Nowe dane długookresowe umacniają profil bezpieczeństwa eteksylanu dabigatranu stosowanego w ramach zapobiegania udarowi mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków.
- Opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma Circulation wyniki badania RELY-ABLE® – będącego przedłużeniem badania RE-LY® – potwierdzają długookresowe bezpieczeństwo stosowania eteksylanu dabigatranu u pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadami zastawkowymi serca.
- Eteksylan dabigatranu to jedyny nowy doustny lek przeciwzakrzepowy dla którego dostępne są dane z długookresowych kontrolowanych badań klinicznych oceniających okres ciągłego stosowania dłuższy niż 4 lata.
- Wspomniane wyniki długookresowe dostarczają kolejnych danych umacniających pozycję eteksylanu dabigatranu jako ważnego postępu w leczeniu pacjentów z migotaniem przedsionków w porównaniu z warfaryną.1
Ingelheim, Niemcy, 17 czerwca 2013 r. – Dziś w internetowym wydaniu czasopisma Circulation1 – organu American Heart Association – opublikowano nowe dane długookresowe z badania RELY-ABLE® będącego długookresowym przedłużeniem kluczowego badania RE-LY®* oceniającego eteksylan dabigatranu u pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadami zastawkowymi serca. Dabigatran to jedyny lek pośród doustnych leków przeciwzakrzepowych nowej generacji, który został poddany ponad czteroletniej ocenie w dużej grupie pacjentów z migotaniem przedsionków.1Wspomniane wyniki zebrane w czasie ponad czteroletniej obserwacji umacniają profil bezpieczeństwa eteksylanu dabigatranu, który został pierwotnie określony w kluczowym badaniu RE-LY®.1,2,3
* Badanie RE-LY® było badaniem typu PROBE (badanie prospektywne, randomizowane, otwarte z oceną punktów końcowych przez osoby nieznające przypisania pacjentów do grup — ang. prospective, randomized, open-label with blinded endpoint evaluation), którego celem było porównanie dwóch wysokości dawek doustnego bezpośredniego inhibitora trombiny dabigatranu (w dawce 110 mg i 150 mg dwa razy na dobę) podawanego metodą ślepej próby z warfaryną podawaną metodą otwartej próby.
Prof. Stuart Connolly
Nowe dane z badania RELY-ABLE® dostarczają kolejnych dowodów potwierdzających profil bezpieczeństwa dabigatranu. Dowody te obejmują też najnowsze analizy danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego leku w warunkach codziennej praktyki lekarskiej zgromadzonych w ramach sponsorowanego przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) projektu Mini-Sentinel4, a także oceny przeprowadzone przez inne urzędy rejestracji leków, m.in. przez Europejską Agencję Leków.5
– Jeszcze przed badaniem RELY-ABLE® byliśmy w posiadaniu danych dotyczących wpływu dwuletniego leczenia dabigatranem u pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadami zastawkowymi serca – stwierdził główny badacz w badaniu RELY-ABLE®, prof. Stuart Connolly, szef kliniki kardiologii Uniwersytetu McMaster w Hamilton (Ontario, Kanada). – Dodatkowe dane długookresowe uzyskane w badaniu RELY-ABLE® dostarczają uspokajających informacji na temat bezpieczeństwa w kontekście przewlekłego leczenia pacjentów eteksylanem dabigatranu.
