Pełne wyniki badania CAROLINA® potwierdzają długoterminowe bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe stosowania linagliptyny
- Badanie CAROLINA® wykazało, że stosowanie linagliptyny nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego w porównaniu z glimepirydem w pierwszym badaniu z sercowo-naczyniowym punktem końcowym wśród inhibitorów DPP-4, wykorzystującym aktywny komparator.
- Dorośli cierpiący na cukrzycę, leczeni linagliptyną doświadczyli znacznie mniej epizodów hipoglikemii i niewielki spadek masy ciała w porównaniu z chorymi przyjmującymi glimepiryd.
- Szczegółowe wyniki badania CAROLINA® przedstawiono podczas 79. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Ingelheim, Niemcy, 10 czerwca 2019 r. — Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła pełne wyniki badania CAROLINA®, które wykazało, że stosowanie linagliptyny nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego w porównaniu z glimepirydem u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym1. Wyniki przedstawiono podczas 79. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego w San Francisco.
W badaniu osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy, wykazując co najmniej równoważność linagliptyny względem glimepirydu, w czasie do wystąpienia pierwszego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału mięśnia sercowego nieprowadzącego do zgonu lub udaru mózgu nieprowadzącego do zgonu (3P-MACE). Zdarzenia te wystąpiły u 11,8% chorych (356 osób) w grupie leczonej linagliptyną w porównaniu z 12,0% (362 osoby) pacjentów przyjmujących glimepiryd1. Ogólny profil bezpieczeństwa stosowania linagliptyny w badaniu CAROLINA® był zgodny z wcześniej dostępnymi danymi i nie zaobserwowano żadnych nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa1,2.
W badaniu oceniano bezpieczeństwo stosowania linagliptyny przez okres dłuższy, niż w jakimkolwiek dotychczas prowadzonym badaniu z sercowo-naczyniowym punktem końcowym, wśród inhibitorów DPP-4 — mediana okresu obserwacji przekraczała 6 lat1. Linagliptyna wykazała działanie zbliżone do glimepirydu w odniesieniu do drugorzędowego punktu końcowego obejmującego 3P-MACE oraz hospitalizację chorych z niestabilną dusznicą bolesną (4P-MACE —13,2% w przypadku linagliptyny w porównaniu z 13,3% w przypadku glimepirydu)1.
W badaniu CAROLINA® większy odsetek chorych, którym podawano linagliptynę (16,0%), osiągnął drugorzędowy złożony punkt końcowy związany z trwałą skutecznością leczenia w porównaniu z grupą chorych, którzy stosowali glimepiryd (10,2%) 1. W porównaniu z glimepirydem, linagliptyna wykazała ogólny zbliżony wpływ na poziom HbA1c, jednak znacznie zmniejszyła ryzyko względne hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi) - o 77 % (epizody hipoglikemii wystąpiły u 10,6% chorych, którym podawano linagliptynę wobec 37,7% chorych przyjmujących glimepiryd)1. Uzyskano podobny efekt redukcji ryzyka dla wszystkich rodzajów hipoglikemii, w tym hipoglikemii ciężkiej i wymagającej hospitalizacji. Linagliptyna powodowała również nieznaczny spadek masy ciała o 1,5 kg w porównaniu z glimepirydem1.
“Wyjątkowy charakter badania CAROLINA® polega na tym, że jest to pierwsze badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym, kontrolowane preparatem aktywnym, w którym oceniano inhibitor DPP-4” powiedział dr Waheed Jamal, Corporate Vice President and Head of Cardiovascular & Metabolic Medicine w firmie Boehringer Ingelheim. „Jeżeli konieczne jest dalsze obniżenie poziomu glukozy, inhibitory DPP-4 i pochodne sulfonylomocznika są nadal często stosowane jako leczenie uzupełniające do standardowej terapii metforminą. Dane te mogą pomóc lekarzom w wyborze najbardziej odpowiedniego leczenia hipoglikemizującego u poszczególnych pacjentów”.
„Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne i Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Cukrzycą zalecają stosowanie leków o udokumentowanych korzyściach sercowo-naczyniowych, w terapii chorych cierpiących na cukrzycę typu 2, z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego ”, powiedział dr Jeff Emmick, Vice President, Product Development w Lilly Diabetes. „Jednakże lekarze, rozważający dodatkowe leczenie hipoglikemizujące u swoich pacjentów, potrzebują inhibitora DPP-4 o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa długotrwałego stosowania. Nowe dane z badania CAROLINA®, wraz z wynikami CARMELINA® — kontrolowanego placebo badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym — poszerzają wiedzę i doświadczenia związane z długoterminowym stosowaniem linagliptyny w szerokiej populacji chorych na cukrzycę typu 2, co daje większą pewność pracownikom ochrony zdrowia.”
