Firma Boehringer Ingelheim przedstawia pełne wyniki badania CARMELINA® dotyczące stosowania linagliptyny z sercowo-naczyniowym punktem końcowym
· Linagliptyna wykazała podobny długoterminowy profil bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego i nerkowego w porównaniu z placebo, u dorosłych chorych na cukrzycę typu 21.
· Wyniki badania CARMELINA® zostały przedstawione podczas 54. dorocznego zjazdu EASD.
Ingelheim, Niemcy, Październik 2018 r. — Firma Boehringer Ingelheim przedstawiła pełne wyniki długoterminowego badania CARMELINA®z sercowo-naczyniowym punktem końcowym, w którym oceniano wpływ linagliptyny na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe i nerkowe u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych wysokim ryzykiem rozwoju choroby serca i/lub choroby nerek1,2. W badaniu osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy* i linagliptyna wykazała podobny profil bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego, w porównaniu z placebo, po dodaniu do leczenia standardowego1. W badaniu CARMELINA®przyjęto też główny złożony drugorzędowy punkt końcowy,† wykazując podobny profil bezpieczeństwa nerkowego w porównaniu z placebo1.
Ogólny profil bezpieczeństwa linagliptynyw badaniu CARMELINA® był zgodny z poprzednimi danymi i nie zaobserwowano żadnych nowych sygnałów bezpieczeństwa1. Badanie CARMELINA® wykazywało podobny wskaźnik hospitalizacji z powodu niewydolności serca dla linagliptyny w porównaniu z placebo1.
Pełne wyniki badania CARMELINA® zostały przedstawione podczas 54. dorocznego zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Berlinie.
„Choroby serca stanowią poważne powikłanie i są główną przyczyną zgonu wśród chorych na cukrzycę typu 2. Badanie CARMELINA® dostarcza nowych danych dotyczących chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych wysokim ryzykiem rozwoju choroby serca i/lub choroby nerek – populacji dotąd niedoreprezentowanej w innych badaniach z sercowo-naczyniowymi punktami końcowymi, z którą mamy do czynienia w naszej codziennej praktyce. Badanie potwierdziło, że linaglipina może być stosowana w tej grupie pacjentów”, skomentował Bernard Zinman, lekarz medycyny, prof. wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Toronto oraz starszy pracownik naukowy Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute, Mount Sinai Hospital, w Toronto w Kanadzie.
W badaniu CARMELINA® zdarzenia sercowo-naczyniowe przyczyniające się do wystąpienia pierwszorzędowego punktu końcowego* odnotowano u 12,4% (434pacjentów) w grupie przyjmującej linagliptynę w porównaniu z 12,1 (420 pacjentów) w grupie otrzymującej placebo, wykazując podobny długoterminowy profil bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego u dorosłych chorych na cukrzycę typu 21. Linagliptyna wykazała również podobny długoterminowy profil bezpieczeństwa nerkowego, w porównaniu z placebo. Wykazano to za pomocą złożonego punktu końcowego obejmującego pogorszenie się czynności nerek†, które odnotowano u 9,4 % (327 pacjentów) w grupie przyjmującej linagliptynę i 8,8% (306 pacjentów) w grupie otrzymującej placebo1.
Wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca obserwowano w niektórych innych badaniach z sercowo-naczyniowym punktem końcowym z udziałem chorych na cukrzycę3,4. W badaniu CARMELINA® ten punkt końcowy został określony wcześniej i poddany dokładnej ocenie na podstawie stanowiska niezależnego komitetu.‡ Hospitalizację z powodu niewydolności serca odnotowano u 6% (209 pacjentów) w grupie przyjmującej linagliptynę w porównaniu z 6,5% (226 pacjentów) w grupie otrzymującej placebo1. „Wyniki te są szczególnie istotne, zważywszy na populację pacjentów objętych badaniem CARMELINA®, w tym na osoby najbardziej narażone na niewydolność serca.”, powiedział dr Waheed Jamal, wiceprezes i dyrektor ds. obszaru terapeutycznego CardioMetabolic Medicine w Boehringer Ingelheim.
