KLESZCZE – STAŁE ZAGROŻENIE! CO NALEŻY WIEDZIEĆ I JAKI PREPARAT WYBRAĆ, ABY ZABEZPIECZYĆ SWOJEGO ULUBIEŃCA?
Liczba kleszczy w Polsce z roku na rok rośnie. Pasożyty te można napotkać wszędzie: w ogrodach, w lasach, parkach i na wrzosowiskach. To dlatego staramy się rozpowszechniać informacje o tym, w jaki sposób zwierzęta i ludzie łapią kleszcze oraz jak chronić zwierzęta przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia powodowanymi przez te pasożyty. Bądź kleszczoświadomy!
Niezależnie od tego, w jakiej części Polski mieszkasz, Twoje zwierzę może złapać kleszcza. Pasożyty te żyją nie tylko na obszarach wiejskich, lecz również w miejskich parkach i ogrodach. Znajdują gospodarza, takiego jak pies, lokalizując go, za pomocą przednich odnóży uniesionych w powietrze. Gdy zwierzę otrze się o kleszcza, ten przenosi się na nie i przyczepia, wgryzając w skórę i umocowując w miejscu. 1 na 3 kleszcze roznosi choroby zakaźne niebezpieczne dla psów. Najpopularniejszą chorobą odkleszczową jest babeszjoza – bardzo groźna, śmiertelna choroba. Okres inkubacji trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni, a objawy są bardzo niespecyficzne, przez co ciężko jest samodzielnie rozpoznać babeszjozę. Główne objawy kliniczne to wysoka gorączka, osłabienie, apatia i brak apetytu. Następnie w wyniku anemii pojawia się bladość błon śluzowych oraz żółtaczka. Temu etapowi towarzyszy również ciągły spadek masy ciała. W przypadku babeszjozy szybka diagnoza jest kluczowa, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Aby chronić swoje psy przed kleszczami sprawdzaj regularnie, czy nie ma na nich pasożytów oraz stosuj FRONTLINE TRI-ACT co cztery tygodnie.