Podczas kongresu ERS 2013 firma Boehringer Ingelheim przedstawia oczekiwane dane z przełomowego badania TIOSPIR™ oraz leki opracowywane dla leczenia chorób układu oddechowego - POChP, astmy, samoistnego włóknienia płuc, a także raka płuca
- Wyniki przełomowego badania fazy III TIOSPIR™ nad POChP porównujące bezpieczeństwo i skuteczność tiotropium podawanego poprzez Respimat® z tiotropium podawanego z inhalatora HandiHaler®.
- Wyniki badania fazy III nad produktem olodaterol* w inhalatorze Respimat® stosowanym jako podtrzymująca monoterapia rozszerzająca oskrzela stosowana raz dziennie w leczeniu POChP.
- Dane z badań fazy III MezzoTinA-asthma™ oceniających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tiotropium** w inhalatorze Respimat®u pacjentów chorych na astmę z objawami utrzymującymi się przy podtrzymującym leczeniu umiarkowanymi dawkami kortykosteroidów wziewnych (ICS).
- Wyniki badania fazy III LUX-Lung 6 wykazujące przewagę afatynibu*** nad standardową chemioterapią u chorych na raka płuca z mutacjami w genie EGFR1,2.
Ingelheim, Niemcy, 2 września 2013 r. — Wyniki badania TIOSPIR™ (Tiotropium Safety and Performance in Respimat [bezpieczeństwo i efektywność tiotropium w przyrządzie Respimat]) — jednego z największych jak dotąd, globalnych badań nad przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) — zostaną po raz pierwszy przedstawione na dorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc (ERS; European Respiratory Society) w Barcelonie (Hiszpania) w dniach 7–11 września 2013 r.
W trzyletnim badaniu TIOSPIR™ oceniano bezpieczeństwo i skuteczność dwóch dostępnych na rynku postaci leku— tiotropium Respimat® Soft Mist™ Inhaler 2,5 µg (2 wziewy raz dziennie[1]) w porównaniu z tiotropium HandiHaler® 18 μg. Badanie TIOSPIR™ objęło ponad 17 tysięcy pacjentów chorych na POChP[2] z 50 krajów. Dzięki zastosowaniu szerokich kryteriów włączenia uzyskano populację badawczą odpowiadającą rzeczywistemu przekrojowi, w której ściśle odzwierciedlone są typy chorych na POChP, z jakimi lekarze mają do czynienia w codziennej praktyce. Firma Boehringer Ingelheim ma przyjemność podzielić się tymi wynikami ze środowiskiem naukowym na największym na świecie spotkaniu specjalistów ds. układu oddechowego — dorocznym kongresie ERS.
Ponadto firma Boehringer Ingelheim przedstawi dane z programu badań klinicznych fazy III nad monoterapią z zastosowaniem olodaterolu z inhalatora Respimat®; program ten jest prowadzony u ponad 3 tysięcy pacjentów chorych na POChP o nasileniu umiarkowanym do bardzo ciężkiego (grupy 2–4 według wytycznych GOLD). Przedstawione zostaną wyniki dotyczące skuteczności olodaterolu w inhalatorze Respimat® przez wpływ na czynność płuc (FEV1), korzyści ze stosowania tego produktu w odniesieniu do objawów oraz bezpieczeństwo tego produktu. Olodaterol Respimat® opracowano w celu uzyskania korzyści związanych z rozszerzaniem oskrzeli u osób chorych na POChP, którzy wymagają zastosowania alternatywnej opcji leczenia.
Astma
Kolejne ważne informacje, jakie można znaleźć w streszczeniach materiałów prezentowanych na kongresie ERS, to dane z fazy III uzyskane w badaniach MezzoTinA-asthma® zaplanowanych w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa tiotropium w inhalatorze Respimat®u pacjentów chorych na astmę z objawami utrzymującymi się pomimo leczenia za pomocą podtrzymującego schematu terapii umiarkowanymi dawkami ICS (odpowiednik 400–800 μg budezonidu). Wyniki te obejmują dane o czynności płuc, kontroli nad astmą i bezpieczeństwie i stanowią uzupełnienie dowodów uzyskanych w trwającym programie badań fazy III, w którym wykazano skuteczność i bezpieczeństwo tiotropium podawanego w inhalatorze Respimat® u pacjentów chorych na astmę, u których objawy utrzymują się pomimo leczenia obejmującego co najmniej schemat ICS/LABA[3],[i].
Leczenie chorób układu oddechowego od ponad 90 lat stanowi główny obszar zainteresowań firmy Boehringer Ingelheim, a na badania w tym obszarze przeznaczane są znaczne zasoby. Poza opracowywaniem nowatorskich terapii POChP firma Boehringer Ingelheim rozszerzyła działalność także o rozwój opcji terapeutycznych stosowanych w innych chorobach dróg oddechowych, takich jak astma, rak płuca, samoistne włóknienie płuc (IPF) i inne choroby układu oddechowego.
