Wyniki badań fazy III: tiotropium podawane przez inhalator* Respimat® jest skuteczne w leczeniu pacjentów z objawową astmą niezależnie od wieku, obecności atopii, palenia tytoniu i odpowiedzi na lek rozszerzający oskrzela.
- Tiotropium podawane za pomocą inhalatora Respimat® SoftMistTM wydłuża czas do wystąpienia pierwszego ciężkiego zaostrzenia i pierwszego epizodu pogorszenia astmy u szerokiego spektrum pacjentów, u których objawy utrzymują się pomimo terapii z zastosowaniem co najmniej ICS**/LABA.***
- Poprawa czynności płuc uzyskana dzięki podawaniu tiotropium była specyficzna dla chorych na astmę i nie wynikała z współistnienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).
Filadelfia, Pensylwania 21 maja 2013 r. — U chorych na astmę z objawami utrzymującymi się pomimo leczenia z zastosowaniem co najmniej ICS/LABA, tiotropium podawane za pomocą inhalatora Respimat® SoftMistTM wydłuża czas do wystąpienia pierwszego ciężkiego zaostrzenia i pierwszego epizodu pogorszenia astmy. Poprawa ta jest niezależna od wieku, obecności atopii, palenia tytoniu i odpowiedzi na lek rozszerzający oskrzela.1
Stanowi to główny wniosek wcześniej zaplanowanej analizy danych z podgrupy badań fazy III PrimoTinA-asthmaTM, które po raz pierwszy przedstawiono na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Klatki Piersiowej w 2013 r. w Filadelfii (Pensylwania).1
Podczas kongresu zaprezentowano także wyniki szczegółowej analizy danych wyjściowych pacjentów włączonych do badań PrimoTinA-asthmaTM2. W tej analizie wykazano, że na podstawie wieku, w którym rozpoczęła się choroba, czasu trwania objawów, wywiadu nieobciążonego paleniem tytoniu, obecności atopii oraz odpowiedzi na lek rozszerzający oskrzela w populacji pacjentów włączonych do badań PrimoTinA asthmaTM, można z pewnością stwierdzić, że pacjenci włączeni do fazy III badań byli chorzy na astmę, a nie na POCHP.2
Ogłaszając wyniki analiz podgrup z badań PrimoTinA-asthmaTM , profesor Huib A M Kerstjens z University Medical Centre, Groningen (Holandia) powiedział:„Te wyniki wskazują, że tiotropium jest skuteczne u szerokiego spektrum pacjentów z utrzymującymi się objawami, u których dochodzi do zaostrzeń w przebiegu astmy pomimo stosowania standardowego leczenia skojarzonego podawanymi drogą wziewną kortykosteroidami (ICS) i agonistami receptora beta o długotrwałym działaniu (LABA) w umiarkowanych lub wysokich dawkach. Ponadto wydłużenie czasu do wystąpienia pierwszego ciężkiego zaostrzenia i pierwszego epizodu pogorszenia astmy stwierdzone po dodaniu tiotropium nie było ograniczone do szczególnych podgrup pacjentów.
„Poprawa była na przykład podobna u starszych i młodszych pacjentów, u chorych z atopią i bez atopii, u pacjentów zarówno z wyższym jak i niższym stopniem odwracalności obturacji dróg oddechowych oraz u byłych palaczy i osób, które nigdy nie paliły tytoniu.” — wyjaśnił profesor Kerstjens.
Biorąc pod uwagę znaną skuteczność tiotropium w POCHP i istotne korzyści obserwowane u chorych na POCHP ze współistniejącymi cechami astmy, istotne było zbadanie, czy pacjenci włączeni do badań fazy III PrimoTinA-asthmaTM mogą być z pewnością uznani za chorych wyłącznie na astmę.
Przedstawiając szczegółową analizę cech wyjściowych populacji pacjentów z badań PrimoTinA-asthmaTM, profesor David Halpin, konsultant chorób płuc w Royal Devon and Exeter Hospital (Wielka Brytania), powiedział: „Te wyniki potwierdzają, że pacjenci włączeni do badań, w których wykazano skuteczność tiotropium, mieli cechy kliniczne typowe dla astmy, a nie POCHP. Jakiekolwiek podobieństwa do POCHP wynikały z przewlekłego charakteru astmy. Zatem skuteczność wykazana w badaniachPrimoTinA-asthmaTM odzwierciedla poprawę w astmie.” — podsumował profesor Halpin.
Pomimo wszystkich obecnie istniejących możliwości leczenia u co najmniej 40% pacjentów z astmą w dalszym ciągu utrzymują się jej objawy, chorzy ci mogą doświadczać skrajnie dokuczliwych i zagrażających życiu zaostrzeń astmy.3 Badanie PrimoTinA-asthmaTM skupiło wyłącznie pacjentów, którzy pomimo stosowania terapii obejmującej co najmniej ICS/LABA, w dalszym ciągu doświadczali objawów astmy.
