okołozabiegowych strategii leczenia przeciwkrzepliwego) jest eksploracyjnym, prospektywnym, randomizowanym, wieloośrodkowym badaniem otwartym z utajnieniem punktów końcowych, z grupą kontrolną przyjmującą substancję aktywną. Do udziału w badaniu włączano chorych z napadowym lub przetrwałym niezastawkowym MP, u których zaplanowano zabieg ablacji przezskórnej, kwalifikujących się do przyjmowania dabigatranu w dawce 150 mg dwa razy na dobę. Pacjentów w drodze randomizacji przypisano do grupy otrzymującej dabigatranu 150 mg dwa razy na dobę lub warfarynę (docelowe INR 2,0–3,0) w stosunku 1:1, które to leczenie przyjmowali oni przez cały czas trwania badania1,2.
W badaniu wzięło udział 704 pacjentów ze 104 ośrodków, przy czym 635 chorych poddano ablacji bez przerywania leczenia przeciwkrzepliwego. Pacjentów przed zabiegiem ablacji poddano przesiewowo przezprzełykowemu badaniu echokardiograficznemu w celu ustalenia ewentualnej obecności skrzepów krwi w górnej lewej jamie serca (lewym przedsionku). Bezpieczeństwo i skuteczność terapii oceniono w trakcie 3–4-miesięcznego okresu leczenia oraz wizyty kontrolnej po 1 tygodniu od zakończenia leczenia1,2.
Pierwszorzędowym punktem końcowym w badaniu RE-CIRCUIT® była częstość występowania dużych krwawień według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Zakrzepicy i Hemostazy (ISTH) w trakcie zabiegu ablacji i w czasie maksymalnie dwóch miesięcy po nim. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały zdarzenia zakrzepowo-zatorowe (udar mózgu/zatorowość systemowa/przemijający napad niedokrwienny), małe krwawienia oraz złożony punkt końcowy w zakresie zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa w trakcie zabiegu ablacji i w czasie maksymalnie dwóch miesięcy po nim1,2.
Dabigatran
Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania dabigatranu wynosi ponad 6,9 miliona pacjentolat we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na świecie14. Dabigatran jest dostępny na rynku od ponad 8 lat i został zarejestrowany w ponad 100 krajach14.
Dabigatran jest obecnie dopuszczony do stosowania w następujących wskazaniach12:
• profilaktyka udarów i zatorowości systemowej u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków i czynnikiem ryzyka udaru;
• profilaktyka pierwotna żylnych incydentów zakrzepowo-zatorowych u chorych poddawanych planowej całkowitej alloplastyce stawu biodrowego lub kolanowego;
• leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP) oraz zapobieganie nawrotom ZŻG i ZP u dorosłych.
Dabigatran, bezpośredni inhibitor trombiny (ang. direct thrombin inhibitor, DTI)15, był pierwszym powszechnie zarejestrowanym lekiem z nowej generacji bezpośrednich doustnych leków przeciwkrzepliwych, stanowiącym odpowiedź na dużą, niezaspokojoną potrzebę medyczną w zakresie prewencji oraz leczenia ostrych i przewlekłych chorób zakrzepowo-zatorowych. Silne działanie przeciwkrzepliwe uzyskuje się dzięki bezpośredniemu inhibitorowi trombiny swoiście hamującemu aktywność trombiny będącej głównym enzymem w procesie odpowiedzialnym za tworzenie zakrzepów (skrzepliny)16. W przeciwieństwie do antagonistów witaminy K, które w sposób zmienny wpływają na różne czynniki krzepnięcia, dabigatran wywiera skuteczne, przewidywalne i stałe działanie przeciwzakrzepowe przy niewielkim potencjale interakcji z innymi lekami i bez interakcji z żywnością oraz bez konieczności regularnego monitorowania aktywności układu krzepnięcia czy obowiązkowej modyfikacji dawki15,17.
Dabigatran jest jedynym NOAC, w przypadku którego dostępny jest zarejestrowany swoisty czynnik odwracający jego działanie12–13. Idarucyzumab został zatwierdzony do stosowania u dorosłych chorych leczonych dabigatranem w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie odwrócenie działania przeciwkrzepliwego w związku z koniecznością przeprowadzenia procedury/zabiegu chirurgicznego w trybie pilnym bądź wystąpieniem zagrażającego życiu lub niekontrolowanego krwawienia13.