Międzynarodowe badanie wieloośrodkowe RELY-ABLE® miało na celu ocenę długookresowego bezpieczeństwa stosowania w sposób nieprzerwany eteksylanu dabigatranu (w dawce 110 mg dwa razy na dobę lub 150 mg dwa razy na dobę) u pacjentów z migotaniem przedsionków, którzy brali udział w badaniu RE-LY®.1 Pacjenci włączeni do badania RELY-ABLE® kontynuowali stosowaniedabigatranu przez dodatkowe 2,3 roku w nadal toczącym się porównaniu prowadzonym metodą ślepej próby, co daje średni okres leczenia wynoszący 4,3 roku. We wspomnianym przedłużeniu badania wzięło udział 5851 pacjentów.1
Te unikatowe wyniki potwierdzają korzyści płynące ze stosowania eteksylanu dabigatranu przez ponad 4 lata przewlekłego leczenia.1
- W trakcie wspomnianego dodatkowego okresu leczenia trwającego 2,3 roku po zakończeniu badania RE-LY® częstość występowania dużych zdarzeń klinicznych zarówno w przypadku grupy stosującej dawkę 110 mg dwa razy na dobę, jak i grupy stosującej dawkę 150 mg dwa razy na dobę była podobna do częstość występowania dużych zdarzeń niepożądanych w badaniu RE-LY®.
- W trakcie wspomnianego dodatkowego okresu obserwacji w ramach badania RELY-ABLE® nie zaobserowano żadnych nowych zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa.
Poniżej przedstawiono najważniejsze wyniki badania RELY-ABLE®:1
- Częstość występowania dużych krwawień wyniosła 3,74% na rok (n = 238) w grupie stosującej dabigatran w dawce 150 mg dwa razy na dobę oraz 2,99% na rok (n = 190) w grupie stosującej dabigatran w dawce 110 mg dwa razy na dobę (HR = 1,26; 95% CI: 1,04–1,53).
- W całym okresie badania RELY-ABLE® stwierdzono bardzo niską częstość występowania krwawień wewnątrzczaszkowych: 0,33% na rok (n = 21) w grupie stosującej dabigatran w dawce 150 mg dwa razy na dobę oraz 0,25% na rok (n = 16) w grupie stosującej dabigatran w dawce 110 mg dwa razy na dobę.
- Częstość występowania udaru krwotocznego mózgu była bardzo niska i podobna w obu badanych grupach: 0,13% na rok (n = 8) w grupie stosującej dabigatran w dawce 150 mg dwa razy na dobę oraz 0,14% na rok (n = 9) w grupie stosującej dabigatran w dawce 110 mg dwa razy na dobę.
– Cieszy nas fakt, że nowe dane długookresowe z badania RELY-ABLE® dostarczają kolejnych pozytywnych dowodów dotyczących stosowania eteksylanu dabigatranu w zapobieganiu udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków. Dabigatran to ważny postęp w leczeniu pacjentów z migotaniem przedsionków – skomentował uzyskane wyniki prof. Klaus Dugi, starszy wiceprezes ds. medycznych Boehringer Ingelheim.
– Boehringer Ingelheim to firma bazująca na osiągnięciach nauki, która szczyci się dostarczaniem pacjentom i środowisku medycznemu innowacyjnych produktów, takich jak dabigatran.
Poniżej przedstawiono dodatkowe wyniki badania RELY-ABLE®:1
- Częstość występowania udaru mózgu lub zatorowości w krążeniu układowym: 1,46% na rok (n = 93) w grupie stosującej dabigatran w dawce 150 mg dwa razy na dobę oraz 1,60% na rok (n = 102) w grupie stosującej dabigatran w dawce 110 mg dwa razy na dobę.
