W sponsorowanym przez firmę Boehringer Ingelheim badaniu CAROLINA® z sercowo-naczyniowym punktem końcowym osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy oceny non-inferiority w porównaniu z glimepirydem
• Wykazano, że linagliptyna nie wiąże się z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym niż glimepiryd u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym.
• Badanie CAROLINA®, w którym mediana czasu trwania leczenia przekraczała 6 lat, dostarcza danych na temat profilu bezpieczeństwa długotrwałego stosowania linagliptyny w szerokiej populacji dorosłych chorych na cukrzycę typu 2.
Ingelheim, Niemcy, 14 lutego 2019 r. – firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że w badaniu CAROLINA® (CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus glimepiride in patients with type 2 diabetes [badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym porównujące stosowanie linagliptyny i glimepirydu u chorych na cukrzycę typu 2]) osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy określony jako non-inferiority (co najmniej równoważność) linagliptyny względem glimepirydu w odniesieniu czasu do pierwszego wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału mięśnia sercowego nieprowadzącego do zgonu i udaru mózgu nieprowadzącego do zgonu (3P-MACE)1,2.
CAROLINA® to jedyne badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym kontrolowane preparatem aktywnym dotyczące inhibitora dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4)1,2. Oceniano w nim bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe linagliptyny (w dawce 5 mg raz na dobę) w porównaniu z pochodną sulfonylomocznika glimepirydem po dodaniu do standardowego leczenia u 6033 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym lub z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego1,2. W badaniu oceniano bezpieczeństwo linagliptyny przez dłuższy okres niż w jakimkolwiek dotychczasowym badaniu z sercowo-naczyniowym punktem końcowym dotyczącym inhibitora DPP-4 — mediana okresu obserwacji przekracza 6 lat.1,2. Ogólny profil bezpieczeństwa stosowania linagliptyny w badaniu CAROLINA® był zgodny z wcześniej dostępnymi danymi i nie zaobserwowano nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa .
Chorzy na cukrzycę typu 2 są obciążeni podwyższonym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Mimo najnowszych postępów w opracowywaniu opcji terapeutycznych choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią główną przyczynę zgonu w tej grupie chorych4. Razem z CARMELINA®, badaniem z sercowo-naczyniowym punktem końcowym kontrolowanym placebo, w którym wykazano długotrwałe bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe u dorosłych z cukrzycą typu 2 obciążonych wysokim ryzykiem chorób serca i nerek5, badanie CAROLINA® potwierdza ogólny profil bezpieczeństwa długotrwałego stosowania linagliptyny w szerokiej populacji dorosłych chorych na cukrzycę typu 2.
„W wielu wytycznych zalecane jest wczesne stosowanie leków przeciwcukrzycowych, co wiąże się z korzyściami dla układu sercowo-naczyniowego” — stwierdził lek. Waheed Jamal, wiceprezes spółki i szef działu leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych i metabolicznych firmy Boehringer Ingelheim. „Lekarze, rozważając u chorych na cukrzycę typu 2 inne leki, takie jak inhibitory DPP-4, muszą dysponować opcją leczenia o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa długotrwałego stosowania. Dzięki tym wynikom badanie CAROLINA® poszerza naszą wiedzę na temat długotrwałego bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego linagliptyny. Obecnie lek ten cieszy się jednym z najobszerniejszych zbiorów danych na temat bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego wśród inhibitorów DPP-4”.
„Dane te dodatkowo zwiększają naszą pewność co do dobrze udokumentowanego profilu bezpieczeństwa i tolerancji linagliptyny w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2” — dodał lek. Jeff Emmick, wiceprezes ds. rozwoju produktów firmy Lilly Diabetes. „Linagliptyna to ważna opcja leczenia dla lekarzy rozważających stosowanie inhibitora DPP-4 u chorych na cukrzycę typu 2. Firmy Boehringer Ingelheim i Lilly z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym będą mogły zaprezentować pełne wyniki, co nastąpi jeszcze w tym roku”.
Pełne wyniki badania CAROLINA® zostaną przedstawione 10 czerwca w czasie 79. Sesji Naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association) w San Francisco (USA).