„Chociaż w wielu wytycznych5,6 uznaje się dziś wagę wyboru terapii przeciwcukrzycowej o potwierdzonym korzystnym działaniu obniżającym ryzyko sercowo-naczyniowe i umieralność wśród osób cierpiących na cukrzycę typu 2 i choroby serca, nadal potrzebne są dodatkowe leki hipoglikemizujące”, zauważył Waheed Jamal. „CARMELINA®wzmacnia zaufanie do stosowania linaglipyny jako skutecznego i dobrze tolerowanego leczenia, z prostym dawkowaniem u dorosłych z cukrzycą typu 2.”
„Opracowaliśmy unikatowy program badań z sercowo-naczyniowymi punktami końcowymi, które mają na celu ocenę stosowania linagliptyny. Program ten obejmuje dwa badania — badanie CARMELINA®, którego wyniki zostały opublikowane dzisiaj, oraz badanie CAROLINA®, którego wstępne wyniki zostaną opublikowane w najbliższym czasie”, dodał dr n. med. Jeff Emmick, wiceprezes ds. rozwoju produktu w Lilly Diabetes. „Program ten dostarczy danych klinicznych dotyczących profilu bezpieczeństwa długotrwałego stosowania linagliptyny w szerokiej populacji dorosłych chorych na cukrzycę typu 2, reprezentującej chorych najczęściej spotykanych w codziennej praktyce lekarskiej7”.
Informacje o badaniu CARMELINA®
CARMELINA® to międzynarodowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie kliniczne prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 6979 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 w 27 krajach, w ponad 600 ośrodkach, których obserwowano przez okres 2,2 roku (mediana)2,8. Celem badania była ocena wpływu linagliptyny (w dawce 5 mg raz na dobę), w porównaniu z placebo (oba leki dodane do leczenia standardowego), na sercowo-naczyniowe punkty końcowe u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, z których większość cierpiała też na choroby nerek2,8. Populacja osób obciążonych wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i/lub z chorobą nerek odzwierciedla populację chorych najczęściej spotykanych w codziennej praktyce lekarskiej7. Leczenie standardowe obejmowało podawanie leków hipoglikemizujących oraz leków stosowanych w leczeniu chorób układu krążenia (w tym leków hipotensyjnych i leków obniżających stężenie lipidów).
Badanie CARMELINA® było prowadzone przez akademicki komitet koordynacyjny oraz koalicję na rzecz leczenia cukrzycy zawartą przez Boehringer Ingelheim i Eli Lilly & Company. W porównaniu z innymi niedawno opisywanymi badaniami, w których oceniano stosowanie inhibitorów dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4) u chorych na cukrzycę typu 2, w badaniu CARMELINA® uczestniczyło najwięcej chorych z upośledzoną czynnością nerek.§
Więcej informacji na temat badania CARMELINA® znajduje się pod adresem: https://www.carmelinatrial.com/
Informacje o linagliptynie
Linagliptyna jest inhibitorem DPP-4 podawanym w jednej dawce raz na dobę, który cechuje istotna skuteczność w obniżaniu stężenia glukozy we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2. Można ją stosować u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 niezależnie od wieku, czasu trwania choroby, pochodzenia etnicznego, wskaźnika masy ciała (BMI) czy czynności wątroby i nerek9. Spośród wszystkich inhibitorów DPP-4 linagliptyna jest w najmniejszym stopniu wydalana przez nerki9-13.
Nasze badania z sercowo-naczyniowymi punktami końcowymi
Ponieważ choroba układu krążenia stanowi poważne powikłanie i jest główną przyczyną zgonu wśród chorych na cukrzycę typu 214, bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe ma ogromne znaczenie w przypadku wszystkich leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Większość chorych na cukrzycę typu 2 na świecie umiera z powodu zdarzenia sercowo-naczyniowego15. W 2015 r. firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company ogłosiły wyniki przełomowego badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym EMPA-REG OUTCOME®, w którym stosowano inhibitor SGLT2 empagliflozynę16,17.