Badanie CAROLINA® (CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus glimepiride in patients with type 2 diabetes [badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym, porównujące stosowanie linagliptyny i glimepirydu, u chorych na cukrzycę typu 2]) to międzynarodowe, randomizowane, kontrolowane preparatem aktywnym badanie kliniczne prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 6033 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 w 43 krajach, w ponad 600 ośrodkach, których obserwowano przez ponad 6 lat (mediana)3,4. W badaniu uczestniczyły osoby dorosłe z wczesną postacią cukrzycy typu 2: dorośli o medianie czasu trwania choroby wynoszącej 6,2 roku, którzy albo nie otrzymywali żadnego leczenia, albo byli leczeni 1 lub 2 lekami hipoglikemizującymi (np. metforminą)4. Celem badania była ocena wpływu linagliptyny (w dawce 5 mg raz na dobę) w porównaniu z glimepirydem – pochodną sulfonylomocznika (oba leki stosowane po dodaniu do leczenia podstawowego lekiem hipoglikemizującym oraz standardowego leczenia chorób sercowo-naczyniowych) na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 obciążonych podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym lub z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego3,4. Populacja ta dobrze reprezentuje chorych, których lekarze zwykle przyjmują w codziennej praktyce klinicznej5.
Badanie CAROLINA® było prowadzone przez akademicki komitet koordynacyjny ds. badań klinicznych oraz firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company. CAROLINA® jest pierwszym badaniem wśród inhibitorów DPP-4 z sercowo-naczyniowym punktem końcowym kontrolowanym preparatem aktywnym.
Linagliptyna
Linagliptyna jest inhibitorem DPP-4 podawanym w jednej dawce raz na dobę, który cechuje istotna skuteczność w obniżaniu stężenia glukozy we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2. Można ją przepisywać dorosłym chorym na cukrzycę typu 2 niezależnie od wieku, czasu trwania choroby, pochodzenia etnicznego, wskaźnika masy ciała (BMI) czy czynności wątroby i nerek2. Spośród wszystkich inhibitorów DPP-4 linagliptyna jest w najmniejszym stopniu wydalana przez nerki6-9.
Nasze badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym
Badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym mają ogromne znaczenie, ponieważ choroby układu sercowo-naczyniowego są poważnym powikłaniem i główną przyczyną zgonu wśród chorych na cukrzycę typu 2. Większość chorych na cukrzycę typu 2 na świecie umiera z powodu zdarzenia sercowo-naczyniowego10. W 2015 r. firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly and Company ogłosiły wyniki przełomowego badania z sercowo-naczyniowym punktem końcowym EMPA-REG OUTCOME®, w którym stosowano inhibitor SGLT2 (empagliflozynę). Wykazano w nim, względną redukcję ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38%, u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2, z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, w przypadku dodania empagliflozyny do standardowego leczenia 11-13. W konsekwencji empagliflozyna stała się pierwszym doustnym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2, którego charakterystyki produktu leczniczego, obowiązujące w wielu krajach, zawierają wskazanie sercowo-naczyniowe lub dane dotyczące redukcji ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych11,12.
CAROLINA® to jedno z dwóch badań z sercowo-naczyniowym punktem końcowym, oceniających inhibitor DPP-4, linagliptynę3,4. Badania CAROLINA® i CARMELINA®14,15 należą do najbardziej obszernych źródeł danych na temat bezpieczeństwa długotrwałego stosowania inhibitora DPP-4.
CARMELINA® to międzynarodowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie kliniczne, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 6979 dorosłych chorych na cukrzycę typu 2 w 27 krajach, w ponad 600 ośrodkach, których obserwowano przez okres 2,2 roku (mediana)14,15. W badaniu tym oceniano wpływ linagliptyny na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe i nerkowe u dorosłych chorych na cukrzycę typu 2, obciążonych wysokim ryzykiem rozwoju choroby serca i/lub choroby nerek14,15. W badaniu osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy i wykazano, że linagliptyna charakteryzuje się podobnym profilem bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego co placebo, gdy zostanie dodana do standardowego leczenia14. W badaniu CARMELINA® przyjęto też kluczowy złożony drugorzędowy punkt końcowy , w ocenie którego wykazano podobny ogólny profil bezpieczeństwa nerkowego co w przypadku placebo14. Ogólny profil bezpieczeństwa stosowania linagliptyny w badaniu CARMELINA® był zgodny z wcześniej dostępnymi danymi i nie zaobserwowano nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa2,14. W badaniu CARMELINA® wykazano również podobny odsetek hospitalizacji z powodu niewydolności serca w przypadku stosowania linagliptyny i placebo14.
