W nowej analizie danych z badań INPULSIS® wykazano skuteczność nintedanibu u szerokiej grupy chorych z rozpoznaniem idiopatycznego włóknienia płuc (IPF) opartym na poszerzonych kryteriach diagnostycznych
- Przedstawiona analiza po raz pierwszy wykazuje, że progresja choroby jest podobna u osób chorych na IPF z rozpoznaniem opartym na definicji choroby szerszej w porównaniu z obecnymi wytycznymi diagnostycznymi1,2
- Nintedanib jest skuteczny w hamowaniu progresji choroby w obu podgrupach diagnostycznych, co potwierdza jego skuteczność u szerokiej grupy chorych na IPF1
- Przedstawiona analiza ma wpływ zarówno na kryteria stosowane do diagnozowania IPF w praktyce klinicznej, jak i w przyszłych projektach badań klinicznych1
Ingelheim, Niemcy, czerwiec 2016 – W nowej analizie wyników badań INPULSIS® po raz pierwszy wykazano, że progresja choroby jest podobna w idiopatycznym włóknieniu płuc (IPF) u chorych z rozpoznaniem opartym na szerszych kryteriach diagnostycznych w porównaniu z rozpoznaniem zgodnym z aktualnymi wytycznymi diagnostycznymi1,2. Wyniki analizy post-hoc danych dotyczących tej populacji, obejmującej 1061 chorych, zostały opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine1.
IPF jest wyniszczającą chorobą o bardzo złym rokowaniu3. Do oceny obecności bliznowacenia (włóknienia), a szczególnie do oceny obecności w obrębie płuc zwykłego śródmiąższowego zapalenia płuc (UIP) w celu zapewnienia dokładnego rozpoznania IPF, lekarze stosują technikę obrazowania znaną jako tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości (TKWR)2. Kluczowym wskaźnikiem włóknienia płuc i elementem struktury UIP widocznym w TKWR jest obecność zmian radiologicznych o charakterystycznym obrazie plastra miodu2. Jednak przy nieobecności obrazu plastra miodu w TKWR potwierdzenie, że bliznowacenie spełnia kryteria ostatecznego rozpoznania IPF może być trudne4,5. Dla dużej grupy chorych bez zgodnego z wytycznymi potwierdzenia rozpoznania IPF, łącznie z tymi, którzy nie są kwalifikowani do biopsji płuca, przebieg kliniczny IPF oraz skuteczność leczenia pozostają nieznane1,6,7. Stąd tak istotna jest rola badań oceniających postęp choroby w różnych podgrupach diagnostycznych.
Badaniem INPULSIS® objęto chorych z klasycznym rozpoznaniem IPF, ale także tych chorych z klinicznym rozpoznaniem IPF, którzy w przypadku braku chirurgicznej biopsji płuc i obrazu plastra miodu w TKWR mieli tzw. możliwe UIP z obecnością rozstrzeni oskrzeli z pociągania1. Rozstrzenie oskrzeli z pociągania są uznawane za jeden z najbardziej istotnych objawów włóknienia płuc w TK8. Z analizy wynika również, że nintedanib jest skuteczny w hamowaniu progresji choroby w obu podgrupach diagnostycznych, co potwierdza jego skuteczność w leczeniu szerokich grup chorych na IPF objętych badaniem III fazy i co może znaleźć praktyczne zastosowanie w praktyce klinicznej1.