CARMELINA® to jedno z dwóch badań z sercowo-naczyniowym punktem końcowym, w których oceniano stosowanie inhibitora DPP-4 linagliptyny. Badanie CAROLINA®18 to pierwsze badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym mające na celu ocenę stosowania inhibitora DPP-4, w którym będą porównywane leki powszechnie stosowane w leczeniu drugiego rzutu — linagliptyna i pochodna sulfonylomocznika glimepiryd. Badanie jest prowadzone z udziałem osób dorosłych, u których cukrzyca typu 2 jest na względnie wczesnym etapie i u których stwierdzono podwyższone ryzyko sercowo-naczyniowe lub potwierdzono powikłania, a kontrola glikemii nie jest optymalna. U większości chorych nie rozwinęła się jeszcze choroba serca lub nerek. Już niedługo zostaną przedstawione pierwsze wyniki tego badania. Badania CARMELINA® i CAROLINA® dostarczą danych klinicznych dotyczących profilu bezpieczeństwa długotrwałego stosowania linagliptyny w szerokiej populacji dorosłych chorych na cukrzycę typu 2, reprezentującej chorych najczęściej spotykanych w codziennej praktyce lekarskiej7.
Boehringer Ingelheim
Poprawa stanu zdrowia i jakości życia chorych jest celem skoncentrowanej na badaniach naukowych firmy farmaceutycznej Boehringer Ingelheim. W działaniach tych istotne jest skupienie się na chorobach, w przypadku których nie istnieją jeszcze zadowalające opcje leczenia. Firma skupia się zatem na opracowywaniu innowacyjnych terapii, które mogą wydłużyć życie chorych. W segmencie zdrowia zwierząt Boehringer Ingelheim stawia na zaawansowaną profilaktykę.
Boehringer Ingelheim — firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. — należy do 20 czołowych spółek w branży farmaceutycznej. Każdego dnia około 50 000 pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2017 r. firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto o wartości niemal 18,1 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące ponad trzy miliardy euro, odpowiadają 17% wartości sprzedaży netto.
Jako firma rodzinna Boehringer Ingelheim w swoich planach uwzględnia perspektywę pokoleniową i skupia się na wynikach długofalowych, a nie na doraźnym zysku. Celem firmy jest więc organiczny wzrost w oparciu o własne zasoby przy jednoczesnym otwieraniu się na partnerstwo i strategiczne sojusze w badaniach. We wszystkich swoich działaniach firma Boehringer Ingelheim w naturalny sposób bierze odpowiedzialność za ludzkość i środowisko.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com.
* Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był czas do pierwszego wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału mięśnia sercowego nieprowadzącego do zgonu lub udaru mózgu nieprowadzącego do zgonu (3-punktowy MACE).
† Najważniejszym drugorzędowym punktem końcowym był czas do pierwszego wystąpienia długotrwałej schyłkowej niewydolności nerek (ESKD), zgonu z powody choroby nerek lub długotrwałego obniżenia wartości eGFR o ≥ 40% względem wartości początkowej w porównaniu z placebo.
‡ Wg niezależnego komitetu ds. oceny zdarzeń klinicznych, z zastosowaniem zaślepienia
§ Szacunkowy współczynnik przesączania kłębuszkowego poniżej 30 ml/min/m2
Referencje
- Rosenstock J et al. Cardiovascular and Renal Microvascular Outcome Study with Linagliptin in Patients with Type 2 Diabetes Mellitus (CARMELINA®). Prezentacja ustna przedstawiona podczas 54. dorocznego zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) 4 października 2018 r. (czwartek, 17:15–18:15, Langerhans Hall) w Berlinie (Niemcy).