- W trakcie przedłużonego okresu obserwacyjnego stwierdzono też niską częstość występowania zawału mięśnia sercowego, która w obu badanych grupach była zbliżona i wynosiła 0,69% na rok (n = 44) w grupie stosującej dabigatran w dawce 150 mg dwa razy na dobę oraz 0,72% na rok (n = 46) w grupie stosującej dabigatran w dawce 110 mg dwa razy na dobę.1
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania eteksylanu dabigatranu zostały stwierdzone w badaniu RE-LY® – jednym z najszerzej zakrojonych badań klinicznych dotyczących zapobiegania udarowi mózgu, jakie kiedykolwiek przeprowadzono u pacjentów z migotaniem przedsionków. Obie dawki dabigatranu – w porównaniu z warfaryną – wiązały się ze znamiennie niższą częstością występowania krwawień ogółem, krwawień wewnątrzczaszkowych i krwawień zagrażających życiu.2,3 W przypadku dabigatranu w dawce 150 mg dwa razy na dobę stwierdzono podobne ryzyko dużych krwawień jak w przypadku warfaryny, natomiast w przypadku dabigatranu w dawce 110 mg dwa razy na dobę stwierdzono ryzyko znamiennie niższe.2,3
Eteksylan dabigatranu to lek zarejestrowany w ponad 100 krajach na całym świecie7 we wskazaniu do stosowania w profilaktyce udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków oraz w pierwotnej profilaktyce pierwotnych powikłań zakrzepowo-zatorowych po całkowitej aloplastyce stawu biodrowego lub kolanowego. Doświadczenie w stosowaniu eteksylanu dabigatranu obejmujące ponad 1,6 miliona pacjentolat we wszystkich zarejestrowanych dotychczas wskazaniach w ponad 100 krajach potwierdza wiodącą pozycję tego leku jako nowego doustnego leku przeciwzakrzepowego.7
INFORMACJE DODATKOWE
Informacje dotyczące eteksylanu dabigatranu
Eteksylan dabigatranu – bezpośredni inhibitor trombiny (DTI, ang. direct thrombin inhibitor)8 – to pierwszy bezpośredni lek przeciwzakrzepowy nowej generacji zaspokajający ogromne potrzeby zdrowotne w dziedzinie zapobiegania i leczenia ostrych i przewlekłych chorób zakrzepowo-zatorowych.
W przypadku bezpośrednich inhibitorów trombiny silne działanie przeciwzakrzepowe osiągane jest poprzez swoiste blokowanie aktywności trombiny (zarówno wolnej, jak i związanej ze skrzepem) enzymu o kluczowym znaczeniu dla procesu odpowiedzialnego za powstawanie skrzepliny. W przeciwieństwie do antagonistów witaminy K, które oddziałują w zmienny sposób na inne czynniki krzepnięcia, eteksylan dabigatran zapewnia skuteczne, przewidywalne i konsekwentne działanie przeciwzakrzepowe przy jednoczesnym niskim ryzyku interakcji międzylekowych, niewystępowaniu interakcji z pokarmem i braku konieczności rutynowego monitorowania układu krzepnięcia czy konieczności modyfikowania dawkowania.
Informacje dotyczące badania RELY-ABLE®
Badanie RELY-ABLE® (długookresowe, wieloośrodkowe przedłużenie leczenia dabigatranem u pacjentów z migotaniem przedsionków) miało na celu ocenę długookresowego bezpieczeństwa stosowania eteksylanu dabigatranu w sposób ciągły (w dawce 150 mg dwa razy na dobę i 110 mg dwa razy na dobę) u pacjentów, którzy ukończyli badanie RE-LY®.1 Od początku badania RE-LY® do końca badania RELY-ABLE® mediana okresu obserwacji wyniosła 4,3 roku (wartość maksymalna – 5,5 roku).1 Pacjenci włączeni do badania RELY-ABLE® kontynuowali otrzymywanie tej samej dawki, którą otrzymywali w warunkach podwójnie ślepej próby w badaniu RE-LY®, co dało łączny rezultat 2937 pacjentów otrzymujących dabigatran w dawce 150 mg dwa razy na dobę i 2914 pacjentów otrzymujących dabigatran w dawce 110 mg dwa razy na dobę.1
Badanie RELY-ABLE® miało pewne ograniczenia.1 Tylko połowa pacjentów uczestniczących w badaniu RE-LY® wzięła udział w badaniu RELY-ABLE®. Do udziału w badaniu RELY-ABLE® kwalifikowali się pacjenci, którzy nie przerwali przedwcześnie leczenia za pomocą dabigatranu. Decyzja dotycząca tego, czy kontynuowanie leczenia przewlekłego dabigatranem jest właściwym postępowaniem klinicznym, należała do badacza. Do udziału w badaniu RELY-ABLE® nie kwalifikowali się pacjenci, którzy w badaniu RE-LY® zostali zrandomizowani do grupy otrzymującej warfarynę. Jeśli chodzi zaś o analizę punktów końcowych, w badaniu RELY-ABLE® żaden niezależny zespół nie dokonał oceny stwierdzanych w badaniu zdarzeń, podczas gdy w trakcie badania RE-LY® taką ocenę przeprowadzano.
