LUME-Lung-1: Nintedanib* w połączeniu z chemioterapią wydłuża przeżycie chorych na gruczołowego raka płuca
Wyniki badania klinicznego LUME-Lung-1 wykazują pierwszy od prawie dekady postęp w zakresie wydłużenia przeżycia całkowitego u chorych po niepowodzeniu chemioterapii 1. linii
Ingelheim, Niemcy, 3. czerwca 2013 - wyniki badania klinicznego III fazy LUME-Lung 1 wykazują, że nowy, będący w trakcie badań klinicznych związek nintedanib*, doustny, potrójny inhibitor kinaz związanych z procesem angiogenezy, w połączeniu z docetakselem wydłuża przeżycie o 2,3 miesiąca u chorych na postać gruczołową niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) w porównaniu z docetakselem w połączeniu z placebo1. Wyniki te zaprezentowane zostały podczas 49. corocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago.
W badaniu LUME-Lung 1wykazano korzyść w zakresie przeżycia całkowitego u chorych leczonych nintedanibem* w skojarzeniu z chemioterapią 2. linii w porównaniu do samej chemioterapii. Zaobserwowano znaczące wydłużenie przeżycia całkowitego w grupie chorych na gruczolakoraka otrzymujących nintedanib* z docetakselem w porównaniu z placebo z docetakselem (odpowiednio 12,6 vs. 10,3 miesiąca)1.
Pierwszorzędowym punktem końcowym w badaniu było przeżycie wolne od progresji choroby (PFS) u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) poddawanych chemioterapii 2. Linii1. Połączenie nintedanibu* z docetakselem wykazuje statystycznie istotne wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby w porównaniu z placebo (odpowiednio 3,4 vs.2,7 miesiąca) bez względu na podtyp histologiczny niedrobnokomórkowego raka płuca1.
„Wyniki badania LUME-Lung 1 są szczególnie interesujące z uwagi na fakt, iż od blisko 10 lat nie obserwujemy żadnych postępów w zakresie poprawy przeżycia całkowitego u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca otrzymujących leczenie 2. linii. Dodatkowo, jest to pierwszy przypadek, kiedy leczenie antyangiogenne wykazuje rzeczywiste korzyści u chorych na NDRP po niepowodzeniu chemioterapii 1. linii” komentuje dr n. med. Martin Reck, Ordynator Oddziału Onkologii Klatki Piersiowej w Klinice Nowotworów Płuca w Grosshansdorf, Niemcy, główny badacz w badaniu LUME-Lung 1. „Istotne jest również zrozumienie, że w momencie, kiedy nieuchronnie dochodzi do progresji choroby po 1. linii leczenia, chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca mają bardzo niekorzystne rokowanie. Nintedanib* może zatem stać się nową, tak bardzo potrzebną opcją terapeutyczną dla tych chorych.”
W badaniu klinicznym LUME-Lung 1 najczęściej obserwowanymi zdarzeniami niepożądanymi były objawy żołądkowo-jelitowe oraz wzrost aktywności enzymów wątrobowych, które dobrze reagowały na leczenie objawowe lub zmniejszenie dawki leku (zdarzenia niepożądane po placebo vs. nintedanib: nudności 18% vs. 24%, wymioty 9% vs. 17%, biegunka 22% vs. 42%, wzrost aktywności enzymów wątrobowych 8% vs. 29%). Odsetek chorych wyłączonych z badania z uwagi na zdarzenia niepożądane związane z leczeniem był podobny w obu ramionach. Dotyczyło to takich zdarzeń jak nadciśnienie tętnicze, krwawienie i zakrzepica 3. stopnia (G3)1
„W Boehringer Ingelheim mamy świadomość tego, że rak płuca nie jest tylko jedną chorobą i chcemy zapewnić chorym jak najlepsze wyniki leczenia” mówi Prof. Klaus Dugi, wiceprezes Boehringer Ingelheim, odpowiedzialny za sprawy medyczne. „Dlatego właśnie mamy przyjemność zaprezentować na tegorocznym kongresie ASCO dane dotyczące dwóch różnych leków onkologicznych, z których każdy dedykowany jest różnym niezaspokojonym potrzebom medycznym chorych na zaawansowanego raka płuca”.
Więcej informacji na temat badania LUME-Lung 1 na stronie:
Badanie LUME-Lung 1
LUME-Lung1 to randomizowane, otwarte badanie III fazy, porównujące skuteczność nintedanibu* i docetakselu w jednym ramieniu z placebo i docetakselem w drugim, u chorych na miejscowo zaawansowanego/przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca po niepowodzeniu terapii 1. linii. Do badania włączono 1314 chorych w Europie, Azji i Południowej Afryce. Chorzy zostali losowo przydzieleni do dwóch grup: w pierwszej otrzymywali nintedanib* 200 mg dwa razy na dobę w skojarzeniu z docetakselem podawanym raz na dobę co 3 tygodnie (n=655, a) w drugiej placebo z docetakselem (n=659).
