- Dzięki globalnemu nabyciu, wyłącznych praw, obszerny wachlarz terapii anty-IL-11 wzbogacił portfolio rozwijanych produktów firmy Boehringer Ingelheim
- Boehringer Ingelheim dąży do opracowania terapii stosowanych w leczeniu różnorodnych chorób włóknieniowych, w tym niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH) i śródmiąższowej choroby płuc (ILD)
- Spółka Enleofen z siedzibą w Singapurze otrzyma ponad 1 mld USD za każdy opracowany produkt w formie płatności z góry jak również płatności zależnych od pomyślnego osiągnięcia kolejnych etapów rozwoju i komercjalizacji produktu
Ingelheim am Rhein, Niemcy i Singapur – styczeń 2020 r. – Firmy Boehringer Ingelheim i Enleofen Bio Pte. Ltd. (Enleofen) ogłosiły nabycie przez Boehringer Ingelheim globalnych, wyłącznych praw do nowych leków przeciwko interleukinie-11 (IL-11), będących w fazie przedklinicznej, w celu opracowania pierwszej w swojej klasie terapii do stosowania w szerokim spektrum chorób włóknieniowo-zapalnych. Nowe partnerstwo łączy rozległą wiedzę i obszerne portfolio rozwijanych obecnie produktów w obszarze chorób włóknieniowych firmy Boehringer Ingelheim, z wysokimi kwalifikacjami spółki Enleofen w zakresie biologii IL-11, oraz szerokim spektrum przeciwciał terapeutycznych ukierunkowanych na ten szlak.
„Obiecujące badania przedkliniczne prowadzone przez spółkę Enleofen wykazały potencjał związany z blokadą IL-11 w leczeniu szerokiego spektrum chorób”, powiedział Clive R. Wood, Ph.D., wiceprezes i dyrektor globalnego działu ds. badań naukowych w firmie Boehringer Ingelheim. „Cieszymy się, że włączyliśmy te przeciwciała monoklonalne do naszego portfolio rozwijanych produktów oraz że mamy możliwość przyspieszenia procesu udostępniania ich pacjentom, których potrzeby zdrowotne wciąż nie są zaspokojone.”
IL-11 jest cytokiną, białkiem wykorzystywanym przez niektóre komórki organizmu do komunikacji, które odgrywa kluczową rolę w chorobach włóknieniowo-zapalnych. Wykazano, że zablokowanie działania IL-11 hamuje rozwój choroby w wielu narządach (wątrobie, płucach, nerkach, siatkówce, jelitach, sercu i skórze). W badaniach przedklinicznych przeciwciała będące antagonistami IL-11 zapobiegały rozwojowi stanu zapalnego i włóknienia oraz odwracały te procesy, a także przywracały prawidłową czynność narządów.
Spółka Enleofen wyłoniła się z ośrodka National Heart Centre Singapore (NHCS) przy uniwersytecie medycznym SingHealth and Duke-NUS Medical School pod patronatem SingHealth Duke-NUS Academic Medical Centre (AMC) w Singapurze. Po utworzeniu odrębnej jednostki w 2017 r., uzyskała ona od AMC wyłączną licencję na komplet patentów i kilka przeciwciał terapeutycznych. Następnie spółka Enleofen zbudowała obszerną platformę przeciwciał anty-IL-11 i rozwinęła swój program rozwoju leków. Boehringer Ingelheim będzie kontynuował te działania. Planuje również współpracę z naukowcami z AMC w celu przyspieszenia wejścia całej gamy produktów w fazę badań klinicznych. Początkowe prace będą skupione na nowych terapiach dla pacjentów z NASH i ILD, które stanowią najważniejsze obszary badań Boehringer Ingelheim, lecz możliwe jest również rozszerzenie prac badawczo-rozwojowych na inne choroby włóknieniowo-zapalne, w przebiegu których IL-11 odgrywa istotną rolę.
„Spółka Enleofen cieszy się niezmiernie z zaangażowania Boehringer Ingelheim, lidera prac badawczo-rozwojowych nad lekami przeciwko chorobom włóknieniowym, w dalszy rozwój terapii anty-IL-11. Celem partnerstwa jest opracowanie kolejnych terapii w tym obszarze, gdzie wciąż istnieją niezaspokojone potrzeby zdrowotne”, powiedział prof. Stuart Cook, dyrektor i współzałożyciel Enleofen. „Dane przedkliniczne dotyczące szeregu chorób są bezprecedensowe, a nowe podejście terapeutyczne skierowane przeciwko IL-11 może stanowić przełom”.
Nabycie programu IL-11 od spółki Enleofen wzmacnia portfolio produktów rozwijanych przez Boehringer Ingelheim, które łączy podejścia terapeutyczne działające w wielu chorobach włóknieniowych z metodami leczenia konkretnych chorób, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny. Firma Boehringer Ingelheim będzie w całości odpowiedzialna za badania kliniczne, działania rejestracyjne i komercjalizację licencjonowanych terapii. Na mocy umowy Enleofen może otrzymać płatności typu „earn-out” w wysokości ponad 1 mld USD za każdy opracowany produkt – w formie płatności z góry jak również płatności zależnych od pomyślnego osiągnięcia kolejnych etapów rozwoju i komercjalizacji produktu .
###
Enleofen BIO
Enleofen jest firmą biotechnologiczną z siedzibą w Singapurze, która rozwija pierwsze w swojej klasie przeciwciała terapeutyczne do stosowania w leczeniu chorób włóknieniowo-zapalnych u ludzi. Pierwotne prace badawcze i walidację celu terapeutycznego przeprowadzili założyciele spółki, Stuart Cook i Sebastian Schäfer, w ośrodku National Heart Centre Singapore przy SingHealth and Duke-NUS, a następnie licencję wydano spółce Enleofen, której dyrektorem jest Stuart Cook. Od 2017 r. firma inwestuje w walidację koncepcji terapeutycznej, prace rozwojowe nad lekami i badania przedkliniczne, przy wsparciu doświadczonych międzynarodowych menadżerów i profesjonalistów z zakresu nauk przyrodniczych jak również inwestorów, w tym pierwszych dyrektorów spółki – Jeffreya Lu i Andrew Khoo.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.enleofen.com.
Boehringer Ingelheim
Poprawa stanu zdrowia i jakości życia chorych jest celem skoncentrowanej na badaniach naukowych firmy farmaceutycznej Boehringer Ingelheim. W działaniach tych istotne jest skupienie się na chorobach, w przypadku których nie istnieją jeszcze zadowalające opcje leczenia. Firma skupia się zatem na opracowywaniu innowacyjnych terapii, które mogą wydłużyć życie chorych. W segmencie zdrowia zwierząt Boehringer Ingelheim stawia na zaawansowaną profilaktykę.
Boehringer Ingelheim — firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. — należy do 20 czołowych spółek w branży farmaceutycznej. Każdego dnia około 50 000 pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2018 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto o wartości około 17,5 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące prawie 3,2 mld euro, stanowią 18,1% wartości sprzedaży netto.
Jako firma rodzinna Boehringer Ingelheim w swoich planach uwzględnia perspektywę pokoleniową i skupia się na wynikach długofalowych. Celem firmy jest więc organiczny wzrost w oparciu o własne zasoby przy jednoczesnym otwieraniu się na partnerstwo i strategiczne sojusze w badaniach. We wszystkich swoich działaniach firma Boehringer Ingelheim w naturalny sposób bierze odpowiedzialność za ludzkość i środowisko.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com.