Rak płuca
Na kongresie ERS zaprezentowane zostaną najnowsze dane z badań klinicznych afatynibu — celowanej terapii przeciwnowotworowej z badawczo-rozwojowej linii produktów firmy Boehringer Ingelheim. W badaniu LUX-Lung 6 sprawdzano działanie afatynibu w późnym stadium raka płuca u pacjentów ze specyficzną mutacją receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). LUX-Lung 6 to drugie badanie fazy III wykazujące przewagę afatynibu nad standardową chemioterapią u pacjentów chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z dodatnim wynikiem oznaczenia mutacji w genie EGFR1,2.
Z powodu raka płuca na całym świecie umiera więcej osób niż z powodu jakiegokolwiek innego nowotworu. Co roku rozpoznaje się 1,6 miliona nowych przypadków tej choroby. W populacji chorych na NDRP częstość występowania guzów z obecnością mutacji w genie EGFR wynosi 10–15% u osób rasy białej oraz 40% u Azjatów[ii].
Afatynib jest zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych oraz na Tajwanie do stosowania u osób z wyraźnie określonymi typami niedrobnokomórkowego raka płuca. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) działający przy Europejskiej Agencji Leków wydał pozytywną opinię dotyczącą afatynibu. Obecnie trwają również analizy wniosków rejestracyjnych przez organy ds. zdrowia w innych państwach.
Samoistne włóknienie płuc (IPF)
Firma Boehringer Ingelheim prowadzi badanie kliniczne fazy III nad leczeniem IPF — rzadkiej, śmiertelnej choroby dotykającej na całym świecie 14–43 pacjentów na 100 tysięcy osób[iii]. Nintedanib[4] to drobnocząsteczkowy inhibitor kinaz tyrozynowych (TKI) badany obecnie w dwóch kluczowych badaniach klinicznych III fazy (INPULSIS™-1 i 2) pod kątem leczenia IPF. Nintedanib uzyskał status leku sierocego w UE, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W czerwcu 2013 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała nintedanibowi status „szybkiej ścieżki” (ang. fast track).Program „szybkiej ścieżki” prowadzony przez FDA ma na celu przyspieszenie rozwoju i analizy leków służących do leczenia poważnych chorób zagrażających życiu i ukierunkowanych na zaspokojenie niezaspokojonych dotychczas potrzeb medycznych[iv].
Pod adresem www.soundsofipf.com dostępna jest witryna edukacyjna dla pracowników opieki zdrowotnej stanowiąca pomoc we wczesnym rozpoznawaniu IPF.
Doroczny kongres ERS to największe na świecie spotkanie specjalistów ds. układu oddechowego, będące jednocześnie ważną platformą wymiany informacji zawodowych. Streszczenia materiałów firmy Boehringer Ingelheim dotyczących badań nad układem oddechowym można przejrzeć w witrynie ERS (www.erscongress2013.org), począwszy od 31 sierpnia.
Na kongresie ERS firma Boehringer Ingelheim przedstawi ogółem 21 streszczeń i poprowadzi trzy konferencje prasowe, aby w trakcie całego kongresu prezentować ważne dane w odpowiednim kontekście, podkreślając wysiłki firmy w kierunku znajdowania sposobów sprostania wyzwaniom, z jakimi borykają się pacjenci z chorobami płuc.
Bromek tiotropium w leczeniu POChP
Tiotropium — długo działający lek antycholinergiczny — to pierwszy wziewny środek stosowany w terapii podtrzymującej, który zapewnia znaczącą i trwałą poprawę czynności płuc przy dawkowaniu raz dziennie. Tiotropium pozytywnie wpływa na przebieg kliniczny POChP i pomaga pacjentom zmienić sposób radzenia sobie z chorobą[v]. Stanowi najczęściej na świecie przepisywaną terapię podtrzymującą dla pacjentów z POChP[vi]. Tiotropium ułatwia pacjentom z POChP oddychanie poprzez rozszerzanie zwężonych dróg oddechowych i pomoc w utrzymaniu ich drożności przez 24 godziny. Tiotropium jest ukierunkowany na główny odwracalny mechanizm POChP — zwężenie oskrzeli zależne od układu cholinergicznego.
Tiotropium jest podawany za pomocą inhalatora HandiHaler® podającego pojedyncze dawki suchego proszku i uruchamianego wdechem pacjenta lub za pomocą niezawierającego nośników inhalatora nowej generacji Respimat® Soft Mist Inhaler™, w którym połączono innowacyjną technologię ze sprawdzoną skutecznością tiotropium.