Badanie CAROLINA®
CAROLINA® (CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus glimepiride in patients with type 2 diabetes [badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym porównujące stosowanie linagliptyny i glimepirydu u chorych na cukrzycę typu 2]) to międzynarodowe, randomizowane, kontrolowane preparatem aktywnym badanie kliniczne prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 6033 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 w 43 krajach, w ponad 600 ośrodkach, których obserwowano przez ponad 6 lat (mediana)1,2. W badaniu uczestniczyły osoby dorosłe z wczesną postacią cukrzycy typu 2: dorośli o medianie czasu trwania choroby wynoszącej 6,2 roku, którzy albo nie otrzymywali żadnego leczenia, albo byli leczeni 1 lub 2 lekami hipoglikemizującymi (np. metforminą)2. Celem badania była ocena wpływu linagliptyny (w dawce 5 mg raz na dobę) w porównaniu z pochodną sulfonylomocznika glimepirydem (oba leki stosowane po dodaniu do leczenia podstawowego lekiem hipoglikemizującym oraz standardowego leczenia chorób sercowo-naczyniowych) na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym lub z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego1,2. Populacja ta dobrze reprezentuje chorych, których lekarze zwykle przyjmują w codziennej praktyce klinicznej .
Badanie CAROLINA® było prowadzone przez akademicki komitet koordynacyjny oraz koalicję na rzecz leczenia cukrzycy zawartą przez Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company. CAROLINA® jest pierwszym badaniem z sercowo-naczyniowym punktem końcowym kontrolowanym preparatem aktywnym, w którym oceniano inhibitor DPP-4.
Linagliptyna
Linagliptyna jest inhibitorem DPP-4 podawanym w jednej dawce raz na dobę, który cechuje istotna skuteczność w obniżaniu stężenia glukozy we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2. Można ją przepisywać dorosłym chorym na cukrzycę typu 2 niezależnie od wieku, czasu trwania choroby, pochodzenia etnicznego, wskaźnika masy ciała (BMI) czy czynności wątroby i nerek3. Spośród wszystkich inhibitorów DPP-4 linagliptyna jest w najmniejszym stopniu wydalana przez nerki7,8,9,10.
Nasze badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym
Badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym mają ogromne znaczenie, ponieważ choroby układu sercowo-naczyniowego są poważnym powikłaniem i główną przyczyną zgonu wśród chorych na cukrzycę typu 2. Większość chorych na cukrzycę typu 2 na świecie umiera z powodu zdarzenia sercowo-naczyniowego4. W 2015 r. firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company ogłosiły wyniki przełomowego badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym EMPA-REG OUTCOME®, w którym stosowano inhibitor SGLT2 empagliflozynę i wykazano względną redukcję ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38% u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową w przypadku stosowania tego produktu leczniczego po dodaniu do standardowego leczenia11,12,13. W konsekwencji empagliflozyna stała się pierwszym doustnym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2, którego druki informacyjne obowiązujące w wielu krajach zawierają wskazanie sercowo-naczyniowe lub dane dotyczące redukcji ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych11,12.
CAROLINA® to jedno z dwóch badań z sercowo-naczyniowym punktem końcowym oceniających inhibitor DPP-4 linagliptynę1,2. Badania CAROLINA® oraz CARMELINA® (CArdiovascular safety and Renal Microvascular outcomE with LINAgliptin in patients with type 2 diabetes at high vascular risk trial [badanie oceniające wpływ linagliptyny na układ sercowo-naczyniowy i drobne naczynia nerkowe u chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych wysokim ryzykiem naczyniowym])5,14 należą do najbardziej obszernych źródeł danych na temat bezpieczeństwa długotrwałego stosowania inhibitora DPP-4.
CARMELINA® to międzynarodowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie kliniczne prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 6979 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 w 27 krajach, w ponad 600 ośrodkach, których obserwowano przez okres 2,2 roku (mediana)5,14. W badaniu tym oceniano wpływ linagliptyny na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe i nerkowe u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych wysokim ryzykiem rozwoju choroby serca i/lub choroby nerek5,14. W badaniu osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy i wykazano, że linagliptyna charakteryzuje się podobnym profilem bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego co placebo, gdy zostanie dodana do leczenia standardowego5. W badaniu CARMELINA® stosowano też kluczowy złożony drugorzędowy punkt końcowy , w ocenie którego wykazano podobny ogólny profil bezpieczeństwa nerkowego co w przypadku placebo5. Ogólny profil bezpieczeństwa stosowania linagliptyny w badaniu CARMELINA® był zgodny z wcześniej dostępnymi danymi i nie zaobserwowano nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa3,5. W badaniu CARMELINA® wykazano również podobny odsetek hospitalizacji z powodu niewydolności serca w przypadku stosowania linagliptyny i placebo5.