Boehringer Ingelheim
Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie i do dziś pozostaje nieprzerwanie własnością rodziny. Od ponad 130 lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych leków o wysokiej wartości terapeutycznej. „Do nowych wartości poprzez innowacje“ to wizja, która na codzień wyznacza kierunek 50.000 pracowników, działających w trzech obszarach biznesowych: medycynie, weterynarii oraz produkcji leków biologicznych.
Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Firma angażuje się w projekty społeczne (m.in. globalną inicjatywę Making More Health), aktywnie promuje różnorodność pracowników i korzysta z ich różnych doświadczeń i umiejętności. Współpraca i wzajemny szacunek, ale także ochrona środowiska i zrównoważony rozwój stanowią nieodłączną część wszystkich przedsięwzięć Grupy.
W 2016 r. firma Boehringer Ingelheim osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 15,9 mld euro. 19,6% wartości przychodów netto (ponad 3 mld euro) zainwestowane zostało w badania i dalszy rozwój.
Więcej informacji o Boehringer Ingelheim można znaleźć na stronie www.boehringer-ingelheim.com lub w naszym raporcie rocznym: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com .
Referencje
- Calkins, H. et al. Safety and Efficacy of Uninterrupted Anticoagulation With Dabigatran Etexilate Versus Warfarin in Patients Undergoing Catheter Ablation of Atrial Fibrillation: The RE-CIRCUIT Study. #411-08: Late-Breaking Clinical Trials presentation during the American College of Cardiology 66th Annual Scientific Session, Washington, USA.
- Calkins H. et al. Uninterrupted Dabigatran versus Warfarin for Ablation in Atrial Fibrillation. NEJM. 2017. DOI: 10.1056/NEJMoa1701005.
- Auricchio A. et al. The Current Status of Cardiac Electrophysiology in ESC Member Countries. The EHRA White Book 2013. Available at: http://www.escardio.org/static_file/Escardio/Press-media/press-releases/2013/ehra-white-book-2013.pdf. Last accessed April 2015.
- JRCAC Data Center 2013.
- O’Connor E, Minihan D. Cardium Study: Atrial Fibrillation, Decision Resources, February 2013.
- Lloyd-Jones DM. et al. Lifetime risk for development of atrial fibrillation: the Framingham Heart Study. Circulation. 2004;110(9):1042-46.
- Mayo Clinic. Catheter ablation to isolate the pulmonary veins to treat atrial fibrillation. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atrial-fibrillation/multimedia/img-20096441May Last accessed March 2017.
- Kirchhof P. et al. 2016 ESC Guidelines for the management of atrial fibrillation developed in collaboration with EACTS. Europace. 2016;18(11):1609–78.
- Calkins H. et al. 2012 HRS/EHRA/ECAS Expert Consensus Statement on Catheter and Surgical Ablation of Atrial Fibrillation: Recommendations for Patient Selection, Procedural Techniques, Patient Management and Follow-up, Definitions, Endpoints, and Research Trial Design: A report of the Heart Rhythm Society (HRS) Task Force on Catheter and Surgical Ablation of Atrial Fibrillation. Europace. 2012;14(4):528–606.
- Weitz JI. et al. Periprocedural Management of New Oral Anticoagulants in Patients Undergoing Atrial Fibrillation Ablation. Circulation. 2014;129:1688–94.
- Sticherling C. et al. Antithrombotic management in patients undergoing electrophysiological procedures: a European Heart Rhythm Association (EHRA) position document endorsed by the ESC Working Group Thrombosis, Heart Rhythm Society (HRS), and Asia Pacific Heart Rhythm Society (APHRS). Europace. 2015;17(8):1197–214.
- Dabigatran European Summary of Product Characteristics, 2017.
- Idarucyzumab European Summary of Product Characteristics, 2016.
- Boehringer Ingelheim Data on File.
- Stangier J. Clinical pharmacokinetics and pharmacodynamics of the oral direct thrombin inhibitor dabigatran etexilate. Clin Pharmacokinet. 2008;47(5):285–95.
- Di Nisio M. et al. Direct thrombin inhibitors. N Engl J Med. 2005;353:1028–40.
- Stangier J. et al. Pharmacokinetic Profile of the Oral Direct Thrombin Inhibitor Dabigatran Etexilate in Healthy Volunteers and Patients Undergoing Total Hip Replacement. J Clin Pharmacol. 2005;45:555–63.
- Wikipedia, 2017, Ablacja przezskórna, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ablacja_przezskórna [dostęp: 19.04.2017}