Szeroko zakrojone badanie TIOSPIRTM potwierdza znaczenie tiotropium w obu dostępnych postaciach jako głównego na świecie leku do stosowania w leczeniu podtrzymującym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
W jednym z największych jak dotąd badań dotyczących POChP potwierdzono, że profil bezpieczeństwa i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy)* i tiotropium podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler® w dawce 18 µg jest porównywalny.
- Czas do wystąpienia pierwszego zaostrzenia POChP był porównywalny w przypadku obu postaci tiotropium: Respimat® 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) i HandiHaler® 18 µg1.
- Opierając się na korzystnym wpływie tiotropium 18 µg podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler® na śmiertelność w trakcie leczenia w porównaniu z grupą kontrolną w przełomowym badaniu UPLIFT≠2 , w badaniu TIOSPIR™ wykazano podobny wpływ obu produktów na czas przeżycia: tiotropium Respimat® i tiotropium HandiHaler®1.
- Dzięki szerokim kryteriom włączenia populacja objęta badaniem TIOSPIR™ była reprezentatywna dla typowych, rzeczywistych chorych na POChP, m.in. pod względem kategorii oceny POChP (pacjenci ze wszystkich grup GOLD± A-D), jednoczesnego stosowania różnych innych terapii POChP i chorób serca w wywiadzie1.
Ingelheim (Niemcy) wrzesień 2013, – badanie TIOSPIR™ (Tiotropium Safety and Performance in Respimat [bezpieczeństwo i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą respiratora Respimat]), z udziałem przeszło 17 000 chorych na POChP, będące jednym z największych jak dotąd międzynarodowych badań dotyczących POChP, potwierdziło, że profil bezpieczeństwa i skuteczność dwóch dostępnych postaci leku tiotropium: tiotropium Respimat® 2,5 μg (raz na dobę, 2 wdechy) i tiotropium HandiHaler® 18 μg – jest porównywalny.1 W badaniu oceniano dwa urządzenia do uwalniania leku tiotropium: unikatowy inhalator Respimat® Soft Mist™ i inhalator proszkowy HandiHaler®.1
Długo oczekiwane wyniki trwającego trzy lata badania zostały opublikowane w czasopiśmie New England Journal of Medicine (8 września 2013 r.). Celem badania TIOSPIR™ było dostarczenie dowodów na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność bromku tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 2,5 μg (raz na dobę, 2 wdechy) lub w dawce badanej 1,25 μg (raz na dobę, 2 wdechy)§ w porównaniu z tiotropium podawanym za pomocą inhalatora HandiHaler® 18 µg. Wielkość i czas trwania badania TIOSPIR™ zostały dokładnie zaplanowane, aby umożliwić analizę śmiertelności z dowolnej przyczyny i czasu do pierwszego wystąpienia zaostrzenia POChP w dużej populacji chorych na POChP; kryteria włączenia do badania były szerokie, dzięki czemu badana populacja wiernie odzwierciedlała rzeczywistą populację chorych na POChP.1
Komentując wyniki, prowadzący badanie profesor Antonio Anzueto, specjalista chorób płuc i intensywnej terapii z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Teksasie (USA), powiedział: „Badanie TIOSPIR™ było przełomowym badaniem klinicznym, które dostarczyło solidnych danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler® lub inhalatora Respimat®. To duże i rygorystyczne badanie kliniczne dostarczyło dowodów na to, że stosowanie tiotropium jest bezpieczne dla szerokiej populacji chorych na POChP, również dla pacjentów z chorobami serca w wywiadzie. Kluczowym wnioskiem prowadzonego na dużą skalę badania TIOSPIR™ jest to, że lekarze mogą bez obaw przepisywać ten dokładnie sprawdzony lek do stosowania w leczeniu podtrzymującym pacjentom z różnym stopniem nasilenia POChP”.
Skuteczność mierzona czasem do wystąpienia pierwszego zaostrzenia POChP
W badaniu TIOSPIRTM uzyskano porównywalne wyniki oceny czasu do wystąpienia pierwszego zaostrzenia POChP w przypadku wszystkich dostępnych postaci leku tiotropium. W szczególności mediana czasu do wystąpienia zaostrzenia POChP była większa niż 2 lata w przypadku obu postaci leku. W przypadku postaci tiotropium Respimat® 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) wyniosła ona 756 dni w porównaniu z 719 dniami w przypadku postaci tiotropium HandiHaler® 18 µg.1
Zaostrzenie POChP ma istotny wpływ na życie pacjentów3,4,5,6 a zmniejszenie częstotliwości i stopnia nasilenia zaostrzeń jest głównym celem leczenia POChP7. Wyniki badania TIOSPIR™ pokazały, że w przypadku inhalatorów Respimat® i HandiHaler® czas do pierwszego zaostrzenia POChP, częstotliwość zaostrzeń i częstość występowania zaostrzeń POChP wymagających hospitalizacji są podobne. Badanie TIOSPIR™ bazuje na potwierdzonym profilu skuteczności bromku tiotropium w kilku badaniach, w tym 4-letnim badaniu UPLIFT®**2, a także prowadzonym na dużą skalę badaniu POET-COPD®++, którego celem była właśnie ocena występowania zaostrzeń POChP8.
