Wolasertyb* otrzymał od FDA status leku przełomowego w leczeniu pacjentów z ostrą białaczka szpikową
Firma Boehringer Ingelheim planuje ścisłą współpracę z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA) w celu udostępnienia nowej opcji terapeutycznej poprawiającej przeżycie pacjentów z ostrą białaczka szpikową (AML).
Ingelheim, Niemcy, 17 września 2013 r. – Firma Boehringer Ingelheim ma przyjemność ogłosić, że FDA przyznała status leku przełomowego (ang. Breakthrough Therapy) wolasertybowi*, wybiórczemu i silnemu inhibitorowi kinazy Plk (ang. polo-like kinase), w leczeniu pacjentów z AML (rodzaj nowotworu złośliwego układu krwiotwórczego).
„Innowacyjny mechanizm działania wolasertybu odzwierciedla nowe podejście do leczenia i może stanowić nową opcję terapeutyczną u pacjentów z AML, których potrzeby terapeutyczne są w dużym stopniu niezaspokojone” — stwierdził prof. Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych firmy Boehringer Ingelheim. „Mamy nadzieję na współpracę z FDA w celu wykorzystania istniejących możliwości i przyspieszenia ostatniego etapu opracowywania wolasertybu*, co umożliwi udostępnienie tego leku pacjentom”.
Status leku przełomowego i związana z nim ścieżka rejestracji zostały wprowadzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2012 r. Są one przeznaczone dla leków, które „leczą poważne lub zagrażające życiu schorzenia, a wstępne dane kliniczne wskazują, że w porównaniu z innymi dostępnymi opcjami terapeutycznymi lek może przynieść znaczną poprawę w odniesieniu do klinicznie istotnych punktów końcowych”1 .
W badaniu fazy II z udziałem wcześniej nieleczonych pacjentów z AML, u których niemożliwe było zastosowanie intensywnego leczenia, porównano wolasertyb* w skojarzeniu ze sprawdzonym leczeniem za pomocą cytarabiny w niskiej dawce (LDAC) z samą LDAC2 . Głównym punktem końcowym tego badania fazy II był odsetek obiektywnych odpowiedzi na leczenie. Obiektywną odpowiedź na leczenie stwierdzono u 31% pacjentów (13 z 42 pacjentów) otrzymujących leczenie skojarzone (wolasertyb* plus LDAC) w porównaniu z 13,3% pacjentów (6 z 45 pacjentów) otrzymujących tylko LDAC (p = 0,0523).
Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały czas przeżycia wolnego od zdarzeń (EFS), czas przeżycia całkowitego (OS) i bezpieczeństwo. Stwierdzono trend w kierunku poprawy OS (8,0 miesięcy w grupie otrzymującej wolasertyb* w leczeniu skojarzonym w porównaniu z 5,2 miesiąca w grupie LDAC w monoterapii; p = 0,0996). EFS mierzono od dnia randomizacji do dnia wystąpienia jednego z następujących zdarzeń: progresji choroby (niepowodzenia leczenia), nawrotu choroby lub zgonu pacjenta niezależnie od przyczyny (którekolwiek z nich wystąpiło pierwsze). U pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone (wolasertyb* plus LDAC) mediana EFS wynosiła 5,6 miesiąca w porównaniu z 2,3 miesiąca u pacjentów otrzymujących tylko LDAC (współczynnik ryzyka: 0,56; 95% CI: 0,34–0,93; p = 0,0237).
Na podstawie tych zachęcających wyników rozpoczęto badanie fazy III POLO-AML-2, dotyczące zastosowania wolasertybu* w skojarzeniu z LDAC u pacjentów w wieku co najmniej 65 lat z nieleczoną wcześniej AML, u których nie można zastosować intensywnego leczenia w celu indukcji remisji.
„Najczęstszą strategią postępowania w AML jest intensywne leczenie w celu indukcji remisji; u wielu starszych pacjentów nie można go jednak zastosować, ponieważ obejmuje ono podawanie wysoko dawkowanej chemioterapii, której tacy pacjenci często nie są w stanie tolerować” — stwierdził prof. Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych firmy Boehringer Ingelheim. „Ci pacjenci szczególnie potrzebują nowych metod leczenia. Mamy nadzieję, że wolasertyb* może wypełnić tę lukę jako tolerowany lek wydłużający czas przeżycia pacjentów”.
Informacje dodatkowe
O badaniu POLO-AML-2
Dodatkowe informacje na temat badania dostępne są na stronie http://clinicaltrials.gov./ct2/show/NCT01721876?term=Volasertib&rank=4.
O wolasertybie*
Wolasertyb* to wybiórczy i silny inhibitor kinazy Plk; obecnie jest on oceniany w badaniach klinicznych dotyczących AML i jest jednym z kilku leków będących przedmiotem prowadzonych przez firmę Boehringer Ingelheim zaawansowanych badań klinicznych dotyczących nowotworów złośliwych.
