- Twardzina układowa (ang. systemic sclerosis, SSc) jest rzadką przewlekłą chorobą tkanki łącznej.
- Włóknienie płuc, znane również jako włókniejąca postać choroby śródmiąższowej płuc (ang. interstitial lung disease, ILD), jest główną przyczyną zgonów chorych na SSc, stanowiąc problem medyczny pilnie oczekujący rozwiązania1,2.
- Firma Boehringer Ingelheim koncentruje się na poprawie jakości życia pacjentów z włóknieniem płuc.
Firma Boehringer Ingelheim ogłasza złożenie wniosków do FDA i EMA o rejestrację nintedanibu do stosowania w śródmiąższowej chorobie płuc w przebiegu twardziny układowej
1. Twardzina układowa (ang. systemic sclerosis, SSc) jest rzadką przewlekłą chorobą tkanki łącznej.
2. Włóknienie płuc, znane również jako włókniejąca postać choroby śródmiąższowej płuc (ang. interstitial lung disease, ILD), jest główną przyczyną zgonów chorych na SSc, stanowiąc problem medyczny pilnie oczekujący rozwiązania1,2.
3. Firma Boehringer Ingelheim koncentruje się na poprawie jakości życia pacjentów z włóknieniem płuc.
Ingelheim, Niemcy, 18 marca 2019 r. – Firma Boehringer Ingelheim złożyła wnioski do FDA i EMA o rejestrację nintedanibu do stosowania w leczeniu choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową. Nintedanib jest lekiem antyfibrotycznym, który został już dopuszczony w ponad 70 krajach do stosowania w leczeniu chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF).
Twardzina układowa jest rzadką chorobą, w przebiegu której dochodzi do twardnienia i bliznowacenia tkanki łącznej w organizmie1,2. Choroba może skutkować tworzeniem tkanki bliznowatej w skórze, płucach (choroba śródmiąższowa płuc), sercu i nerkach, co wyniszcza organizm i może zagrażać życiu1,2. U około 25% pacjentów dochodzi do istotnego zajęcia płuc w ciągu trzech lat od rozpoznania3. Zmiany w płucach są główną przyczyną zgonów chorych na twardzinę układową1.
Dr Susanne Stowasser, zastępca kierownika działu produktów stosowanych w chorobach układu oddechowego w firmie Boehringer Ingelheim, powiedziała: „Choroba śródmiąższowa płuc związana z twardziną układową ma niszczycielski wpływ na osoby, których dotyka — często kobiety w kwiecie wieku. Włóknienie płuc jest główną przyczyną zgonów chorych na twardzinę układową, przy czym obecnie nie ma leków dopuszczonych do stosowania w ILD związanej z SSc. W firmie Boehringer Ingelheim cieszymy się, że możemy zrobić ważny krok w kierunku udostępnienia leku pacjentom z tą rzadką chorobą”.
Złożone wnioski o rejestrację wpisują się w nieustające zaangażowanie firmy Boehringer Ingelheim w dążenie do poprawy jakości życia chorych na włóknienie płuc, zwłaszcza dotkniętych rzadkimi chorobami, z którymi wiążą się znaczne niezaspokojone potrzeby terapeutyczne.
Wyniki badania klinicznego dotyczącego stosowania nintedanibu w ILD związanej z SSc zostaną przedstawione podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej (ang. American Thoracic Society), który odbędzie się w dniach 17–22 maja.
~KONIEC
O nintedanibie
Nintedanib został już dopuszczony w ponad 70 krajach do stosowania w leczeniu chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) — przewlekłą, prowadzącą do zgonu chorobę, w przebiegu której dochodzi do postępującego pogorszenia czynności płuc.
Dodatkowe informacje dotyczące twardziny układowej
Szacuje się, że na świecie na twardzinę układową choruje nawet 2,5 miliona osób4. Ponieważ twardzina układowa jest chorobą tkanki łącznej, objawy mogą wystąpić w każdym obszarze organizmu, w tym w skórze, mięśniach, naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych, co utrudnia rozpoznanie5. Choroba czterokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a do zachorowania zwykle dochodzi w młodym wieku, między 25. a 55. rokiem życia5.
