Dane z badania fazy III potwierdzają, że faldaprewir* firmy Boehringer Ingelheim jest wysoce efektywny u różnych pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (zakażenie wirusem o genotypie1).
- Dane z kluczowych badań fazyIII STARTVerso™ potwierdzają skuteczność faldaprewiru* w populacji pacjentów trudnych do wyleczenia, takich jak pacjenci ze współistniejącym zakażeniem wirusem HIV i zaawansowaną chorobą wątroby.
- U 84% pacjentów stwierdzono korzyść z krótszego czasu leczenia, a u większości pacjentów ostatecznie osiągnięto wyleczenie wirusologiczne bez pogorszenia bezpieczeństwa i tolerancji leczenia. (STARTVerso™ 1&2)
- Aktualnie badane jest zastosowanie faldaprewiru*, inhibitora proteazy drugiej generacji, zarówno w skojarzeniu z interferonem, jak i bez niego.
INGELHEIM, 2 listopada 2013 r. – Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła nowe dane dotyczące programu badań klinicznych fazy III STARTVerso™, w którym oceniane jest stosowanie faldaprewiru* w skojarzeniu z pegylowanym interferonem i rybawiryną (PegIFN/RBV). W programie tym uczestniczyli pacjenci z zapaleniem wątroby wywołanym zakażeniem wirusem HCV o genotypie 1 (GT-1), którzy wcześniej nie otrzymywali leczenia (STARTVerso™1&2),1 pacjenci wcześniej leczeni (STARTVerso™3)2, oraz pacjenci ze współistniejącym zakażeniem wirusem HIV (STARTVerso™4)3. Wyniki tych i innych badań są prezentowane podczas 64. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Badań nad Chorobami Wątroby (ang. American Association for the Study of Liver Diseases — AASLD), zwanego też „zjazdem wątrobowym” (ang. The Liver Meeting®).
W badaniach STARTVerso™1&2 u 84% wcześniej nieleczonych pacjentów otrzymujących faldaprewir* możliwe było skrócenie całkowitego czasu leczenia z 48 do 24 tygodni; u 83% tych pacjentów uzyskano trwałą odpowiedź wirusologiczną inaczej zwaną wyleczeniem wirusologicznym (SVR12^)1. Ogółem SVR12 uzyskano u 73% i 72% pacjentów przyjmujących faldaprevir* odpowiednio w dawce 120 mg i 240 mg. Wyniki analizy wstępnej danych z badania STARTVerso™4 wskazują, że u 74% leczonych faldaprewirem* pacjentów z równoczesnym zakażeniem wirusem HCV i HIV wirus HCV był niewykrywalny 4 tygodnie po zakończeniu leczenia (SVR4); odsetek ten był podobny jak u pacjentów z HCV bez zakażeń współistniejących3. Ponadto u trudnych do wyleczenia pacjentów, u których doszło do nawrotu choroby po wcześniejszym leczeniu zakażenia HCV (STARTVerso™3), po zastosowaniu faldaprewiru* stwierdzono odsetek wyleczeń wirusologicznych równy 70%2. W tym samym badaniu u pacjentów, u których obserwowano częściową odpowiedź lub brak odpowiedzi na wcześniejsze leczenie, uzyskano odsetek wyleczeń wirusologicznych równy odpowiednio 58% i 33%2.
„Dane te są zachęcające i podkreślają potencjalne korzyści ze stosowania faldaprewiru* jako efektywnego leku u pacjentów zakażonych wirusem HCV o genotypie 1” — stwierdził dr Ira Jacobson, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Weill Cornell Medical College (Nowy Jork). „Różnorodność populacji pacjentów badanych w programie STARTVerso™ oraz to, że bardzo niewielu pacjentów przerwało leczenie z powodu zdarzeń niepożądanych, pozwala lekarzom z większą pewnością traktować faldaprewir* jako istotny, potencjalny dodatek do dostępnych leków do stosowania w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C”.
W programie badań STARTVerso™ uczestniczy ponad 2200 pacjentów, w tym pacjenci z trudnymi do wyleczenia postaciami HCV:
- ponad 300 uczestników programu jest zarażonych równocześnie wirusem HCV i HIV3; u tych pacjentów poziom wirusa HCV we krwi jest wyższy, a ich wyleczenie może być trudniejsze5;
- u 677 pacjentów stosowano wcześniej leczenie zakażenia HCV, ale nie uzyskano wyleczenia wirusologicznego2;
- u 40% pacjentów w badaniu STARTVerso™3 stwierdzono zaawansowaną chorobę wątroby (zwłóknienie ≥ F3) 2;
- u 59% pacjentów w badaniach STARTVerso™1&2 stwierdzono genotyp inny niż CC IL28B1; we wcześniejszych badaniach u takich pacjentów rzadziej uzyskiwano wyleczenie wirusologiczne6.
