Pierwsza połowa 2013 roku: Boehringer Ingelheim utrzymuje tendencję wzrostową
- Wzrost przychodów netto ze sprzedaży o 3,1 procent (z uwzględnieniem różnic kursowych)
- Czynniki powodujące wzrost: dabigatran, linagliptyna, tiotropium
- Do końca bieżącego roku obrotowego planowany dalszy wzrost
Ingelheim, Niemcy, 14 sierpnia 2013 r. — Boehringer Ingelheim - firma rozwijająca się dzięki badaniom naukowym - w pierwszej połowie 2013 roku odnotowała ponownie wzrost pomimo trudnych warunków biznesowych. Przychody netto ze sprzedaży wzrosły o 3,1 procent, z uwzględnieniem różnic kursowych, w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim, do około 7,1 miliarda euro (-0,7 procent w euro). Głównymi czynnikami wzrostu były doustne leki przeciwkrzepliwe, leki stosowane w cukrzycy typu 2, oraz preparat stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
„Pierwsze półrocze minęło pod znakiem licznych wyzwań, takich jak stała presja związana z kosztami w systemach opieki zdrowotnej, także poza Europą. Globalny rynek leków na receptę — najważniejszy dla firmy Boehringer Ingelheim — w pierwszym kwartale osiągnął stan bliski stagnacji[1]” — powiedział profesor Andreas Barner, Prezes Zarządu, podczas prezentacji wyników biznesowych dla pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku. Wymaga to ciągłej kontroli i regulacji wszystkich struktur i procesów na całym świecie, aby móc elastycznie reagować na szybko zmieniające się warunki ogólne i rynkowe. „W celu stałego zwiększenia naszej konkurencyjności, nadal inwestujemy w obszarach, które będą decydować o przyszłości całej grupy. Poprzez zwiększenie wydatków na badania i rozwój, staramy się stale ulepszać nasze zakłady produkcyjne i procesy jakościowe. Ponadto przygotowujemy się do wprowadzenia na rynek większej liczby produktów. Na przykład w segmencie produktów leczniczych stosowanych w medycynie afatynib, nowy lek dla ukierunkowanego leczenia raka płuc, powinien, według prof. Andreasa Barnera, pojawić się na rynkach pierwszych krajów w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W lipcu br. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała afatynib dla pacjentów z określonym typem raka płuca. Organ odpowiedzialny zlecił już rejestrację na rynku europejskim, co powinno dojść do skutku w najbliższych tygodniach.
[1] Źródło: IMS Health-MIDAS
Rok 2013: Planowany dalszy wzrost
Hubertus von Baumbach, Członek Zarządu Boehringer Ingelheim, odpowiedzialny za Dział Finansów zauważył: „Pomimo trudnej sytuacji zakładamy dalszy wzrost w 2013 roku. Na popadającym w stagnację światowym rynku farmaceutycznym zamierzamy osiągnąć wzrost sprzedaży netto w zakresie niskiej jednocyfrowej stopy wzrostu. Odpowiada to liczbie, która będzie powyżej kursu rynkowego, zgodnie z naszym długoterminowym kierunkiem”.
Przewaga sprzedaży netto leków na receptę
Przychody netto ze sprzedaży leków na receptę, czyli najważniejszego obszaru działalności Boehringer Ingelheim, wzrosły o 3,5 procent, z uwzględnieniem różnic kursowych, do 5 mld 341 mln euro, co stanowi około 75 procent przychodów grupy.
W pierwszej połowie 2013 roku przychody ze sprzedaży leków bez recepty wzrosły o 8,3 procent z uwzględnieniem różnic kursowych do 712 mln euro. Stanowi to około 10% całkowitych przychodów netto ze sprzedaży. Markami międzynarodowymi są BUSCOPAN®, DULCOLAX®, MUCOSOLVAN®, PHARMATON® oraz BISOLVON®. W czerwcu Boehringer Ingelheim wprowadził na niemiecki rynek lek VAPRINO® przeznaczony do stosowania w ostrej biegunce. Miesiąc później na całym terytorium Niemiec wprowadzono lek BOXAGRIPPAL® stosowany w leczeniu objawów przeziębienia. Boehringer Ingelheim plasuje się na siódmym miejscu wśród największych firm sprzedających leki OTC na całym świecie.
W segmencie zdrowia zwierząt Boehringer Ingelheim osiągnął przychód 526 milionów euro w okresie sprawozdawczym, czyli 1,5 procent więcej, z uwzględnieniem różnic kursowych, niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku. Szczepionki przeciwko świńskiej grypie po raz kolejny stały się głównym motorem wzrostu. Lek stosowany w leczeniu padaczki u psów znajduje się na europejskim rynku od wiosny.
W obszarze biznesowym biofarmaceutyków przychody netto ze sprzedaży w pierwszym półroczu spadły o 21,2 procent, z uwzględnieniem różnic kursowych, do 168 milionów euro. Umowy o dostawę zawarte z podmiotami trzecimi wygasły w okresie sprawozdawczym, jak planowano.
O grupie firm Boehringer Ingelheim:
Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Działa globalnie za pośrednictwem 140 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 46 000 pracowników. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych produktów leczniczych o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania w medycynie i weterynarii. Firma, założona w roku 1885 pozostaje nieprzerwanie własnością rodziny Boehringer, a jej centrala zlokalizowana jest w Ingelheim w Niemczech.
Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Fundamentem globalnej działalności firmy jest zaangażowanie w projekty społeczne, opieka nad pracownikami i ich rodzinami oraz zapewnianie wszystkim pracownikom równych szans. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój stanowią nieodłączną część wszystkich przedsięwzięć firmy Boehringer Ingelheim.
W 2012 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała przychody netto ze sprzedaży w wysokości około 14,7 mld euro. 22,5% wartości przychodów netto w największym segmencie biznesowym firmy, tzn. w segmencie leków na receptę, zainwestowane zostało w badania i rozwój.