Spośród prowadzonych przez firmę badań dotyczących hamowania cyklu komórkowego program badań klinicznych dotyczących wolasertybu* jest najbardziej zaawansowany. Boehringer Ingelheim jest jedną z pierwszych firm prowadzących badania kliniczne dotyczące inhibitorów kinazy Plk.
Działanie wolasertybu* polega na hamowaniu aktywności kinazy Plk. Kinaza Plk1 — najlepiej scharakteryzowana spośród pięciu znanych ludzkich kinaz Plk — to enzym regulujący proces podziału komórki (mitozę). Wynikiem hamowania aktywności kinaz Plk jest zatrzymanie cyklu komórkowego i ostatecznie śmierć komórki (apoptoza)3 .
O ostrej białaczce szpikowej (AML)
Białaczki to rzadkie nowotwory złośliwe szpiku kostnego i krwi. AML to jeden z najczęstszych rodzajów białaczki u dorosłych; stanowi około jednej trzeciej wszystkich przypadków białaczki u dorosłych w państwach zachodnich4 . Wskaźniki przeżywalności w AML należą do najniższych wśród wszystkich białaczek5 .
AML rozwija się głównie u starszych dorosłych; przeciętny wiek pacjenta w chwili rozpoznania to 65 lat5.U pacjentów z AML rokowanie pogarsza się z wiekiem, a mediana czasu przeżycia od chwili rozpoznania u starszych pacjentów, u których często nie można zastosować intensywnego leczenia w celu indukcji remisji (tj. strategii leczenia najczęściej stosowanej u młodszych pacjentów), nie przekracza 6 miesięcy. Intensywne leczenie obejmuje podawanie wysoko dawkowanej chemioterapii, której starsi pacjenci często nie są w stanie tolerować5.
Firma Boehringer Ingelheim w onkologii
Opierając się na doświadczeniu i osiągnięciach w dziedzinie pulmonologii, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych, neurologii, wirusologii i immunologii, firma Boehringer Ingelheim rozpoczęła program intensywnych badań mających na celu opracowanie innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. Ścisła współpraca z międzynarodową społecznością naukową oraz szeregiem najlepszych światowych ośrodków onkologicznych pozwala firmie Boehringer Ingelheim zaangażować się w wykorzystywanie postępów w badaniach naukowych do opracowania ukierunkowanych terapii w celu zwalczania wielu nowotworów złośliwych (zarówno guzów litych, jak i nowotworów hematologicznych).
Obecnie badania naukowe są skoncentrowane na trzech obszarach: hamowaniu angiogenezy, hamowaniu transdukcji sygnału oraz hamowaniu kinaz związanych z cyklem komórkowym. Wolasertyb jest najbardziej zaawansowanym w rozwoju związkiem do stosowania w hematologicznych nowotworach złośliwych. Do programu hematologicznego należą także dwa nowe leki biologiczne (ang. new biological entities — NBE), w których przypadku stosuje się podejście immunoterapeutyczne: BI 836858 jest przeciwciałem przeciwko CD33 ukierunkowanym na AML, a BI 836826 jest przeciwciałem przeciwko CD37 ukierunkowanym na przewlekłą białaczkę limfocytową (ang. chronic lymphocytic leukaemia — CLL) i chłoniaka nieziarniczego z komórek B (ang. B-cell non-Hodgkin’s lymphoma — B-NHL).
Program leków onkologicznych firmy Boehringer Ingelheim nieustannie ewoluuje, co odzwierciedla stałe zaangażowanie firmy w postęp w tej dziedzinie.
Footnotes
* Wolasertyb jest lekiem eksperymentalnym i nie uzyskał dotąd rejestracji. Jego bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały dotąd w pełni potwierdzone.
Referencje
- FDA Frequently Asked Questions: Breakthrough Therapies. http://www.fda.gov/RegulatoryInformation/Legislation/FederalFoodDrugandCosmeticActFDCAct/SignificantAmendmentstotheFDCAct/FDASIA/ucm341027.htm [Last accessed: June 2013]
- Maertens J, et al. Phase I/II study of volasertib (BI 6727), an intravenous Polo-like kinase (Plk) inhibitor, in patients with acute myeloid leukemia (AML): results from the randomized phase II part for volasertib in combination with low-dose cytarabine (LDAC) versus LDAC monotherapy in patients with previously untreated AML ineligible for intensive treatment. Oral Presentation at ASH Annual Meeting and Exposition 2012
- Schöffski P. Polo-Like Kinase (PLK) Inhibitors in Preclinical and Early Clinical Development in Oncology. Oncologist. 2009;14(6):559-570
- Jemal A, et al. Cancer Statistics, 2009; CA Cancer J Clin 2009;59:225-249
- Deschler B et al. Acute Myeloid Leukemia: Epidemiology and Etiology. Cancer. 2006;107(9):2099-107