Doktor Ganesh Raghu, profesor medycyny z Wydziału Chorób Płuc i Medycyny Stanów Nagłych Uniwersytetu Waszyngtońskiego i dyrektor Centrum Chorób Śródmiąższowych Płuc w Centrum Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle w stanie Waszyngton, USA, powiedział: „W praktyce klinicznej osiągnięcie pewności diagnozy IPF jest trudne. Choć dokładność rozpoznania IPF jest zwiększona dzięki dyskusjom w gronie ekspertów z multidyscyplinarnych ośrodków regionalnych, mających doświadczenie w obszarze chorób śródmiąższowych płuc, to jednak lekarze pierwszego kontaktu mogą częściej rozpoznawać IPF nie zawsze spełniające kryteria ustanowione przez międzynarodowe wytyczne. Przedstawiona analiza po raz pierwszy potwierdza, że progresja choroby i wyniki leczenia w grupie chorych nie w pełni spełniających kryteria diagnostyczne są podobne do tych w grupie chorych spełniających aktualne kryteria, określone przez międzynarodowe wytyczne rozpoznawania IPF z roku 2011. Wynika stąd potrzeba rozważenia przyjęcia zmodyfikowanych kryteriów rozpoznawania IPF- jak stosowane w tym badaniu - obejmujących obecność możliwego obrazu UIP oraz rozstrzeni oskrzeli z pociągania w dolnych płatach płuc (mimo braku obrazu plastra miodu w TKWR i chirurgicznej biopsji płuc) - do odpowiedniego zastosowania w praktyce klinicznej oraz w przyszłych badaniach klinicznych, ”.
Analiza przeprowadzona w podgrupach wykazała, że:
• Wśród chorych z potwierdzonym obrazem UIP, obejmującym obraz plastra miodu i/lub dodatni wynik biopsji, skorygowany roczny spadek FVC wyniósł -108,7 ml/rocznie w grupie nintedanibu oraz -225,7 ml/rok w grupie placebo (różnica 117,0 ml/rok w porównaniu z grupą placebo)1.
• Wśród chorych z obrazem TKWR odpowiadającym możliwemu UIP, bez obrazu plastra miodu i bez biopsji, ale z obecnością rozstrzeni z pociągania, skorygowany roczny spadek FVC wyniósł -122,0 ml/rok w grupie nintedanibu oraz -221,0 ml/rok w grupie placebo (różnica 98,9 ml/rocznie w porównaniu z grupą placebo)1.
• Wartość p dla interakcji między podgrupami według leczenia nie była statystycznie istotna (p=0,8139), co wskazuje na brak różnic między podgrupami w zakresie skuteczności leczenia nintedanibem1.
• Efekt leczenia w obu podgrupach był również zgodny z efektem leczenia w zbiorczej populacji ogólnej1.
• Zdarzenia niepożądane były zbliżone w obu podgrupach1.
Informacje od Wydawcy
O badaniu INPULSIS
Do analizy post-hoc włączono ogółem 1061 chorych w podgrupach według kryteriów diagnostycznych zbiorczych danych z badań III fazy INPULSIS® 1.Wszyscy chorzy w badaniach INPULSIS® mieli ustalone w praktyce klinicznej rozpoznanie IPF w okresie do 5 lat przed randomizacją1. Dla celów analizy podgrup 31,9% chorych zakwalifikowano jako posiadających możliwy obraz UIP z rozstrzeniami oskrzeli z pociągania w TKWR i nie poddanych chirurgicznej biopsji płuc, a 68,1% chorych jako posiadających obraz UIP w TKWR i/lub chirurgiczną biopsję płuc potwierdzającą obraz UIP (diagnoza IPF zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi wytycznymi)1.
O Nintedanibie
Nintedanib to drobnocząsteczkowy inhibitor kinaz tyrozynowych (TKI) opracowany przez firmę Boehringer Ingelheim w celu leczenia idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Nintedanib (jedna kapsułka dwa razy na dobę) spowalnia progresję choroby, zmniejszając roczny wskaźnik pogarszania się czynności płuc o 50% w szerokim zakresie grup pacjentów z IPF, w tym pacjentów we wczesnym stadium choroby (FVC >90% wartości należnej), z ograniczonym włóknieniem w obrazie radiologicznym (brak zmian typu plaster miodu) w TK o dużej rozdzielczości (HRCT) oraz pacjentów z rozedmą płuc. Działania niepożądane nintedanibu można skutecznie opanować u większości pacjentów.