- ClinicalTrials.Gov. Cardiovascular and renal microvascular outcome study with linagliptin in patients with type 2 diabetes mellitus at high vascular risk. Publikacja dostępna pod adresem: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01897532?term=NCT01897532&rank=1. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- Green JB et al. Effect of Sitagliptin on Cardiovascular Outcomes in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2015;373(3):232–42.
- Scirica BM et al. Saxagliptin and cardiovascular outcomes in patients with type 2 diabetes mellitus. N Engl J Med. 2013;369(14):1317–26.
- Piepoli MF i wsp. 2016 European Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice: Sixth Joint Task Force of the European Society of Cardiology and Other Societies on Cardiovascular Disease Prevention in Clinical Practice [szósta wspólna grupa robocza Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i innych towarzystw zajmujących się zapobieganiem chorobom układu krążenia w praktyce klinicznej] (w skład której weszli przedstawiciele 10 towarzystw i zaproszeni eksperci). Opracowano przy szczególnym udziale Europejskiego Stowarzyszenia Prewencji i Rehabilitacji Sercowo-Naczyniowej (European Association for Cardiovascular Prevention & Rehabilitation, EACPR). Eur Heart J. 2016;37(29):2315–81.
- Introduction: Standards of Medical Care in Diabetes 2018. Diabetes Care. 2018;41(Suppl 1):S1–S2.
- Boehringer Ingelheim and Eli Lilly and Company. Dane własne.
- Rosenstock J et al. Rationale, design, and baseline characteristics of the CArdiovascular safety and Renal Microvascular outcomE study with LINAgliptin (CARMELINA®): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial in patients with type 2 diabetes and high cardio-renal risk. Cardiovasc Diabetol. 2018;17(1):39.
- Europejska Agencja Leków (EMA). Linagliptyna, tabletki. Charakterystyka produktu leczniczego zatwierdzona przez EMA. Aktualizacja: sierpień 2017 r. Publikacja dostępna pod adresem: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002110/WC500115745.pdf. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- Europejska Agencja Leków (EMA). Saksagliptyna, tabletki. Charakterystyka produktu leczniczego zatwierdzona przez EMA. Publikacja dostępna pod adresem: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/001039/WC500044316.pdf. Ostatnia aktualizacja: lipiec 2016 r. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- Europejska Agencja Leków (EMA). Alogliptyna, tabletki. Charakterystyka produktu leczniczego zatwierdzona przez EMA. Publikacja dostępna pod adresem: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002182/WC500152271.pdf. Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015 r. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- Europejska Agencja Leków (EMA). Ssitagliptyna tabletki. Charakterystyka produktu leczniczego zatwierdzona przez EMA. Publikacja dostępna pod adresem: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000722/WC500039054.pdf. Ostatnia aktualizacja: sierpień 2017 r. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- Europejska Agencja Leków (EMA). Wildagliptyna, tabletki. Charakterystyka produktu leczniczego zatwierdzona przez EMA. Publikacja dostępna pod adresem: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000771/WC500020327.pdf. Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2017 r. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- World Heart Federation [Światowa Federacja Serca]. Cardiovascular Disease Risk Factors [Czynniki ryzyka rozwoju choroby układu sercowo-naczyniowego]. Publikacja dostępna pod adresem: https://www.world-heart-federation.org/resources/risk-factors/. Dostęp: wrzesień 2018 r.
- Morrish NJ i wsp. Mortality and causes of death in the WHO Multinational Study of Vascular Disease in Diabetes. Diabetologia. 2001;44 Suppl 2:S14–21.
- Zinman B i wsp. Empagliflozin, Cardiovascular Outcomes, and Mortality in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2015;373(22):2117–28.
- Empagliflozin (Full Prescribing Information). USA; Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc; 2017
- ClinicalTrials.Gov. CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus Glimepiride in patients with Type 2 diabetes. Publikacja dostępna pod adresem: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01243424. Dostęp: wrzesień 2018 r.