Olodaterol
Olodaterol to obecnie badany, wysoce swoisty, długo działający agonista receptorów beta2 (LABA). Jest obecnie badany w roli podtrzymującej terapii rozszerzającej oskrzela, podawanej raz dziennie w celu stosowania przy zatkaniu dróg oddechowych u pacjentów chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), w tym na przewlekłe zapalenie oskrzeli i/lub rozedmę płuc.
Firma Boehringer Ingelheim prowadzi badania rozwojowe nad olodaterolem w roli związku towarzyszącego tiotropium w skojarzeniach w celu silniejszego rozszerzania oskrzeli w terapii podtrzymującej u pacjentów z POChP. Połączenie długo działającego środka antycholinergicznego (LAMA) takiego jak tiotropium z lekiem z grupy LABA może zapewnić większe korzyści związane z rozszerzeniem oskrzeli w odniesieniu do objawów POChP i spójności odpowiedzi na terapię w porównaniu z monoterapią.
Tiotropium w leczeniu astmy
Obecnie prowadzone są badania kliniczne fazy III nad stosowaniem tiotropium w leczeniu astmy. Mają one na celu sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa tiotropium u chorych na astmę, u których objawy utrzymują się pomimo leczenia ICS (w monoterapii lub z dodatkiem długo działającego agonisty receptora beta2 [LABA]).
Program rozwoju klinicznego dotyczący stosowania tiotropium w leczeniu astmy jest prowadzony wspólnie przez firmy Boehringer Ingelheim i Pfizer pod kierownictwem firmy Boehringer Ingelheim w zakresie wszystkich działań dotyczących rozwoju klinicznego. Istniejąca obecnie umowa o współpracy pomiędzy firmami Boehringer Ingelheim i Pfizer zezwala na komercjalizację przez obie te firmy.
Afatynib w leczeniu raka płuca
Afatynib jest nieodwracalnym blokerem receptorów z rodziny ErbB, który nieodwracalnie blokuje receptor EGFR (ErbB1) oraz inne istotne receptory z rodziny ErbB o poznanej kluczowej roli we wzroście i rozprzestrzenianiu się nowotworów najbardziej rozpowszechnionych i nowotworów związanych z dużą umieralnością, w tym raka płuca. W programie badań klinicznych LUX-Lung afatynib jest badany w szeregu populacji pacjentów chorych na zaawansowaną postać niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Ostatnio przedstawiono wyniki dwóch kluczowych badań III fazy z programu badań klinicznych LUX-Lung. Badania LUX-Lung 6 (n = 364) i LUX-Lung 3 (n = 345) stanowią jak dotąd najobszerniejszy, najbardziej wyczerpujący i spójny program klinicznych badań rejestracyjnych prowadzonych u osób z NDRP z obecnością mutacji w genie EGFR.
Nintedanib w leczeniu samoistnego włóknienia płuc (IPF)
Samoistne włóknienie płuc (IPF) to śmiertelna, rzadko występująca choroba o chorobowości w zakresie od 14 do 43 przypadków na 100 tys. osób na całym świecie[vii]. Ok. 50% pacjentów umiera w ciągu 2–3 lat od rozpoznania[viii]. Średni czas od wystąpienia objawów do rozpoznania choroby wynosi
1–2 lata[ix],[x], przy czym wczesne skierowanie do specjalistycznego ośrodka wiąże się z poprawą przeżywalności pacjentów[xi].
Nintedanib to badany obecnie drobnocząsteczkowy inhibitor kinaz tyrozynowych (TKI) o działaniu ukierunkowanym na receptory czynników wzrostu o wykazanym potencjalnym udziale w przebiegu włóknienia płuc[xii]. Nintedanib ma status leku sierocego w UE, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W czerwcu 2013 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała nintedanibowi status „szybkiej ścieżki” (ang. fast track).
Obecnie trwają siostrzane kluczowe badania III fazy INPULSIS™-1 i INPULSIS™-2, w których badane są skuteczność i bezpieczeństwo nintedanibu w leczeniu IPF. Oczekuje się, że wyniki będą dostępne w 2014 r.
Referencje
[1] Jest to dostępna na rynku dawka określona w artykule o badaniu TIOSPIR™ opublikowanym w czasopiśmie NEJM jako tiotropium Respimat® 5 µg.
[2] Trzecia grupa terapeutyczna obejmowała badawczą dawkę tiotropium Respimat® — 1,25 µg (2 wziewy raz dziennie) — określoną w artykule o badaniu TIOSPIR™ opublikowanym w czasopiśmie NEJM jako tiotropium Respimat® 2,5 µg.
[3] Długo działający agoniści receptorów beta2.
[4] Uwaga: nintedanib nie został zarejestrowany do stosowania w leczeniu samoistnego włóknienia płuc i nie jest jeszcze zatwierdzony.
