Pozytywna opinia CHMP dotycząca zastosowania afatynibu u chorych na raka płuca z obecnością mutacji w genie EGFR na terenie Unii Europejskiej.
- Po zatwierdzeniu przez FDA pierwszego leku onkologicznego firmy Boehringer Ingelheim pozytywną opinię wydaje CHMP.
- W największym ogólnoświatowym badaniu rejestracyjnym fazy III, LUX-Lung 3 wykazano, że chorzy na raka płuca z obecnością mutacji w genie EGFR odnieśli korzyść z leczenia afatynibem w porównaniu ze standardową chemioterapią.
Ingelheim, Niemcy, 26 lipca 2013 r. – W dniu dzisiejszym firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) działający przy Europejskiej Agencji Leków wydał pozytywną opinię dotyczącą afatynibu – zgłoszonego do rejestracji w Unii Europejskiej[1]. Afatynib jest pierwszym nieodwracalnym inhibitorem receptorów z rodziny ErbB, przeznaczonym do leczenia dorosłych chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), wcześniej nieleczonych inhibitorem kinazy tyrozynowej receptora naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR) z aktywującą mutacją (mutacjami) EGFR.
„Po niedawnej decyzji FDA zatwierdzającej afatynib firma Boehringer Ingelheim z radością przyjmuje decyzję CHMP. Oczekujemy, że afatynib stanie się wkrótce dostępny na terenie Europy dla chorych na raka płuca z obecnością mutacji w genie EGFR” – powiedział prof. Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych w firmie Boehringer Ingelheim. „Afatynib nieodwracalnie blokuje receptor EGFR i inne receptory należące do rodziny ErbB, a jego istotne korzyści lecznicze potwierdzono w badaniach klinicznych.”
W populacji chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) częstość występowania guzów z obecnością mutacji EGFR wynosi 10-15% u osób rasy kaukaskiej i 40% u chorych na NDRP rasy azjatyckiej.1 W badaniach klinicznych wykazano, że u chorych na ten typ nowotworu płuca afatynib pozwala na istotne opóźnienie progresji guza wraz z poprawą dotyczącą objawów związanych z nowotworem złośliwym płuca i jakości życia.2,3 Dlatego badania na obecność mutacji w genie EGFR stanowią kluczowy etap procesu podejmowania decyzji dotyczących leczenia i są zdecydowanie zalecane przez wiele międzynarodowych organizacji zrzeszających onkologów i patologów. Umożliwia to lekarzom podjęcie świadomych decyzji leczniczych, a pacjentom - otrzymanie odpowiednio ukierunkowanej terapii od początku procesu leczenia.
„Terapie celowane dają możliwość spersonalizowanego podejścia do leczenia raka płuca, które może przynieść olbrzymie korzyści pacjentom” - skomentował dr Sanjay Popat, konsultant w dziedzinie onkologii z The Royal Marsden NHS Foundation Trust w Londynie i badacz kliniczny w badaniu LUX-Lung 3. „Dzisiejsze zalecenie zatwierdzenia afatynibu przez CHMP jeszcze bardziej przybliża nas do zapewnienia chorym w Europie na zaawansowaną postać NDRP, możliwości ukierunkowanej terapii o potwierdzonej stałej skuteczności przewyższającej skuteczność standardowej chemioterapii w badaniach klinicznych prowadzonych na wielką skalę.”
Pozytywna opinia CHMP dotycząca afatynibu opiera sie na danych z kluczowego badania LUX-Lung 3, największego ogólnoświatowego badania fazy III z udziałem chorych na raka płuca z obecnością mutacji w genie EGFR dotyczącego porównania afatynibu z chemioterapią z zastosowaniem pemetreksedu i cisplatyny. Dane z badania LUX-Lung 3 wskazują, że pacjenci przyjmujący afatynib w leczeniu pierwszego rzutu żyli niemal rok, nim nowotwór zaczął rosnąć ponownie (mediana czasu przeżycia wolnego od progresji choroby [ang. progression-free survival, PFS] – 11,1 miesiąca), w porównaniu z nieco ponad pół roku (PFS – 6,9 miesiąca) w przypadku chorych otrzymujących pemetreksed i cisplatynę. Istotne jest to, że chorzy na NDRP z guzami z obecnością najczęstszych dwóch mutacji w genie EGFR (Del19 i L858R stanowiących 90% wszystkich mutacji EGFR) stosujący afatynib przeżywali ponad rok bez progresji choroby (PFS – 13,6 miesiąca) w porównaniu z nieco ponad pół roku (PFS – 6,9 miesiąca) w grupie porównywanej2.