Badania PrimoTinA-asthmaTM (1 i 2) to dwa bliźniacze badania z podwójnie ślepą próbą, prowadzone w grupach równoległych, do których włączono pacjentów w wieku 18–75 lat z co najmniej 5-letnim przebiegiem astmy, z rozpoznaniem ustalonym w wieku poniżej 40 lat, osoby niepalące przez całe życie lub osoby wcześniej palące (10 lub więcej paczkolat****), które zaprzestały palenia przed upływem co najmniej 1 roku przed włączeniem do badania.1
Ogółem 912 pacjentów losowo przydzielono do grupy otrzymującej dodatkowo tiotropium za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 5 mg (n=456) lub do grupy placebo (n=456) na okres 48 tygodni. Oprócz ICS/LABA pacjenci w badaniach PrimoTinA-asthmaTM mogli stosować dodatkowe leczenie podstawowe, w tym leki przeciwhistaminowe, leki przeciwalergiczne, steroidy donosowe i omalizumab.1,2
Rozpoznanie astmy w populacji pacjentów włączonych do badań PrimoTinA-asthmaTM zostało potwierdzone na podstawie kryteriów zgodnych z obecnie obowiązującymi wytycznymi Światowej Inicjatywy Zwalczania Astmy (GINA- ang. Global Initiative for Asthma).2 Pacjenci, u których rozpoznano POCHP lub inną chorobę płuc byli wykluczeni z badań.2
W całej populacji włączonej do badania czas do wystąpienia pierwszego ciężkiego zaostrzenia wydłużył się dzięki dodaniu tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® (redukcja ryzyka 21%; wskaźnik ryzyka 0,79; p=0,03). Czas do wystąpienia pierwszego epizodu pogorszenia astmy wydłużył się w grupie tiotropium w porównaniu z placebo (redukcja ryzyka 31%; wskaźnik ryzyka 0,69; p<0,001).1 Ciężkie zaostrzenia zdefiniowano jako pogorszenie w przebiegu astmy wymagające wdrożenia lub podwojenia dawki glikokortykoidów podawanych ogólnoustrojowo.1
W analizach podgrup wykazano, że poprawa czasu do wystąpienia pierwszego ciężkiego zaostrzenia i poprawa czasu do pierwszego epizodu pogorszenia astmy stwierdzone po dodaniu tiotropium podawanego przez Respimat® nie zależały od cech wyjściowych i nie były ograniczone do żadnych szczególnych podgrup pacjentów.
Badania PrimoTinA-asthmaTM są częścią dużego międzynarodowego programu badań klinicznych fazy III o nazwie UniTinA-asthma®, do którego włączono ponad 4000 pacjentów.
Program badań UniTinA-asthma™ ma na celu określenie, czy tiotropium może zaspokoić potrzeby terapeutyczne znacznej liczby pacjentów chorych na astmę, u których objawy utrzymują się pomimo zastosowania dostępnych opcji leczenia. Program ten dowodzi naszego zaangażowania w rozwój produktu tiotropium podawanego przez Respimat® w szerokim spektrum pacjentów chorych na astmę, którzy mogą odnieść korzyść z dostępności nowego rodzaju leczenia.” — powiedział dr Bernd Disse, dyrektor Oddziału Leczenia Chorób Dróg Oddechowych w firmie Boehringer Ingelheim.
Informacje dodatkowe
O UniTinA-AsthmaTM
Badania PrimoTinA-asthma™ stanowią część dużego międzynarodowego programu badań fazy III o nazwie UniTinA-asthma™ prowadzonego aktualnie przez firmę Boehringer Ingelheim. Program ten zaprojektowano w celu ustalenia skuteczności i bezpieczeństwa tiotropium podawanego przez inhalator Respimat® SoftMistTM (SMI) u chorych na astmę.
Program UniTinA-asthmaTM obejmuje wiele badań klinicznych do oceny tiotropium podawanego przez Respimat® dodanego do aktualnie stosowanej terapii prowadzonych wśród pacjentów dorosłych, młodzieży i dzieci (w wieku od 1 roku) chorych na astmę o zróżnicowanej ciężkości.
Obecnie trwająca faza III programu składa się z 11 badań, w których udział bierze ponad 4000 pacjentów w ponad 150 ośrodkach na całym świecie. Wyniki dwóch z tych badań klinicznych fazy III zostały przedstawione po raz pierwszy na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc (ERS) w 2012r.4,5
Faza III programu rozwoju klinicznego UniTinA-asthma™ jest ukierunkowana na rozwiązanie niezaspokojonych potrzeb pacjentów, u których objawy utrzymują się pomimo stosowania dostępnych obecnie opcji terapeutycznych.