[i] Kerstjens HAM, Engel M, Dahl R, et al. Tiotropium in asthma poorly controlled with standard combination therapy. N Engl J Med 2012; 367 (13): 1198-1207.
[ii] Ferlay J, Shin HR, Bray F, et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer 2010;127:2893-917.
[iii] Raghu G, Weycker D, Edelsberg J, et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2006;174:810-6.
[iv] FDA. Fast Track, Breakthrough Therapy, Accelerated Approval and Priority Review. Accessed at: http://www.fda.gov/forconsumers/byaudience/forpatientadvocates/speedingaccesstoimportantnewtherapies/ucm128291.htm. Accessed August 2013.
[v] Vincken W, van Noord JA, Greefhorst APM, et al. Improved health outcomes in patients with COPD during 1 year’s treatment with tiotropium. Eur Respir J 2002;19:209-216.
[vi] IMS Health, IMS MIDAS™, Q2 2012.
[vii] Raghu G, Weycker D, Edelsberg J, et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2006;174:810-6.
[viii] Raghu G, Collard HR, Egan JJ, et al. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:788-824.
[ix] Collard HR, Tino G, Noble P, et al. Patient experiences with pulmonary fibrosis. Respir Med 2007;101:1350–4.
[x] Ley B, Collard HR, King TE, Jr. Clinical course and prediction of survival in idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:431–40.
[xi] Lamas D, Kawut S, Bagiella E, et al. Delayed Access and Survival in Idiopathic Pulmonary Fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2011; 184:842–847.
[xii] Selman M, King TE, Pardo A, et al. Idiopathic pulmonary fibrosis: prevailing and evolving hypotheses about its pathogenesis and implications for therapy. Ann Intern Med 2001;134(2):136-51.
Piśmiennictwo
- Wu YL, Zhou C, Hu CP, et al. LUX-Lung 6: A randomized, open-label, Phase III study of afatinib (A) vs. gemcitabine/cisplatin (GC) as first-line treatment for Asian patients (pts.) with EGFR mutation-positive (EGFR M+) advanced adenocarcinoma of the lung. (Abstract #8016) at American Society of Clinical Oncology, Chicago, June 2, 2013.
- Scagliotti GV, Parikh P, von Pawel J, et al. Phase III study comparing cisplatin plus gemcitabine with cisplatin plus pemetrexed in chemotherapy-naive patients with advanced-stage non-small-cell lung cancer. J Clin Oncol 2008;26:3543–51.
- Kerstjens HAM, Engel M, Dahl R, et al. Tiotropium in asthma poorly controlled with standard combination therapy. N Engl J Med 2012; 367 (13): 1198-1207.
- Ferlay J, Shin HR, Bray F, et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer 2010;127:2893-917.
- Raghu G, Weycker D, Edelsberg J, et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2006;174:810-6.
- FDA. Fast Track, Breakthrough Therapy, Accelerated Approval and Priority Review. Accessed at: http://www.fda.gov/forconsumers/byaudience/forpatientadvocates/speedingaccesstoimportantnewtherapies/ucm128291.htm. Accessed August 2013.
- Vincken W, van Noord JA, Greefhorst APM, et al. Improved health outcomes in patients with COPD during 1 year’s treatment with tiotropium. Eur Respir J 2002;19:209-216.
- IMS Health, IMS MIDAS™, Q2 2012.
- Raghu G, Weycker D, Edelsberg J, et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2006;174:810-6.
- Raghu G, Collard HR, Egan JJ, et al. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:788-824.
- Collard HR, Tino G, Noble P, et al. Patient experiences with pulmonary fibrosis. Respir Med 2007;101:1350–4.
- Ley B, Collard HR, King TE, Jr. Clinical course and prediction of survival in idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:431–40.
- Lamas D, Kawut S, Bagiella E, et al. Delayed Access and Survival in Idiopathic Pulmonary Fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2011; 184:842–847.
- Selman M, King TE, Pardo A, et al. Idiopathic pulmonary fibrosis: prevailing and evolving hypotheses about its pathogenesis and implications for therapy. Ann Intern Med 2001;134(2):136-51.
Footnotes
* Olodaterol Respimat® jest zatwierdzony do stosowania w leczeniu POChP w Kanadzie i Rosji. Obecnie trwają procedury zatwierdzania i analizy wniosków rejestracyjnych prowadzone przez organy ds. zdrowia w Stanach Zjednoczonych, Europie i innych państwach.
** Produkt tiotropium dostarczany przez przyrząd Respimat® nie jest zatwierdzony do stosowania w leczeniu astmy
*** W Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie afatynib jest zatwierdzony do stosowania u pacjentów z wyraźnie określonymi typami niedrobnokomórkowego raka płuca. Obecnie trwa analizowanie wniosków rejestracyjnych przez EMA oraz organy ds. zdrowia w innych państwach.