Więcej informacji na temat badania CARMELINA® można znaleźć na stronie https://www.carmelinatrial.com/.
Boehringer Ingelheim
Poprawa stanu zdrowia i jakości życia chorych jest celem skoncentrowanej na badaniach naukowych firmy farmaceutycznej Boehringer Ingelheim. W działaniach tych istotne jest skupienie się na chorobach, w przypadku których nie istnieją jeszcze zadowalające opcje leczenia. Firma skupia się zatem na opracowywaniu innowacyjnych terapii, które mogą wydłużyć życie chorych. W segmencie zdrowia zwierząt Boehringer Ingelheim stawia na zaawansowaną profilaktykę.
Boehringer Ingelheim — firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. — należy do 20 czołowych spółek w branży farmaceutycznej. Każdego dnia około 50 000 pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2017 r. firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto o wartości niemal 18,1 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące ponad trzy miliardy euro, odpowiadają 17% wartości sprzedaży netto.
Jako firma rodzinna Boehringer Ingelheim w swoich planach uwzględnia perspektywę pokoleniową i skupia się na wynikach długofalowych, a nie na doraźnym zysku. Celem firmy jest więc organiczny wzrost w oparciu o własne zasoby przy jednoczesnym otwieraniu się na partnerstwo i strategiczne sojusze w badaniach. We wszystkich swoich działaniach firma Boehringer Ingelheim w naturalny sposób bierze odpowiedzialność za ludzkość i środowisko.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był czas do pierwszego wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału mięśnia sercowego nieprowadzącego do zgonu lub udaru mózgu nieprowadzącego do zgonu (3P-MACE).
§ Najważniejszym drugorzędowym punktem końcowym był czas do pierwszego wystąpienia długotrwałej schyłkowej niewydolności nerek (ang. end-stage kidney disease, ESKD), zgonu z powodu choroby nerek lub długotrwałego obniżenia wartości eGFR o ≥ 40% względem wartości początkowej w porównaniu z placebo.
Referencje
- ClinicalTrials.Gov. CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus Glimepiride in patients with Type 2 diabetes. Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01243424. Accessed: February 2019.
- Marx N, et al. Design and baseline characteristics of the CARdiovascular Outcome Trial of LINAgliptin Versus Glimepiride in Type 2 Diabetes (CAROLINA®). Diabetes & Vascular Disease Research 2015;12(3):164-74.
- European Medicines Agency. Llinagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Last updated July 2018. Available at: https://www.ema.europa.eu/documents/product-information/trajenta-epar-product-information_en.pdf Accessed: February 2019.
- World Heart Federation. Cardiovascular Disease Risk Factors. Available at: https://www.world-heart-federation.org/resources/risk-factors/. Accessed: February 2019.
- Rosenstock J, et al. Effect of Linagliptin vs Placebo on Major Cardiovascular Events in Adults With Type 2 Diabetes and High Cardiovascular and Renal Risk: The CARMELINA® Randomized Clinical Trial. JAMA. 2018 Nov 9. doi: 10.1001/jama.2018.18269.
- Boehringer Ingelheim and Eli Lilly and Company. Data on file.
- European Medicines Agency. Saxagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: https://www.ema.europa.eu/documents/product-information/onglyza-epar-product-information_en.pdf Last updated: July 2016. Accessed: February 2019.
- European Medicines Agency. Alogliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2015/20150115130399/anx_130399_en.pdf Last updated: January 2015. Accessed: February 2019.
- European Medicines Agency. Sitagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2018/20180516140764/anx_140764_en.pdf Last updated: August 2017. Accessed: February 2019.
- European Medicines Agency. Vildagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: https://www.ema.europa.eu/documents/product-information/galvus-epar-product-information_en.pdf Last updated: June 2017. Accessed: February 2019.
- Empagliflozin tablets U.S. Prescribing Information. FDA. Available at: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/204629s008lbl.pdf. Accessed February 2019.
- Empagliflozin Summary of Product Characteristics. EMA. Available at: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002677/WC500168592.pdf. Accessed: February 2019.
- Zinman B, et al. EMPA-REG OUTCOME® Investigators. Empagliflozin, cardiovascular outcomes, and mortality in type 2 diabetes. N Engl J Med. 2015;373(22):2117-2128.
- ClinicalTrials.Gov. Cardiovascular and renal microvascular outcome study with linagliptin in patients with type 2 diabetes mellitus at high vascular risk. Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01897532?term=NCT01897532&rank=1. Accessed: February 2019.