O astmie
Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych o mechanizmie zapalnym , prowadząca do zwężenia oskrzeli i ograniczenia przepływu powietrza, oraz do nasilonego wytwarzania śluzu6.
Gdy osoba chora na astmę zetknie się z czynnikiem wyzwalającym tę chorobę (np. zakażenia, pyłki, dym), nasila się stan zapalny dróg oddechowych, ich obrzmienie i zwężenie oraz wytwarzana jest nadmierna ilość śluzu. Te reakcje powodują, że drogi oddechowe stają się wąskie i podrażnione, utrudniając oddychanie6.
U osób cierpiących na astmę dochodzi do nawrotów świszczącego oddechu, zadyszki, uczucia ciasnoty w klatce piersiowej i kaszlu6.
Liczbę osób dotkniętych astmą na całym świecie szacuje się na 100 do 300 milionów, przy czym przewiduje się, że do 2025 roku liczby te wzrosną aż do 400–450 mln w skali globalnej.7,8 Rozpowszechnienie astmy jest najwyższe w krajach uprzemysłowionych. Na świecie każdego roku astmie przypisuje się ok. 180 tys. zgonów8, chociaż umieralność znacznie się różni w zależności od regionu9.
Koszty ekonomiczne związane z astmą szacuje się jako najwyższe wśród kosztów chorób przewlekłych. Globalne koszty ekonomiczne związane z astmą przewyższają koszty gruźlicy i HIV/AIDS łącznie10.
W ograniczeniu nasilenia astmy może pomóc unikanie czynników, które ją wyzwalają. Chociaż astmy nie można wyleczyć, odpowiednie postępowanie może zapewnić kontrolę nad chorobą i pozwolić osobom chorym cieszyć się dobrą jakością życia. Jednakże dane epidemiologiczne wskazują, że pomimo leczenia, co najmniej 40% osób dorosłych chorych na astmę nadal odczuwa jej objawy. Osoby te mogą doświadczać ograniczeń w stylu życia, a nawet wymagać opieki medycznej w stanach nagłych.3 Ci właśnie chorzy mogą odnieść korzyść z dostępności nowych opcji terapeutycznych.
O tiotropium
Tiotropium to wziewny antycholinergiczny, długodziałający lek rozszerzający oskrzela. Był to pierwszy wziewny lek stosowany w terapii podtrzymującej, który zapewniał znaczącą i utrzymującą się poprawę czynności płuc przy dawkowaniu raz dziennie u osób chorych na POCHP. Tiotropium działa poprzez otwieranie zwężonych dróg oddechowych i pomoc w utrzymaniu stanu ich otwarcia przez 24 godziny.
Program rozwoju klinicznego dotyczący stosowania tiotropium w astmie jest prowadzony wspólnie przez firmy Boehringer Ingelheim i Pfizer pod kierownictwem firmy Boehringer Ingelheim w zakresie wszystkich działań dotyczących rozwoju klinicznego.
O inhalatorze Respimat® Soft MistTM
Respimat® Soft MistTM (SMI) opracowany przez firmę Boehringer Ingelheim to inhalator nowej generacji wytwarzający unikalną „delikatną mgiełkę” Soft MistTM 11,12 , która ułatwia wdychanie.13
Boehringer Ingelheim: Lider w rozwoju produktów do leczenia chorób układu oddechowego
Leczenie chorób układu oddechowego stanowi główny obszar zainteresowań firmy Boehringer Ingelheim od ponad 90 lat, a na badania w tym obszarze przeznaczane są znaczne środki.
Firma Boehringer Ingelheim ma bogatą spuściznę w dziedzinie leczenia chorób układu oddechowego i opracowała lek tiotropium, który jest obecnie najintensywniej badanym i najczęściej przepisywanym lekiem do stosowania raz na dobę w terapii podtrzymującej POCHP dostępnym z przepisu lekarza. Firma Boehringer Ingelheim poszerzyła zakres swojej działalności o rozwój opcji terapeutycznych w innych chorobach układu oddechowego, takich jak astma, rak płuca czy idiopatyczne włóknienie płuc.
Nasza dobrze zapowiadająca się przyszłość w dziedzinie leczenia chorób układu oddechowego wynika z naszej przewodniej pozycji i pasji, jaką wkładamy w rozwiązywanie złożonych procesów naukowych będących podstawą wyniszczających chorób, z którymi obecnie zmagają się ludzie cierpiący na schorzenia płuc, i których w przyszłości doświadczać będą nowi chorzy.