- W badaniu UPLIFT®** podawanie tiotropium 18 µg za pomocą inhalatora HandiHaler® wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka występowania zaostrzeń związanych z koniecznością hospitalizacji i ryzyka niewydolności oddechowej w porównaniu z leczeniem kontrolnym (placebo)2,9.
- Podawanie tiotropium 18 µg za pomocą inhalatora HandiHaler® powodowało zmniejszenie ryzyka zaostrzeń POChP wymagających hospitalizacji o 28% w porównaniu z aktywnym lekiem porównawczym – długo działającym agonistą receptorów beta2 - salmeterolem – w badaniu POET-COPD®++ 8
- W odrębnym badaniu stosowanie tiotropium Respimat® 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) powodowało istotne zmniejszenie ryzyka zaostrzeń POChP o 31% w porównaniu z placebo+++10.
Bezpieczeństwo mierzone odsetkiem przeżyć
W trwającym trzy lata badaniu TIOSPIR™ wykazano również jednakowy wpływ tiotropium na czas przeżycia mierzony śmiertelnością z dowolnej przyczyny (tiotropium Respimat® 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) w porównaniu z inhalatorem HandiHaler® 18 µg).1 Wyniki te uzupełniają dane z badania UPLIFT®**, w którym preparat tiotropium HandiHaler® (18 µg) zmniejszał ryzyko śmiertelności u chorych na POChP w trakcie leczenia o 16% w porównaniu z leczeniem kontrolnym (placebo) (p = 0,016) i wskazują na równie korzystny wpływ obu dostępnych postaci tiotropium na czas przeżycia.2
Co ważne, w badaniu TIOSPIR™ wykazano również, że:
- częstość występowania zdarzeń niepożądanych i poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych była podobna w obu grupach leczenia1
- u pacjentów z arytmią w wywiadzie preparaty tiotropium Respimat® 2,5 μg (raz na dobę, 2 wdechy) i tiotropium HandiHaler® 18 µg miały podobny wpływ na czas przeżycia mierzony śmiertelnością z dowolnej przyczyny.1
Informacje o badaniu TIOSPIR™1
Badanie TIOtropium Safety and Performance In Respimat® (TIOSPIR™ [bezpieczeństwo i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą respiratora Respimat]) – międzynarodowe, kluczowe badanie z udziałem przeszło 17 000 pacjentów – było jednym z największych jak dotąd badań dotyczących przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Pacjentów rekrutowanych do badania od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r. losowo przydzielono do leczenia w przeszło 1200 ośrodkach badawczych w 50 krajach. W badaniu porównano bezpieczeństwo stosowania i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą respiratora Respimat® Soft Mist™ w dawce 2,5 μg (raz na dobę, 2 wdechy)§§ lub dawce badanej -1,25 μg (raz na dobę, 2 wdechy)*** z tiotropium podawanym za pomocą inhalatora HandiHaler® w dawce 18 µg. W okresie trzech lat prowadzenia badania TIOSPIR™ wyniki stosowania tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 5 μg lub 2,5 µg były pod względem bezpieczeństwa i skuteczności podobne jak wyniki stosowania tiotropium za pomocą inhalatora HandiHaler® w dawce 18 µg o powszechnie znanej skuteczności w leczeniu POChP. W badaniu cząstkowym TIOSPIR™, w którym u 1370 pacjentów wykonywano spirometrię, podawana za pomocą inhalatora Respimat® dawka 5 μg była niegorsza niż dawka podawana za pomocą inhalatora HandiHaler® w przypadku FEV1, w odróżnieniu od podawanej za pomocą inhalatora Respimat® dawki badanej 2,5 μg.
Tioropium jest podawany za pomocą inhalatora HandiHaler® wydającego pojedyncze dawki suchego proszku i uruchamianego wdechem pacjenta lub za pomocą niezawierającego nośników inhalatora nowej generacji Respimat® Soft Mist Inhaler™, w którym połączono innowacyjną technologię ze sprawdzoną skutecznością tiotropium.
Referencje
- Wise RA, Anzueto A, Cotton D, et al. Tiotropium Respimat Inhaler and the Risk of Death in COPD: The TIOSPIR Trial. N Engl J Med 2013; 369(10) DOI: 10.1056/NEJMoa1303342. (Presented at European Respiratory Society Congress 2013, Barcelona, Spain. TIOSPIRÒ: Large scale trial of tiotropium RespimatÒ vs HandiHalerÒ (HH) in patients (pts) with COPD. Abstract P752, Sunday 8 September 2013).