Pacjenci biorący udział w badaniu RELY-ABLE® różnili się od pacjentów niebiorących udziału w tym badaniu pod względem kilku aspektów: Wśród pacjentów kontynuujących udział w badaniu RELY-ABLE® było więcej mężczyzn, mniej pacjentów z utrwalonym migotaniem przedsionków lub dodatnim wywiadem w kierunku niewydolności serca oraz mniej pacjentów po przebytym dużym zdarzeniu klinicznym w trakcie udziału w badaniu RE-LY®.1
Informacje dotyczące badania RE-LY®
Badanie RE-LY® (Randomized Evaluation of Long-term anticoagulant therapY) było globalnym badaniem III fazy typu PROBE (badanie prospektywne, randomizowane, otwarte z oceną punktów końcowych przez osoby nieznające przypisania pacjentów do grup — ang. prospective, randomized, open-label with blinded endpoint evaluation) z udziałem 18 113 pacjentów włączonych w ponad 900 ośrodkach w 44 krajach, którego celem było porównanie dwóch wysokości dawek doustnego bezpośredniego inhibitora trombiny dabigatranu (w dawce 110 mg i 150 mg dwa razy na dobę) podawanego metodą ślepej próby z warfaryną podawaną metodą otwartej próby (INR 2,0–3,0; mediana TTR, czyli czasu, w którym INR znajdował się w zakresie terapeutycznym – 67%8).2,3 Mediana okresu obserwacji wyniosła 2 lata, a minimalny okres obserwacji – 1 rok.2
Głównym punktem końcowym badania była częstość występowania udaru mózgu (w tym udaru krwotocznego mózgu) lub zatorowości w krążeniu układowym. Pobocznymi punktami końcowymi były: zgon z dowolnej przyczyny, częstość występowania udaru mózgu (w tym krwotocznego), zatorowości w krążeniu układowym, zatorowości płucnej, świeżego zawału mięśnia sercowego i zgonu z przyczyn naczyniowych (w tym zgonu z powodu krwawienia).2,3
W porównaniu z warfaryną, w przypadku eteksylanu dabigatranu stwierdzono:2,3
- znamienne obniżenie ryzyka udaru mózgu i zatorowości w krążeniu układowym – w tym obniżenie ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu w przypadku eteksylanu dabigatranu w dawce 150 mg dwa razy na dobę,
- podobną częstość występowania udaru mózgu/ zatorowości w krążeniu układowym w przypadku eteksylanu dabigatranu w dawce 110 mg dwa razy na dobę,
- znamiennie niższą częstość występowania dużych zdarzeń krwotocznych w przypadku eteksylanu dabigatranu w dawce 110 mg dwa razy na dobę,
- znamiennie niższą częstość występowania krwawień zagrażających życiu i krwawień wewnątrzczaszkowych w przypadku obu dawek,
- znamienne obniżenie śmiertelności z przyczyn naczyniowych w przypadku eteksylanu dabigatranu w dawce 150 mg dwa razy na dobę.