Więcej informacji na temat badania CAROLINA® i CARMELINA® można znaleźć na stronie
https://www.carmelinatrial.com/.
Boehringer Ingelheim
Poprawa stanu zdrowia i jakości życia chorych jest celem skoncentrowanej na badaniach naukowych firmy farmaceutycznej Boehringer Ingelheim. W działaniach tych istotne jest skupienie się na chorobach, w przypadku których nie istnieją jeszcze zadowalające opcje leczenia. Firma skupia się zatem na opracowywaniu innowacyjnych terapii, które mogą wydłużyć życie chorych. W segmencie zdrowia zwierząt Boehringer Ingelheim stawia na zaawansowaną profilaktykę.
Boehringer Ingelheim — firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. — należy do 20 czołowych spółek w branży farmaceutycznej. Każdego dnia około 50 000 pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2018 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto o wartości około 17,5 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące prawie 3,2 mld euro, stanowią 18,1% wartości sprzedaży netto.
Jako firma rodzinna Boehringer Ingelheim w swoich planach uwzględnia perspektywę pokoleniową i skupia się na wynikach długofalowych. Celem firmy jest więc organiczny wzrost w oparciu o własne zasoby przy jednoczesnym otwieraniu się na partnerstwo i strategiczne sojusze w badaniach. We wszystkich swoich działaniach firma Boehringer Ingelheim w naturalny sposób bierze odpowiedzialność za ludzkość i środowisko.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem:http://annualreport.boehringer-ingelheim.com
KONTAKT:
Tetsu Owari
Media i PR
Boehringer Ingelheim
E-mail: press@boehringer-ingelheim.com
Telefon: +49 (6132) 77 184867
Media i PR
Boehringer Ingelheim
E-mail: press@boehringer-ingelheim.com
Telefon: +49 (6132) 77 184867
Referencje
- Rosenstock J, et al.CAROLINA®: Cardiovascular safety and renal microvascular outcome with linagliptin in patients with T2D at high vascular risk. Oral presentation at the 79th Scientific Sessions of the American Diabetes Association (ADA), Monday, 10 June 2019, 16:30-18:30, San Francisco, CA, USA.
- European Medicines Agency. Linagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Updated August 2017. Available from: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002110/WC500115745.pdf. Accessed: June 2019.
- ClinicalTrials.Gov. CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus Glimepiride in patients with Type 2 diabetes. Available from: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01243424. Accessed: June 2019.
- Marx N, et al. Design and baseline characteristics of the CARdiovascular Outcome Trial of LINAgliptin Versus Glimepiride in Type 2 Diabetes (CAROLINA®). Diab Vasc Dis Res. 2015;12(3):164-74.
- Boehringer Ingelheim and Eli Lilly and Company. Patients and clinical practice. Data on file.
- European Medicines Agency.Saxagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/001039/WC500044316.pdf. Last updated: July 2016. Accessed: June 2019.
- European Medicines Agency. Alogliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002182/WC500152271.pdf. Last updated: January 2015. Accessed: June 2019.
- European Medicines Agency. Sitagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000722/WC500039054.pdf. Last updated: August 2017. Accessed: June 2019.
- European Medicines Agency. Vildagliptin tablets. EMA Summary of Product Characteristics. Available from: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000771/WC500020327.pdf. Last updated: June 2017. Accessed: June 2019.
- World Heart Federation. Cardiovascular Disease Risk Factors. Available from: https://www.world-heart-federation.org/resources/risk-factors/. Accessed: June 2019.
- Empagliflozin tablets U.S. Prescribing Information. FDA. Available from: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/204629s008lbl.pdf. Accessed: June 2019.
- Empagliflozin EMA Summary of Product Characteristics. Available from: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002677/WC500168592.pdf. Accessed: June 2019.
- Zinman B, et al. Empagliflozin, Cardiovascular Outcomes, and Mortality in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2015;373(22):2117-28.
- Rosenstock J, et al. Effect of Linagliptin vs Placebo on Major Cardiovascular Events in Adults With Type 2 Diabetes and High Cardiovascular and Renal Risk: The CARMELINA® Randomized Clinical Trial. JAMA. 2019;321(1):69-79.
- ClinicalTrials.Gov. Cardiovascular and renal microvascular outcome study with linagliptin in patients with type 2 diabetes mellitus at high vascular risk. Available from: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01897532?term=NCT01897532&rank=1. Accessed: June 2019.