LUME-Lung 1 jest częścią szerzej zakrojonego programu badawczego III fazy LUME-Lung, prowadzonego przez firmę Boehringer Ingelheim, mającego na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności nintedanibu* u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca po niepowodzeniu 1. linii terapii. Do programu włączono blisko 2000 chorych, co czyni go jednym z największych programów badawczych w populacji chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do tej pory.
Rak płuca
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i najczęstszym powodem zgonów z przyczyn nowotworowych na świecie: rocznie notuje się 1,6 miliona nowych zachorowań. Z uwagi na niekorzystne rokowanie, na raka płuca umiera rocznie 1,38 miliona osób2. Ogólnie rak płuca jest przyczyną 18% zgonów na choroby nowotworowe2. Spośród wszystkich nowo rozpoznanych raków, 13% stanowi rak płuca3, a za jego główną przyczynę uważa się palenie papierosów.
Rozróżniamy wiele typów raka płuca i każdy z nich wymaga właściwego podejścia terapeutycznego. Najczęstszym podtypem histologicznym jest rak gruczołowy, stanowi 48% wszystkich niedrobnokomórkowych raków płuca (niedrobnokomórkowy rak płuca stanowi 85% wszystkich raków płuca)4.
Nintedanib*
Nintedanib* jest doustnym, potrójnym inhibitorem kinaz związanych z procesem angiogenezy, który równocześnie blokuje trzy receptory czynników wzrostu: receptor naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu (VEGFR 1-3), receptor płytkopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR α i ß), receptor czynnika wzrostu fibroblastów (FGFR 1-3)5. Wszystkie trzy receptory biorą udział w tworzeniu i utrzymaniu nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza); ich zahamowanie może prowadzić do zablokowania angiogenezy, odgrywającej kluczową rolę w procesie wzrostu i szerzenia się guza nowotworowego6,7.
Nintedanib* jest w chwili obecnej oceniany w badaniach klinicznych miedzy innymi u chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca, raka jajnika, raka wątroby (HCC), raka nerki (RCC) oraz raka okrężnicy i odbytnicy.
Boehringer Ingelheim w onkologii
W oparciu o doświadczenie naukowe oraz osiągnięcia w dziedzinie pulmonologii, chorób sercowo-naczyniowych, chorób metabolicznych, diabetologii, wirusologii i immunologii, firma Boehringer Ingelheim rozpoczęła program badawczy mający na celu opracowanie innowacyjnych terapii onkologicznych. Wkład Boehringer Ingelheim w rozwój onkologii polega na opracowaniu we współpracy z międzynarodowym środowiskiem naukowym i wieloma wiodącymi na świecie ośrodkami onkologicznymi, terapii celowanych wykorzystywanych w leczeniu zarówno guzów litych jak i nowotworów hematologicznych.
W chwili obecnej badania naukowe koncentrują są na trzech obszarach: zahamowaniu angiogenezy, zahamowaniu transdukcji sygnału oraz hamowaniu kinaz cyklu komórkowego. Nintedanib* (BIBF 1120) jest aktualnie oceniany w badaniu klinicznym III fazy u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca i raka jajnika. W zakresie hamowania kinaz cyklu komórkowego Boehringer Ingelheim opracował inhibitor kinazy polo-podobnej 1 (Plk 1), wolasertyb*, białko, które bierze udział w procesach podziału komórkowego. Obecnie toczy się badanie II fazy z wolasertybem u chorych na ostrą białaczkę szpikową.
Lista badanych związków onkologicznych w Boehringer Ingelheim stale się rozwija, potwierdzając znaczne zaangażowanie firmy w rozwój w dziedzinie onkologii.
Więcej informacji na stronach:
Footnotes
* Nintedanib i wolasertyb* są lekami badanymi, dotychczas niezarejestrowanymi. Ich bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały jeszcze ustalone.
Referencje
- Reck M et al. Nintedanib (BIBF 1120) + docetaxel in NSCLC patients progressing after first line chemotherapy: LUME Lung 1, a randomized, double-blind phase 3 trial. Oral Presentation at the 49th Annual Meeting of the American Society of Clinical Oncology (ASCO), Chicago, IL, USA 31 May – 4 June 2013.
- Ferlay J, Shin HR, Bray F, et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer 2010; 127 2893-917.
- Cancer Research UK. UK lung cancer incidence. CancerStats – Key Facts 2009. [Online] Available at: http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/lung/incidence/ [Last Accessed May 2013].
- Howlader N, Noone AM, Krapcho M, et al. SEER Cancer Statistics Review, 1975-2010, [Online] National Cancer Institute. Bethesda, MD, http://seer.cancer.gov/csr/1975_2010/, based on November 2012 SEER data submission, posted to the SEER web site, 2013. [Last Accessed May 2013].
- Hilberg F, Roth GJ, Krssak M, et al. BIBF1120: triple angiokinase inhibitor with sustained receptor blockade and good anti-tumor efficacy. Cancer Res 2008;68: 4774-82.
- Folkman N. Clinical applications of research on angiogenesis. N Engl J Med 1995;333: 1757-63.
- Bousquet C, Lamande N, Brand M, et al. Suppression of angiogenesis, tumor growth, and metastasis by adenovirus-mediated gene transfer of human angiotensinogen. Mol Ther 2006;14:175-82.