Międzynarodowa ankieta skierowana do onkologów zajmujących się rakiem płuca wykazała niewystarczające stosowanie zindywidualizowanych metod leczenia
· Międzynarodowa ankieta służyła ocenie częstości badań mutacji w genie EGFR i sprawdzała metody leczenia stosowane u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym.
· W przypadku niemal jednego na czterech pacjentów z rakiem płuca badanych pod kątem mutacji w genie EGFR wyniki nie były dostępne w odpowiednim czasie, pozwalającym podjąć decyzje dotyczące leczenia.
· Połowa ankietowanych onkologów stwierdziła, że na podejmowane przez nich decyzje dotyczące leczenia nie miał wpływu podtyp mutacji w genie EGFR u danego pacjenta.
Ingelheim, Niemcy, 17 kwietnia 2015 r. Wyniki nowej ogólnoświatowej ankiety przeprowadzonej wśród onkologów zajmujących się rakiem płuca wykazały, że choć 81% pacjentów z nowo rozpoznanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) w stadium zaawansowanym zostało przebadanych pod kątem mutacji w genie EGFR, znaczący odsetek badanych nie otrzymał zindywidualizowanego leczenia dostosowanego do typu raka i podtypu mutacji.1 Wyniki ankiety uzyskane od 562 onkologów z 10 krajów (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea, Hiszpania, Tajwan, Wielka Brytania i USA) przedstawiono jako najnowsze streszczenie podczas sesji poświęconej najważniejszym doniesieniom ESMO-IASLC w ramach Europejskiej konferencji na temat raka płuca w 2015 r. odbywającej się w Genewie w Szwajcarii. Sponsorem ankiety była firma Boehringer Ingelheim.
Ankieta wykazała, że u niemal jednego na czterech pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym rozpoczęto leczenie pierwszego rzutu, zanim można było zapoznać się z wynikami badania mutacji u danego pacjenta, przy czym wystąpiły istotne różnice między regionami (zakres: od 12% w Azji do 30% w Europie)1. Głównymi przyczynami nieprzeprowadzania u wszystkich pacjentów badań innych niż badanie histologiczne guza były niewystarczająca ilość tkanki/brak pewności uzyskania wystarczającej ilości tkanki, zły stan pacjenta i zbyt długi czas oczekiwania na wyniki. Ponad połowa onkologów (51%) stwierdziła, że na podejmowane przez nich decyzje dotyczące leczenia nie wpłynął podtyp mutacji w genie EGFR1. Tutaj również wykazano istotne różnice między regionami (zakres: od 28% w Azji do 60% w Europie)1.
Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami2 badanie mutacji w genie EGFR należy przeprowadzać w przypadku rozpoznania niedrobnokomórkowego raka płuca w stadium zaawansowanym, a decyzje dotyczące leczenia należy podejmować na podstawie otrzymanych wyników, aby zapewnić pacjentom najlepsze, celowane leczenie zgodne z określonym typem raka. Jest to istotne, ponieważ w przypadku pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca oraz mutacją w genie EGFR celowane leczenie może okazać się korzystne (poprawić jakość życia i przedłużyć okres bez objawów postępu choroby) w porównaniu z zastosowaniem standardowej chemioterapii2. Ponadto, najnowsze dane wykazują, że leczenie celowane przedłuża okres przeżycia w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z najczęstszym typem mutacji (Del19).3
„Średnia częstość badań mutacji w genie EGFR jest stosunkowo duża na całym świecie, jednak celem powinno być wykonywanie badań u każdego kwalifikującego się pacjenta z niedrobnokomórkowym rakiem płuca i zapewnienie każdemu pacjentowi leczenia odpowiedniego w przypadku danego typu raka płuca. Przeprowadzona ankieta pokazuje, że należy poświęcić jeszcze wiele pracy podkreślaniu znaczenia uzyskiwania wyników badania genu EGFR przed rozpoczęciem leczenia i wykorzystywania tych informacji do określenia optymalnej terapii”, powiedział w szpitalu Guy's Hospital w Londynie dr James Spicer z King's College w Londynie.
NDRP jest najczęściej występującą postacią raka płuca4. Określone zmiany w guzie, znane jako mutacje w genie EGFR, występują u 10–15% białych pacjentów i 40% pacjentów z Azji Wschodniej z NDRP.5 Istnieją różne typy mutacji w genie EGFR, przy czym najczęstsza jest delecja w eksonie 19 (Del19) i substytucja w eksonie 21 (L858R).6
Dr Matthew Peters, przewodniczący organizacji Global Lung Cancer Coalition powiedział: „To badanie jasno wykazuje, że istnieją wzorce dotyczące oceny i wstępnego leczenia raka płuca niekoniecznie obejmujące badania genu EGFR. Pacjenci powinni oczekiwać, że lekarze zajmujący się rakiem płuca i patolodzy będą współpracować, aby szybko uzyskać dane związane z rozpoznaniem raka płuca, tak aby można było zastosować odpowiednie leczenie i uzyskać optymalne wyniki”.