Nintedanib działa na receptory czynników wzrostu, dla których wykazano udział w mechanizmie włóknienia płuc. Przede wszystkim nintedanib hamuje receptor płytkopochodnego czynnika wzrostu (platelet-derived growth factor receptor, PDGFR), receptor czynnika wzrostu fibroblastów (fibroblast growth factor receptor, FGFR) oraz receptor naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu (vascular endothelial growth factor receptor, VEGFR). Uważa się, że poprzez blokowanie szlaków sygnałowych, które pośredniczą w procesie włóknienia, nintedanib może hamować postęp choroby, tj. spowalniać pogarszanie się czynności płuc.
O idiopatycznym włóknieniu płuc
Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) jest przewlekłą, postępującą, ciężko okaleczającą i ostatecznie prowadzącą do zgonu chorobą płuc, której możliwości leczenia są ograniczone1. Na IPF choruje aż 14–43 na 100 000 osób na świecie. Idiopatyczne włóknienie płuc charakteryzuje się postępującym bliznowaceniem tkanki płucnej i utratą czynności płuc w czasie. Rozwój tkanki bliznowatej określa się mianem włóknienia. Z czasem, wraz z grubieniem i sztywnieniem tkanki w procesie włóknienia, płuca tracą zdolność do wchłaniania i transportowania tlenu do układu krążenia, a najważniejsze narządy nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu. U chorych na IPF prowadzi to do duszności, suchego kaszlu i trudności przy wykonywaniu codziennych czynności. Wszyscy pacjenci z IPF są zagrożeniu wystąpieniem ostrego zaostrzenia IPF. Zdarzenie takie, definiowane jako gwałtowne pogorszenie objawów w ciągu kilku dni lub tygodni, może mieć miejsce w każdym momencie w przebiegu choroby, nawet jako pierwszy objaw IPF.
O Boehringer Ingelheim
Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Działa globalnie za pośrednictwem 146 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 47700 pracowników. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych produktów leczniczych o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania w medycynie i weterynarii. Firma, założona w roku 1885 pozostaje nieprzerwanie własnością rodziny Boehringer, a jej centrala zlokalizowana jest w Ingelheim w Niemczech. Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Trwałym fundamentem działalności firmy jest zaangażowanie w projekty społeczne, jakim jest np. globalny projekt Making More Health, opieka nad pracownikami i ich rodzinami oraz zapewnianie wszystkim pracownikom równych szans. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój stanowią nieodłączną część wszystkich przedsięwzięć firmy Boehringer Ingelheim.
W 2015 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała przychody netto ze sprzedaży w wysokości około 14,8 mld euro. 20,3% wartości przychodów netto zainwestowane zostało w badania i dalszy rozwój.
Więcej informacji na stronie www.boehringer-ingelheim.com
Referencje
- Raghu G, Wells A, Nicholson A, et al; Effect of nintedanib in subgroups of idiopathic pulmonary fibrosis by diagnostic criteria. Am J Respir Crit Care Med. 2016 June 22. Doi: 10.1164/rccm.201602-0402OC
- Raghu G, et al; ATS/ERS/JRS/ALAT Committee on Idiopathic Pulmonary Fibrosis. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:788–824.
- Ley B, et al; Clinical course and prediction of survival in idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med. 2011 Feb 15;183(4):431-40. doi: 10.1164/rccm.201006-0894CI .
- Raghu G, et al; Diagnosis of idiopathic pulmonary fibrosis with highresolution CT in patients with little or no radiological evidence of honeycombing: secondary analysis of a randomised, controlled trial. Lancet Respir Med 2014: 2(4): 277-284.
- Jacob J, Hansell DM, et al; HRCT of fibrosing lung disease. Respirology 2015;20:859‒872.
- Ryerson CJ, et al; Prevalence and prognosis of unclassifiable interstitial lung disease. Eur Respir J. 2013 Sep;42(3):750-7. doi: 10.1183/09031936.00131912.