„Wyniki badań STARTVerso™ są szczególnie obiecujące z uwagi na dużą różnorodność pacjentów i podobny wskaźnik skuteczności leczenia u pacjentów zakażonych tylko wirusem HCV, jak u pacjentów ze współistniejącym zakażeniem wirusem HIV. Dane te staną się podstawą wniosków rejestracyjnych; z niecierpliwością czekamy na ostateczne wyniki” — oświadczył profesor Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych firmy Boehringer Ingelheim. „Faldaprewir* może stanowić prostą i wygodną dla pacjentów opcję terapeutyczną z uwagi na dawkowanie jeden raz dziennie i brak ograniczeń co do diety. Faldaprewir* to podstawa naszego programu leków do zwalczania zakażeń wirusem HCV; niecierpliwie czekamy na możliwość przedstawienia danych z kluczowego badania fazy III HCVerso® dotyczących zastosowania tego leku w leczeniu HCV w schemacie nie zawierającym interferonu, co nastąpi w 2014 r”.
Faldaprewir* jako składnik schematu leczenia zawierającego interferon prawdopodobnie przewyższa inhibitory proteazy pierwszej generacji dzięki rzadszemu występowaniu reakcji ze strony skóry i przewodu pokarmowego oraz brakowi działania dodatkowo nasilającego niedokrwistość. W programie badań klinicznych STARTVerso™ zdarzenia niepożądane (AE) były na ogół łagodne i dobrze poddawały się leczeniu. Najczęstszymi AE były żółtaczka spowodowana chwilowym wzrostem stężenia bilirubiny (nieskoniugowana hiperbilirubinemia), nudności, zmęczenie, biegunka, ból głowy, niedokrwistość i wysypka. 95% pacjentów ukończyło leczenie faldaprewirem*1,2,3.
DODATKOWE DANE PRZEDSTAWIANE PRZEZ FIRMĘ BOEHRINGER INGELHEIM PODCZAS ZJAZDU:
Faldaprewir*w kolejnych szczególnych populacjach pacjentów
Podczas zjazdu przedstawiono dane z kolejnych badań zwiększających obszerny zbiór danych dotyczących faldaprewiru*. Badania te dotyczą m. in. interakcji pomiędzy lekami u pacjentek przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne oraz u pacjentów otrzymujących leki powszechnie stosowane w leczeniu uzależnień, jak również badania oceniające stosowanie faldaprewiru* u pacjentów z niewydolnością nerek.
Faldaprewir*jako składnik schematu leczenia nie zawierającego interferonu
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła 2 listopada nowe informacje dotyczące danych z badania prowadzonego we współpracy z firmą Presidio Pharmaceuticals. Dane z trwającego nadal badania fazy II oceniającego schemat z zastosowaniem faldaprewiru*, deleobuwiru* i PPI-668 (z rybawiryną lub bez niej) u pacjentów zakażonych wirusem o genotypie 1a zostały przyjęte na Zjeździe jako późne przełomowe doniesienie (ang. late breaker).
INFORMACJE DODATKOWE
Strona internetowa NewsHome firmy Boehringer Ingelheim: Innowacyjne źródło informacji dla dziennikarzy
Strona internetowa firmy Boehringer Ingelheim poświęcona zapaleniu wątroby typu C www.newshome.com stanowi wyczerpujące źródło przejrzystych, zwięzłych i łatwych do zrozumienia informacji na temat zapalenia wątroby typu C przeznaczonych dla mediów.
Zaangażowanie firmy Boehringer Ingelheim w badania dotyczące zapalenia wątroby typu C
Angażując się w pionierskie badania naukowe, firma Boehringer Ingelheim dąży do znalezienia rozwiązań dla problemów związanych z leczeniem zróżnicowanej populacji chorych na zapalenie wątroby typu C. Kompleksowy program badań klinicznych związanych z zapaleniem wątroby typu C obejmuje szeroki zakres pacjentów, w tym zakażonych trudnymi do wyleczenia typami wirusa HCV, z którymi lekarze stykają się codziennie w swojej praktyce klinicznej.
Zaangażowanie firmy Boehringer Ingelheim w badania dotyczące zapalenia wątroby typu C
Angażując się w pionierskie badania naukowe, firma Boehringer Ingelheim dąży do znalezienia rozwiązań dla problemów związanych z leczeniem zróżnicowanej populacji chorych na zapalenie wątroby typu C. Kompleksowy program badań klinicznych związanych z zapaleniem wątroby typu C obejmuje szeroki zakres pacjentów, w tym zakażonych trudnymi do wyleczenia typami wirusa HCV, z którymi lekarze stykają się codziennie w swojej praktyce klinicznej.
Firma Boehringer Ingelheim prowadzi badania nad faldaprewirem*, eksperymentalnym inhibitorem proteazy drugiej generacji, zarówno w skojarzeniu z interferonem, jak i bez niego.
Schematy leczenia z zastosowaniem interferonu i faldaprewiru* mogą poprawić odsetek wyleczeń, a przy tym umożliwiają wygodne dawkowanie leku jeden raz na dobę i nie wymagają restrykcji dietetycznych. W badaniach klinicznych wykazano skuteczność faldaprewiru* u różnych pacjentów z zapaleniem wątroby typu C wywołanym zakażeniem wirusem o genotypie 1a lub 1b. Program badań fazy III STARTVerso™ z udziałem pacjentów zakażonych wirusem HCV, zarówno wcześniej leczonych, jak i nieleczonych, oraz ze współistniejącym zakażeniem wirusem HIV, jest bliski ukończenia.