- Tashkin DP, Celli B, Senn S, et al, on behalf of the UPLIFT® (Understanding Potential Long-term Impacts on Function with Tiotropium) study investigators. A 4-year trial of tiotropium in chronic obstructive pulmonary disease. N Engl J Med. 2008;359:1543-1554.
- Soler-Cataluña JJ, Martínez-García MÁ, Román Sánchez P, et al. Severe acute exacerbations and mortality in patients with chronic obstructive pulmonary disease. Thorax 2005;60:925–31.
- Wedzicha JA, Seemungal TA. COPD exacerbations: defining their cause and prevention. Lancet 2007;370:786–96.
- Miravitlles M, Anzueto A, Legnani D, et al. Patient's perception of exacerbations of COPD - the PERCEIVE study. Respir Med 2007;101(3):453–60.
- Donaldson GC, Seemungal TAR, Bhowmik A, et al. Relationship between exacerbation frequency and lung function decline in chronic obstructive pulmonary disease. Thorax 2002;57:847–52.
- GOLD. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease. Global Strategy for the Diagnosis, Management and Prevention of Chronic Obstructive Pulmonary Disease. 2013. http://www.goldcopd.org/guidelines-global-strategy-for-diagnosis-management.html. (Accessed: June 2013).
- Vogelmeier C, Hederer B, Glaab T, et al. Tiotropium versus salmeterol for the prevention of exacerbations of COPD. N Engl J Med 2011;364(12):1093-1103.
- Celli B, Decramer M, Kesten S, et al. Mortality in the 4-Year Trial of Tiotropium (UPLIFT) in Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Am J Respir Crit Care Med 2009;180:948-955.
- Bateman E, Tashkin D, Siafakas N, et al. The one-year trial of tiotropium Respimat plus usual therapy in COPD patients. Respir Med 2010; 104: 1460-1472.
Footnotes
* Jest to dostępna na rynku dawka, którą w opublikowanym w czasopiśmie NEJM artykule o badaniu TIOSPIR™ określono jako tiotropium Respimat® 5 µg.
≠ W badaniu UPLIFTÒ z udziałem niemal 6000 pacjentów podawanie tiotropium 18 µg za pomocą inhalatora HandiHalerÒ zmniejszało ryzyko śmiertelności w trakcie leczenia w porównaniu z leczeniem kontrolnym (placebo). Wprawdzie podawanie tiotropium 18 µg za pomocą inhalatora HandiHalerÒ nie zmieniło odsetka pogorszenia czynności płuc, które stanowiło równorzędny punkt końcowy badania UPLIFTÒ, ale powodowało większą poprawę czynności płuc w porównaniu z leczeniem kontrolnym (placebo).
±W raporcie GOLD (międzynarodowe wytyczne opracowane przez Światową Inicjatywę Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc [Global Initiative for Obstructive Lung Disease, GOLD]) chorzy na POChP są zaliczani do grup A-D na podstawie łącznej oceny wyników spirometrii, nasilenia objawów i ryzyka występowania zaostrzeń.
§W opublikowanym na łamach czasopisma NEJM artykule o badaniu TIOSPIR™ badana dawka tiotropium Respimat® 1,25 µg (raz na dobę, 2 wdechy) została określona jako tiotropium Respimat® 2,5 µg.
**Wprawdzie tiotropium 18 µg podawany za pomocą inhalatora HandiHalerÒ nie zmienił odsetka pogorszenia czynności płuc, który stanowił równorzędny punkt końcowy badania UPLIFTÒ, ale powodował większą poprawę czynności płuc w porównaniu z leczeniem kontrolnym (placebo).
++Badanie POET-POChPÒ było trwającym rok badaniem z randomizacją, prowadzonym w grupach równoległych metodą podwójnie ślepej i podwójnie pozorowanej próby, w którym pierwszorzędowym punktem końcowym był czas do pierwszego wystąpienia zaostrzenia. W badaniu porównano zastosowanie tiotropiumÒ 18 μg podawanego 1 raz dziennie za pomocą inhalatora HandiHalerÒ z salmeterolem 50 μg podawanym 2 razy dziennie za pomocą inhalatora z dozownikiem (MDI) zawierającego HFA.
+++Należy zachować ostrożność podczas stosowania tiotropiumÒ za pomocą inhalatora RespimatÒ u pacjentów, u których rozpoznano arytmię.
§§Jest to dostępna na rynku dawka, którą w opublikowanym w czasopiśmie NEJM artykule o badaniu TIOSPIR™ określono jako tiotropium Respimat® 5 µg.
*** W opublikowanym w czasopiśmie NEJM artykule o badaniu TIOSPIR™ dawkę badaną tiotropium Respimat® 1,25 µg (raz na dobę, 2 wdechy) określono jako tiotropium Respimat® 2,5 µg