Choroba zwyrodnieniowa stawów, inaczej osteoarthritis (OA), dotyka około 1 na 5 psów oraz pogłębia się wraz z wiekiem. Początkowo trudno ją wykryć, gdyż błędnie interpretuje się objawy przypisując je starzeniu się psa.
W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby, należy udać się do lekarza weterynarii, który na podstawie badania klinicznego, zdjęcia RTG oraz badań krwi i moczu, potwierdzi diagnozę lub wykluczy OA. Jeśli diagnoza wykaże, że Twój pies choruje na osteoarthritis nie musisz się obawiać. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednią terapię i podpowie jak zapewnić psiakowi aktywne i radosne życie.
Jakie są najczęstsze objawy wskazujące na osteoarthritis?
Do typowych objawów, które wskazują na chorobę zwyrodnieniową stawów u psów należy przede wszystkim utykanie i sztywność łap, a co za tym idzie – zmniejszona aktywność oraz brak zainteresowania zabawą. Chore psy wykazują niechęć do skakania, biegania, a także do wchodzenia po schodach. Zmiany nastroju spowodują, że Twój pupil będzie spał więcej niż zazwyczaj lub niepokój wprawi go w bezsenność. Charakterystycznym objawem jest ciągłe gryzienie lub lizanie bolących stawów.
Każdy przypadek choroby zwyrodnieniowej stawów jest inny, a jej leczenie jest zależne od potrzeb Twojego psa. Jeśli zauważyłeś u swojego pupila powyższe niepokojące objawy, powinieneś natychmiast skonsultować się lekarzem weterynarii, który pomoże Ci w diagnozie oraz dalszym leczeniu.
Leczenie i działania wspomagające
Leczenie psa nie musi być trudne ani dla Ciebie ani dla niego. Jako część terapii lekarz weterynarii może zalecić wygodne w dawkowaniu leki, które dodasz do miski z jedzeniem. Dzięki nim, możesz sprawić, że Twój pies zapomni o bólu i zacznie cieszyć się życiem jak dawniej. Prawidłowo dobrana terapia farmakologiczna sprawi, że stan zdrowia Twojego psa będzie poprawiał się z dnia na dzień.
Pamiętaj, że wiele innych czynników związanych z polepszeniem stanu zdrowia psa, również zależy od Ciebie. Ważne jest, aby pies miał wygodne i ciepłe miejsce do odpoczynku. Regularne i lekkie ćwiczenia wspomogą utrzymanie masy mięśniowej i odpowiedniej ruchomości stawów. Równie ważne jest kontrolowanie masy ciała, co sprawi, że stawy nie będą niepotrzebnie obciążone. Zadbaj także o to, by pies miał ustawione miski z jedzeniem i piciem na odpowiedniej wysokości.
Nie lekceważ niepokojących Cię objawów. Udaj się do lekarza weterynarii, aby zdiagnozować Twoje obawy. Nie pozwól, aby Twój pies cierpiał z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Podaruj mu życie, którego zaznał wcześniej.