- Huie TJ, Brown KK. Definitions of disease: Should possible and probable idiopathic pulmonary fibrosis be enrolled in treatment trials? Respir Investig 2015; 53: 88–92.
- Hansell et al. CT staging and monitoring of fibrotic interstitial lung diseases in clinical practice and treatment trials: a Position Paper from the Fleischner society. Lancet Respir Med 2015; 3: 483–96
- Nintedanib Summary of Product Characteristics. Boehringer Ingelheim International GmbH. January 2016.
- Raghu G, et al; An Official ATS/ERS/JRS/ALAT Clinical Practice Guidelines: Treatment of Idiopathic Pulmonary Fibrosis: Executive Summary. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine Volume 192 (2)238 – 248, July 2015.
- Richeldi L, du Bois RM, Raghu G, et al; for the INPULSIS Trial Investigators. Efficacy and safety of nintedanib in idiopathic pulmonary fibrosis. N Engl J Med. 2014;380(22):2071-2082
- Cottin V, Taniguchi H, Richeldi L, et al. Effect of baseline emphysema on reduction in FVC decline with nintedanib in the INPULSIS® trials. Abstract presented at the 18th International Colloquium on Lung and Airway Fibrosis; Mont Tremblant, Canada, September 20-24, 2014. Available at: http://iclaf.com/conference/index.php/2014/ICLAF/paper/view/151. Accessed May 2016.
- Kolb M, Richeldi L, Kimura T, Stowasser S, Hallmann C, du Bois RM. Effect of baseline FVC on decline in lung function with nintedanib in patients with IPF: results from the INPULSIS® trials. Poster presented at the 110th American Thoracic Society Conference; Denver, Colorado, May 15–20, 2015.
- Costabel U, Inoue Y, Richeldi L, et al. Efficacy of nintedanib in idiopathic pulmonary fibrosis across pre-specified subgroups in INPULSIS®. AM J Respir Crit Care Med. 2015: doi: 10.1164/rccm.201503-05620C.
- Keating GM. Nintedanib: A Review of Its Use in Patients with Idiopathic Pulmonary Fibrosis. Drugs. 2015 Jul;75(10):1131-40. doi: 10.1007/s40265- 015-0418-6.
- Hilberg F, et al. BIBF 1120: triple angiokinase inhibitor with sustained receptor blockade and good antitumor efficacy. Cancer Res. 2008;68:4774- 4782
- Richeldi L., et al. Efficacy of a tyrosine kinase inhibitor in idiopathic pulmonary fibrosis. N Engl J Med. 2011 Sep 22;365(12):1079-87. doi: 10.1056/NEJMoa1103690.
- Selman M, et al. Idiopathic pulmonary fibrosis: prevailing and evolving hypotheses about its pathogenesis and implications for therapy. Ann Intern Med. 2001;134:136-51.
- Wollin L, et al. Antifibrotic and Anti-inflammatory Activity of the Tyrosine Kinase Inhibitor Nintedanib in Experimental Models of Lung Fibrosis. J Pharmacol Exp Ther. 2014;349:209–220.
- Nalysnyk L., et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis: review of the literature. Eur Respir Rev. 2012;21(126):355-361.
- Data on file. Boehringer Ingelheim. Worldwide prevalence 2016.
- NHLBI, NIH. What Is Idiopathic Pulmonary Fibrosis? Accessed at: www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/ipf/ Accessed May 2016.
- Pulmonary Fibrosis Foundation. Symptoms. Available at: http://www.pulmonaryfibrosis.org/life-with-pf/about-pf. Accessed May 2016.
- Cottin V, Richeldi L. Neglected evidence in idiopathic pulmonary fibrosis and the importance of early diagnosis and treatment. Eur Respir Rev 2014; 23: 106–110 | DOI: 10.1183/09059180.00008613.