Deleobuwir* to silny eksperymentalny nienukleozydowy inhibitor polimerazy NS5B przeznaczony do leczenia pacjentów zakażonych wirusem HCV o genotypie 1b. Badania fazy III HCVerso®, w których oceniany jest schemat leczenia bez stosowania interferonu, tj. deleobuwir* podawany dwa razy na dobę w skojarzeniu z faldaprewirem* podawanym jeden raz na dobę i rybawiryną, są mocno zaawansowane.
W ramach długotrwałego zaangażowania firmy Boehringer Ingelheim w leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C firma ocenia również inne kombinacje eksperymentalnych leków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C o różnych mechanizmach działania. Niedawno nawiązana współpraca firmy Boehringer Ingelheim z firmą Presidio Pharmaceuticals, Inc. przy prowadzeniu badania klinicznego fazy II oceniającego nie zawierającą interferonu i (potencjalnie) rybawiryny kombinację leków podawanych wyłącznie drogą doustną stanowi wyraz stałego dążenia firmy do odkrywania i opracowywania innowacyjnych opcji terapeutycznych dla pacjentów zakażonych wirusem HCV.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C) to przenoszona przez krew choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), który żyje i replikuje się w komórkach wątroby. WZW-C jest główną przyczyną przewlekłej niewydolności wątroby, raka wątroby i przeszczepiania tego narządu6. Przewlekłe WZW-C to istotny problem dotyczący zdrowia publicznego i jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych na świecie dotycząca 170 milionów ludzi7; co roku dochodzi do 3-4 milionów nowych zakażeń8.
Zapalenie wątroby typu C często pozostaje nierozpoznane, ponieważ początkowo objawy tej choroby są nieswoiste. W związku z tym wielu pacjentów trafia do lekarza po raz pierwszy dopiero wówczas, gdy pojawiają się objawy lub gdy już rozwinęła się niewydolność wątroby9. Pacjentów z zaawansowaną niewydolnością wątroby leczy się trudno, ale to oni najbardziej potrzebują skuteczniejszego i lepiej tolerowanego leczenia.
Spośród pacjentów z przewlekłym WZW-C u 20% rozwinie się marskość wątroby, a każdego roku 2–5% z nich umrze10.Zaawansowana niewydolność wątroby spowodowana przez WZW-C stanowi dziś główną przyczynę przeszczepiania wątroby w świecie zachodnim10.
Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych:
Footnotes
*Faldaprewir i deleobuwir są lekami eksperymentalnymi, które nie uzyskały dotąd rejestracji. Ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania nie zostały dotąd w pełni potwierdzone.
^SVR12 = trwała odpowiedź wirusologiczna po 12 tygodniach od zakończenia leczenia, zwana również „wyleczeniem wirusologicznym”.
Referencje
- Jensen, D. et al. A pooled analysis of two randomized, double-blind placebo-controlled Phase III trials (STARTVerso1&2) of faldaprevir plus pegylated interferon alfa-2a and ribavirin in treatment- naïve patients with chronic hepatitis C genotype-1 infection. Presented at The Liver Meeting®, the 64th Annual Meeting of the American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD),1 – 5November, 2013
- Jacobson, I. et al. STARTVerso3: A randomized, double-blind, placebo-controlled Phase III trial of faldaprevir in combination with pegylated interferon alfa-2a and ribavirin in treatment- experienced patients with chronic hepatitis C genotype-1 infection. Presented at The Liver Meeting®, the 64th Annual Meeting of the American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD),1 – 5 November, 2013
- Rockstroh, J. et al. STARTVerso 4 Phase III trial of faldaprevir plus peg interferon alfa-2a and ribavirin (PR) in patients with HIV and HCV genotype 1 co-infection: end of treatment response. Presented at The Liver Meeting®, the 64th Annual Meeting of the American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD),1 – 5 November, 2013
- Rodriguez-Torres M. Focus on drug interactions: the challenge of treating hepatitis C virus infection with direct acting antiviral drugs in the HIV-positive patient. Curr Opin Infect Dis. 2013Feb; 26(1):50-7
- Thompson AJ, Muir AJ, Sulkowski MS, et al. Interleukin-28B polymorphism improves viral kinetics and is the strongest pretreatment predictor of sustained virologic response in genotype 1 hepatitis C virus. Gastroenterology 2010; 139:120-9
- World Health Organisation. Hepatitis C. 2002 http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/Hepc.pdf [Last accessed on 21/10/13]
- Centers for Disease Control and Prevention (2012) Hepatitis C available at: http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to- travel/hepatitis-c.htm [Last accessed on 21/10/13]
- World Health Organisation. Hepatitis C Fact Sheet. Updated July 2012 http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs164/en/index.html [Last accessed on 21/10/13]