Profesor Gerd Stehle, wiceprezes ds. medycznych w zakresie onkologii firmy Boehringer Ingelheim, skomentował to następująco: „Zaangażowanie firmy Boehringer Ingelheim w badania raka płuca daleko przekracza przeprowadzanie badań klinicznych. Ta ogólnoświatowa ankieta jest częścią naszych nieustających działań na rzecz poszerzenia wiedzy o rzeczywistym stanie procedur klinicznych. Uzyskanie wnioski chcemy wykorzystać w celu zapewnienia lepszej opieki pacjentom z rakiem płuca i lepszego wsparcia ich opiekunom”.
Informacje dotyczące ankiety
Ogólnoświatowa ankieta online mająca na celu poszerzenie wiedzy na temat diagnostyki NDRP w stadium zaawansowanym, badań mutacji i procedur leczenia objęła 562 lekarzy z 10 krajów (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Hiszpania, Tajwan, Wielka Brytania i USA). Ankieta została przeprowadzona między grudniem 2014 r. a styczniem 2015 r., i umożliwiła ocenę częstości przeprowadzania na świecie badań mutacji w genie EGFR, podejścia do tych badań i istniejących przeszkód, a także wpływu wyniku badań na wybór leczenia.
Firma Boehringer Ingelheim w onkologii
http://newscentre.boehringer-ingelheim.com/education_hub1/oncology/backgrounder/bi_oncology_backgrounder.html
Boehringer Ingelheim
Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Centrala firmy Boehringer Ingelheim w Ingelheim (Niemcy) kieruje globalnymi operacjami z udziałem 142 spółek zależnych i ponad 47 400 pracowników. Celem działania tej rodzinnej firmy założonej w 1885 r. jest badanie, opracowywanie, wytwarzanie i wprowadzanie na rynek nowych leków o wysokiej wartości terapeutycznej, stosowanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii.
Ważnym elementem kultury korporacyjnej firmy Boehringer Ingelheim jest odpowiedzialność społeczna. Obejmuje ona zaangażowanie w ogólnoświatowe projekty społeczne, takie jak inicjatywa „Making more Health”, oraz troskę o pracowników. Szacunek, równe szanse oraz godzenie kariery z obowiązkami rodzinnymi tworzą podstawę wzajemnej współpracy. We wszystkich swoich działaniach firma skupia się na ochronie i zachowaniu równowagi środowiska.
W 2013 roku firma Boehringer Ingelheim osiągnęła sprzedaż netto w wysokości około 14,1 mld euro. Wydatki na badania i rozwój (R&D) stanowią 19,5% przychodów netto ze sprzedaży.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy odwiedzić naszą stronę www.boehringer-ingelheim.com
Referencje
- Spicer J, Tischer B, Peters M. EGFR Mutation Testing and Oncologist Treatment Choice in Advanced NSCLC: Global Trends and Differences. Przedstawiono na ELCC 2015, numer streszczenia: LBA2_PR.
- Lindeman NI, Cagle PT, Beasley MB, et al. Molecular Testing Guideline for Selection of Lung Cancer Patients for EGFR and ALK Tyrosine Kinase Inhibitors: Guideline from the College of American Pathologists, International Association for the Study of Lung Cancer, and Association for Molecular Pathology. J Thorac Oncol 2013 ;8:823-59.
- Yang J, Wu Y-L, Schuler M, et al. Afatinib versus cisplatin chemotherapy for EGFR mutation-positive lung adenocarcinoma (LUX-Lung 3 and LUX-Lung 6): analysis of overall survival data from two randomised, phase 3 trials. Lancet Oncol 2015. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS1470-2045(14)71173-8/abstract.
- Cancer Research UK. Types of Lung Cancer. http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/lung-cancer/about/types-of-lung-cancer Dostęp: luty 2015.
- Quest Diagnostics – Lung Cancer Mutation Panel; http://www.questdiagnostics.com/testcenter/testguide.action?dc=TS_LungCancerMutation_Panel Dostęp: luty 2015.
- Reguart N & Remon J. Common EGFR-mutated subgroups (Del19/L858R) in advanced non-small-cell lung cancer: chasing better outcomes with tyrosine-kinase inhibitors. Future Oncol 2015 Jan 28:1-13. [publikacja elektroniczna wcześniejsza niż drukowana].