Opóźnienie progresji choroby u chorych otrzymujących afatynib w badaniach klinicznych było związane z lepszą kontrolą pogarszających jakość życia objawów związanych z chorobą. Więcej chorych otrzymujących afatynib zgłaszało poprawę w zakresie objawów, takich jak duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej mierzonych z zastosowaniem standardowych kwestionariuszy używanych do oceny raka płuca. Afatynib opóźniał również postęp tych objawów.3
Odsetek chorych przerywających leczenie z powodu zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem w badaniu LUX-Lung 3 był niski (8% w grupie przyjmującej afatynib; 12% w grupie przyjmującej chemioterapię). Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi stopnia 3 związanymi z leczeniem, obserwowanymi w grupie leczonej afatynibem były: biegunka (14%), wysypka (16%) i stan zapalny wałów paznokciowych (zanokcica) (11%). Jeden procent chorych w grupie leczonej afatynibem przerwał stosowanie leku z powodu biegunki.2 Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi stopnia 3 związanymi z leczeniem, obserwowanymi w grupie otrzymującej chemioterapię (pemetreksed i cisplatynę) były: neutropenia (15%), zmęczenie (13%) i leukopenia (8%).
Afatynib jest zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych a wniosek dotyczący jego rejestracji został złożony także w organach rejestracyjnych w Azji i na całym świecie w leczeniu chorych na miejscowo zaawansowany lub przerzutowy NDRP z obecnością mutacji w genie EGFR. Afatynib jest obecnie w trakcie oceny rejestracyjnej prowadzonej przez oraz organy ds. zdrowia w UE, Azji i innych państwach.
Uwagi dla wydawców
O afatynibie
Afatynib jest zatwierdzony przez amerykańską FDA w leczeniu pierwszego rzutu chorych na przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), u których w guzie występują delecje w eksonie 19 lub mutacje z podstawienia w eksonie 21 (L858R) genu receptora naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR) wykryte za pomocą testu zatwierdzonego przez FDA.
Afatynib jest nieodwracalnym inhibitorem receptorów z rodziny ErbB, który nieodwracalnie blokuje EGFR (ErbB1) oraz inne ważne receptory z rodziny ErbB, o których wiadomo, że odgrywają kluczową rolę we wzroście i rozprzestrzenianiu się najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych i nowotworów związanych z dużą umieralnością. Kowalentne i przez to nieodwracalne wiązanie afatynibu jest inne niż innych związków, które wiążą się z receptorami w sposób odwracalny. Zapewnia to utrzymującą się, wybiórczą i całkowitą blokadę receptorów z rodziny ErbB i w ten sposób może prowadzić do odmiennej korzyści leczniczej.45
Afatynib jest aktualnie przedmiotem badań klinicznych fazy III oceniających zastosowanie w leczeniu NDRP oraz raka głowy i szyi.
O raku płuca
Rak płuca to rodzaj raka, który jest odpowiedzialny za największą liczbę zgonów na świecie. Rocznie rozpoznaje się 1,6 miliona nowych przypadków tego nowotworu. Częstość występowania jest większa u mężczyzn niż u kobiet. Z uwagi na złe rokowanie, co roku odnotowuje się 1,38 miliona zgonów, których przyczyną jest rak płuca. Ogółem rak płuca jest przyczyną 18% wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych.6 Wśród wszystkich chorych z nowo rozpoznanym nowotworem złośliwym 13% stanowią chorzy na raka płuca.7 Za główną przyczynę rozwoju tego nowotworu uważa się palenie tytoniu.
Wczesne badanie pod kątem występowania mutacji w genie EGFR w raku płuca jest kluczowe dla poprawy wyników leczenia. U 10–15% osób rasy kaukaskiej i u 40% Azjatów chorych na NDRP stwierdza się mutacje genu EGFR, z których około 90% stanowią dwie najczęstsze mutacje (Del19 i L858R).1
Firma Boehringer Ingelheim w onkologii
Opierając się na doświadczeniu i osiągnięciach w dziedzinie pulmonologii, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych, neurologii, wirusologii i immunologii, firma Boehringer Ingelheim rozpoczęła program intensywnych badań mających na celu opracowanie innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. Ścisła współpraca z międzynarodową społecznością naukową oraz szeregiem wiodących światowych ośrodków onkologicznych pozwala firmie Boehringer Ingelheim zaangażować się w wykorzystywanie postępów w badaniach naukowych w celu opracowania terapii zwalczania wielu nowotworów złośliwych (zarówno guzów litych, jak i nowotworów hematologicznych).