Boehringer Ingelheim
Poprawa stanu zdrowia i jakości życia chorych jest celem skoncentrowanej na badaniach naukowych firmy farmaceutycznej Boehringer Ingelheim. W działaniach tych istotne jest skupienie się na chorobach, w przypadku których nie istnieją jeszcze zadowalające opcje leczenia. Firma skupia się zatem na opracowywaniu innowacyjnych terapii, które mogą wydłużyć życie chorych. W segmencie zdrowia zwierząt Boehringer Ingelheim stawia na zaawansowaną profilaktykę.
Boehringer Ingelheim — firma rodzinna od momentu jej założenia w 1885 r. — należy do 20 czołowych spółek w branży farmaceutycznej. Każdego dnia około 50 000 pracowników tworzy wartość dzięki innowacjom w zakresie trzech obszarów biznesowych: leków przeznaczonych do stosowania u ludzi, zdrowia zwierząt i leków biologicznych. W 2017 r. firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto o wartości niemal 18,1 mld euro. Nakłady na badania i rozwój, wynoszące ponad trzy miliardy euro, odpowiadają 17% wartości sprzedaży netto.
Jako firma rodzinna Boehringer Ingelheim w swoich planach uwzględnia perspektywę pokoleniową i skupia się na wynikach długofalowych, a nie na doraźnym zysku. Celem firmy jest więc organiczny wzrost w oparciu o własne zasoby przy jednoczesnym otwieraniu się na partnerstwo i strategiczne sojusze w badaniach. We wszystkich swoich działaniach firma Boehringer Ingelheim w naturalny sposób bierze odpowiedzialność za ludzkość i środowisko.
Więcej informacji o firmie Boehringer Ingelheim można uzyskać, odwiedzając stronę www.boehringer-ingelheim.com lub zapoznając się z naszym raportem rocznym dostępnym pod adresem: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com
Piśmiennictwo
1. Solomon JJ, Olson A L, Fischer A i wsp. European Respiratory Update: Scleroderma lung disease. Eur.Respir. Rev. 2013; 22: 127, 6–19.
2. Denton CP, Khanna D. Systemic sclerosis. www.thelancet.com Opublikowano online 13 kwietnia 2017 r. http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)30933-9. Ostatni dostęp: marzec 2019 r.
3. McNearney TA, Reveille JD, Fischbach M i wsp. Pulmonary involvement in systemic sclerosis: associations with genetic, serologic, sociodemographic, and behavioral factors. Arthritis Rheum. 2007;57(2):318–326.
4. Scleroderma & Raynauds UK (SRUK) https://www.sruk.co.uk/scleroderma/what-scleroderma/ Ostatni dostęp: marzec 2019 r.
5. Scleroderma Foundation. What is scleroderma? Dokument dostępny pod adresem: http://www.scleroderma.org/site/PageNavigator/patients_whatis.html#.V%20hgSaPlViko. Ostatni dostęp: marzec 2019 r.
Referencje
- Solomon JJ, Olson A L, Fischer A i wsp. European Respiratory Update: Scleroderma lung disease. Eur.Respir. Rev. 2013; 22: 127, 6–19.
- Denton CP, Khanna D. Systemic sclerosis. www.thelancet.com Opublikowano online 13 kwietnia 2017 r. http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)30933-9. Ostatni dostęp: marzec 2019 r.
- McNearney TA, Reveille JD, Fischbach M i wsp. Pulmonary involvement in systemic sclerosis: associations with genetic, serologic, sociodemographic, and behavioral factors. Arthritis Rheum. 2007;57(2):318–326.
- Scleroderma & Raynauds UK (SRUK) https://www.sruk.co.uk/scleroderma/what-scleroderma/ Ostatni dostęp: marzec 2019 r.
- Scleroderma Foundation. What is scleroderma? Dokument dostępny pod adresem: http://www.scleroderma.org/site/PageNavigator/patients_whatis.html#.V%20hgSaPlViko. Ostatni dostęp: marzec 2019 r.