Aktualności firmowe: Innowacyjne źródło dla dziennikarzy
Zakładka Choroby układu oddechowego Boehringer Ingelheim www.NewsHome.com jest już dostępna i jest jednorazowym zakupem dostarczającym jasne, zwięzłe i proste do zrozumienia informacje o astmie i innych chorobach układu oddechowego dla mediów.
Pfizer Inc: Pracujemy razem by tworzyć zdrowszy świat™
Firma Pfizer wykorzystuje osiągnięcia nauki i własne ogólnoświatowe zasoby w celu poprawy zdrowia i samopoczucia na wszystkich etapach życia. Staramy się wyznaczać standardy jakości, bezpieczeństwa i wartości w odkrywaniu, opracowywaniu i wytwarzaniu leków dla ludzi i zwierząt.
Nasz zróżnicowany, globalny portfel produktów z zakresu opieki zdrowotnej obejmuje biologiczne i drobnocząsteczkowe leki i szczepionki dla ludzi i zwierząt oraz produkty odżywcze i wiele dobrze rozpoznawalnych na świecie produktów konsumenckich.
Każdego dnia pracownicy firmy Pfizer działają na rynkach rozwiniętych i wschodzących w celu poprawy samopoczucia, postępu w profilaktyce oraz polepszenia dostępu do leków stosowanych w leczeniu chorób budzących największy lęk w dzisiejszych czasach.
Dążąc do sprostania odpowiedzialności, jaką nakłada na nas pozycja lidera wśród firm biofarmaceutycznych, współpracujemy z pracownikami ochrony zdrowia, instytucjami państwowymi i społecznościami lokalnymi nad wspieraniem i rozszerzaniem dostępu do niezawodnej i przystępnej opieki zdrowotnej na całym świecie. Od ponad 150 lat firma Pfizer stara się odmienić świat wszystkich, którzy na nas polegają.
Więcej informacji na temat naszych zobowiązań można znaleźć pod adresem:
Referencje
- Kerstjens HAM, Tashkin DP, Engel M et al. Tiotropium decreases the risk of exacerbations in patients with symptomatic asthma regardless of baseline characteristics. Am J Respir Crit Care Med 2013; 187: A4217
- Halpin DM, Bateman ED, Moroni-Zentgraf P, et al. Tiotropium is effective in patients with severe asthma without evidence of chronic obstructive pulmonary disease. Am J Respir Crit Care Med 2013; 187: A2731
- Bateman ED, Boushey HA, Bousquet J, et al; GOAL Investigators Group. Can guideline-defined asthma control be achieved? The Gaining Optimal Asthma ControL study. Am J Respir Crit Care Med. 2004;170 (8): 836-44
- Kerstjens HAM, Dahl R, Beck E, et al. Tiotropium reduces asthma exacerbations in asthmatic patients with persistent airflow obstruction uncontrolled despite treatment in accordance with guidelines. Eur Respir J2012; 40: Suppl. 56, 313S abstract P1796
- Kerstjens HAM, Paggiaro PL, Vandewalker et al. Tiotropium provides sustained bronchodilation in asthmatics with persistent airflow obstruction uncontrolled despite treatment in accordance with guidelines. Eur Respir J2012; 40: Suppl. 56, 391S abstract P2187
- Global Initiative for Asthma. Pocket guide for asthma management and prevention. http://www.ginasthma.org/local/uploads/files/GINA_Pocket_Guide_2012_wms.pdf
- World Health Organization. WHO factsheet 307: bronchial asthma. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs307/en/index.html
- Braman SS. The global burden of asthma. Chest. 2006 Jul;130(1 Suppl):4S-12S
- Global Initiative for Asthma. http://www.ginasthma.org/pdf/GINABurdenReport.pdf published in 2003
- World Health Organization. WHO factsheet 206: bronchial asthma. Available at: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs206/en/ [Last Accessed 11/04/13]
- Dhand R. Aerosol Plumes: Slow and steady wins the race. J Aerosol Med 2005; 18(3): 261-63
- Hochrainer D, Hölz H. Comparison of aerosol velocity and spray duration of Respimat® Soft MistTM Inhaler and pressurized Metered Dose Inhalers. J Aerosol Med 2005; 18(3): 273-282
- Kardos P, Golisch W, Wolf K. New SoftMistTM Inhaler is effective and easy to use in patients with asthma and COPD. Eur Respir J 2005; 26 (Suppl 49): 338s
Footnotes
* Uwaga: tiotropium dostarczane przez przyrząd Respimat® nie zostało zarejestrowane do stosowaniu w leczeniu astmy.
** Kortykosteroidy wziewne
*** Agoniści receptora beta2 o długotrwałym działaniu
**** 1 paczka papierosów na dobę przez 10 lat.