Aktualnie badania naukowe są skoncentrowane na trzech obszarach: hamowaniu angiogenezy, hamowaniu transdukcji sygnału oraz hamowaniu kinaz związanych z cyklem komórkowym. Wolasertyb[2] jest najbardziej zaawansowanym w rozwoju związkiem do stosowania w hematologicznych nowotworach złośliwych. Do programu hematologicznego należą także dwa nowe leki biologiczne (ang. new biological entities, NBE) wykorzystujące mechanizmy immunologiczne: BI 836858 jest przeciwciałem przeciwko CD33 ukierunkowanym na ostrą białaczkę szpikową (ang. acute myeloid leukaemia, AML, a BI 836826 jest przeciwciałem przeciwko CD37 ukierunkowanym na przewlekłą białaczkę limfocytową (ang. chronic lymphocytic leukaemia, CLL) i chłoniak nieziarniczy z komórek B (ang. B-cell non-Hodgkin's lymphoma, B-NHL).
Program leków onkologicznych firmy Boehringer Ingelheim nieustannie ewoluuje, co odzwierciedla stałe zaangażowanie firmy w tej dziedzinie.
Boehringer Ingelheim
Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 czołowych firm farmaceutycznych na świecie. Centrala firmy w Ingelheim (Niemcy) kieruje globalnymi operacjami z udziałem 140 spółek zależnych i zatrudnia ponad 46 000 pracowników. Od swego powstania w 1885 r. ta rodzinna firma miała za swój cel badanie, opracowywanie, wytwarzanie i wprowadzanie na rynek nowatorskich leków o wysokiej wartości terapeutycznej, stosowanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii.
Głównym elementem kultury firmy Boehringer Ingelheim jest odpowiedzialność społeczna. Zaangażowanie w projekty społeczne, troska o pracowników i ich rodziny oraz stwarzanie równych szans dla wszystkich pracowników tworzą fundament globalnych działań firmy. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój to zasady wpisane we wszystkie działania firmy Boehringer Ingelheim.
W 2012 roku firma Boehringer Ingelheim osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 14,7 mld euro. Wydatki na badania i rozwój w segmencie leków dostępnych na receptę odpowiadają za 22,5% wartości sprzedaży netto.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:
Footnotes
[1] Afatynib oczekuje obecnie na ocenę rejestracyjną organów ds. zdrowia w Unii Europejskiej, Azji oraz innych państwach spoza tych regionów.
[2] Wolasertyb jest lekiem eksperymentalnym i nie uzyskał dotąd rejestracji. Jego bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały jeszcze w pełni potwierdzone.
Referencje
- Jang, T.W. et al. 2009. EGFR and KRAS Mutations in Patients With Adenocarcinoma of the Lung. The Korean Journal of Internal Medicine, March; 24(1), pp.48–54.
- Yang JC, Shuler M, Yamamoto N, et al. LUX-Lung 3: A randomized, open-label, phase III study of afatinib versus pemetrexed and cisplatin as first-line treatment for patients with advanced adenocarcinoma of the lung harboring EGFR-activating mutations. J Clin Oncol 2012;30(18,Suppl):abstract LBA 7500.
- Sequist L. V. et al. LUX-Lung 3: Symptom and health-related quality of life results from a randomized phase III study in 1st-line advanced NSCLC patients harbouring EGFR mutations. ESMO 2012 Congress. Available at: http://abstracts.webges.com/myitinerary/session-148.html?congress=esmo2012#.UFdGtBr1LSY.gmai Abstract no: 1229PD.
- Solca F, Dahl G, Zoephel A, et al. Target binding properties and cellular activity of afatinib (BIBW 2992), an irreversible ErbB family blocker. J Pharmacol Exp Ther 2012;343:342-50.
- Reid A, Vidal L, Shaw H, do Bono J. Dual inhibition of ErbB1 (EGFR/HER1) and ErbB2 (HER2/neu). Eur J Cancer 2007;43:481-9.
- Ferlay J, Shin HR, Bray F, et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer 2010;127:2893-917.
- Cancer Research UK. UK lung cancer incidence. CancerStats – Key Facts 2009. [Online] Available at: http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/lung/incidence/ [Last Accessed July 2013]