E.coli:
Biegunka neonatalna, wywołana przez Escherichia coli, najczęściej występuje u prosiąt krótko po porodzie do 4 dnia życia stwierdzana jest również u starszych prosiąt osesków. Mioty loch pierwiastek wykazują większą zachorowalność niż mioty wieloródek, co łączy się z niższą u tych pierwszych bierną ochroną immunologiczną.
Biegunka poodsadzeniowa łącząca się etiologicznie z E. coli pojawia się 2–3 tygodnie po odsadzeniu od lochy.
Obie postacie kolibakteriozy prosiąt wywołane są przez szczepy enterotoksygeniczne E. coli – ETEC
Clostridium perfringens typ c:
Clostridium perfringens typu C bytuje w przewodzie pokarmowym starszych prosiąt i świń, nie wywołując objawów chorobowych. Siewstwo do środowiska, w tym od rodzących loch, następuje z kałem, skąd zakażają się nowo narodzone prosięta. W ich przewodzie pokarmowym ma miejsce szybkie i intensywne namnożenie się tego drobnoustroju przy postępującym wypieraniu innych gatunków bakterii normalnej flory jelitowej.
Konsekwencją jest wytwarzanie dużej ilości toksyn, wywołujących objawy ogólne i biegunkę oraz liczne zejścia śmiertelne.
Choroba stwierdzana jest najczęściej u 3-dniowych prosiąt, ale może pojawić się już 12 godzin po urodzeniu. Obejmuje do 100% prosiąt miotu. Rzadko występuje u prosiąt starszych niż jednotygodniowych.
Śmiertelność wynosi średnio powyżej 50% noworodków w stadzie.