Zapobieganie udarowi mózgu w migotaniu przedsionków
Migotanie przedsionków to najczęstsze przewlekłe zaburzenie rytmu serca,9 które występuje u co czwartej osoby w wieku powyżej 40 lat9. Pacjenci z migotaniem przedsionków narażeni są na zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych, co z kolei pięciokrotnie zwiększa u nich ryzyko udaru mózgu.10 Co roku na całym świecie do udaru mózgu związanego z migotaniem przedsionków dochodzi nawet u trzech milionów osób.11,12 Udar mózgu spowodowany migotaniem przedsionków jest zwykle ciężki i obarczony zwiększonym ryzykiem zgonu (20%) lub niepełnosprawności (60%).13
Udar niedokrwienny mózgu to najczęstszy rodzaj udaru mózgu związanego z migotaniem przedsionków. Stanowi on 92% wszystkich przypadków udaru mózgu i często prowadzi do głębokiej niepełnosprawności. Odpowiednie leczenie przeciwzakrzepowe może przyczyniać się do zapobieżenia wielu rodzajom udarów mózgu związanych z migotaniem przedsionków i poprawiać ogólne rokowanie.14
Migotanie przedsionków jest na całym świecie niezwykle kosztownym problemem zdrowia publicznego. Roczne koszty jego leczenia sięgają 6,65 mld dolarów w USA i ponad 6,2 mld euro w Europie.15,16 Ponieważ udary mózgu związane z migotaniem przedsionków są generalnie bardziej nasilone niż udary mózgu niezwiązane z migotaniem przedsionków, skutkuje to wyższymi bezpośrednimi kosztami medycznymi w skali roku.17 W samej Unii Europejskiej całkowite obciążenie społeczne udarami mózgu związanymi z migotaniem przedsionków sięga 13,5 mld euro w skali roku.18
Referencje
- Connolly SJ, et al. The Long Term Multi-Center Extension of Dabigatran Treatment in Patients with Atrial Fibrillation (RELY-ABLE) study. Circulation. Published online July 14 2013. http://circ.ahajournals.org/
- Connolly SJ, et al. Dabigatran versus warfarin in patients with atrial fibrillation. N Engl J Med. 2009;361:1139-51.
- Connolly SJ, et al. Newly identified events in the RE-LY trial. N Engl J Med. 2010;363:1875-6.
- Food and Drug Administration (FDA) Drug Safety Communication: Update on the risk for serious bleeding events with the anticoagulant Pradaxa. Viewed May 2013. Available at http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm326580.htm
- European Medicines Agency's Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) positive opinion on the renewal of the marketing authorisation for Pradaxa®. October 2012. Available at http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Other/2012/10/WC500134406.pdf
- http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/stroke. Accessed on: October 10, 2012.
- Boehringer Ingelheim data on file.
- Di Nisio M, et al. Direct thrombin inhibitors. N Engl J Med 2005; 353:1028-40.
- Lloyd-Jones DM, et al. Lifetime risk for development of atrial fibrillation: the Framingham Heart Study. Circulation. 2004;110:1042-6.
- Camm JA, et al. 2012 focussed update of the ESC Guidelines for the management of atrial fibrillation. European Heart Journal. 2012;33:2719-2741
- Atlas of Heart Disease and Stroke, World Health Organization, September 2004. Viewed Nov 2012 at http://www.who.int/cardiovascular_diseases/en/cvd_atlas_15_burden_stroke.pdf
- Camm JA, et al. Guidelines for the management of atrial fibrillation. European Heart Journal .2010;31:2369–2429.
- Gladstone DJ, et al. Potentially Preventable Strokes in High-Risk Patients With Atrial Fibrillation Who Are Not Adequately Anticoagulated. Stroke. 2009;40:235-240.
- Aguilar MI, Hart R. Oral anticoagulants for preventing stroke in patients with non-valvular atrial fibrillation and no previous history of stroke or transient ischemic attacks. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2005, Issue 3. Art. No.: CD001927.
- Coyne KS, et al. Assessing the direct costs of treating nonvalvular atrial fibrillation in the United States. Value Health 2006; 9:348-56.
- Ringborg A, et al. Costs of atrial fibrillation in five European countries: results from the Euro Heart Survey on atrial fibrillation. Europace 2008; 10:403-11.
- Brüggenjürgen B, et al. The impact of atrial fibrillation on the cost of stroke: the Berlin acute stroke study. Value Health 2007;10:137-43.
- Fuster V, et al. ACC/AHA/ESC 2006 Guidelines for the management of patients with atrial fibrillation – executive summary. Circulation. 2006;114:700-52.