W wielu krajach koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, jednocześnie stają się dla wielu ich właścicieli ważnymi towarzyszami. Jednak wielu właścicieli często nie zdaje sobie sprawy z tego, że stan zdrowia kotów zmienia się wraz z ich wiekiem.
Potrzeby medyczne kotów zmieniają się wraz z ich wiekiem. Rozpoznaje się sześć różnych etapów życia kotów:
- Kocię
- Młody kot
- Dorosły
- Dojrzały
- Senior
- Super senior
Każdy etap przekłada się na różne stopnie stanu zdrowia.
Świadomość o tym, co należy robić na poszczególnych etapach życia, może pomóc Twojemu kotu prowadzić dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie.
KOCIĘ
[od urodzenia do 6. miesiąca życia]
To czas, kiedy należy sprawdzić, czy u kocięcia nie wystąpiły wady wrodzone jak rozszczep podniebienia czy przepuklina. Jest to czas na omówienie z lekarzem weterynarii stylu życia, diety, sterylizacji, chipowania, a także kalendarza szczepień i kontroli pasożytów.
Upewnij się, że środowisko, które chcesz zapewnić kotu w Twoim domu odpowiada wszystkim jego potrzebom socjalnym i fizycznym, dzięki czemu zapobiegniesz problemom z zachowaniem.
Młody kot
[od 7. miesiąca do 2 lat]
Do typowych problemów zdrowotnych młodych kotów należą choroby zakaźne (pamiętaj o pilnowaniu kalendarza szczepień!) oraz problemy związane z walką, polowaniem lub urazami – młode koty są bardzo aktywne i uwielbiają odkrywać nowe rzeczy! Ponadto, w czasie dojrzewania fizycznego i emocjonalnego kota ważne jest, aby zwracać uwagę na środowisko życia wewnątrz domu oraz na przestrzeń zewnętrzną (jeśli kot może wychodzić na dwór). Równie ważne jest monitorowanie diety i masy ciała w celu uniknięcia przyrostu masy ciała, która może wystąpić u niektórych kotów po kastracji.
Dorosły
[od 3 do 6 lat]
Podczas dorosłego życia, wiele kotów, które są wypuszczane na zewnątrz aktywnie poluje, dlatego ważne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach i zabezpieczaniu przed pasożytami. Większość dorosłych kotów cierpi na choroby związane z zębami i/lub dziąsłami, co może prowadzić do znacznego bólu, a nawet do utraty zębów. Warto poprosić swojego lekarza weterynarii o poradę na temat czyszczenia zębów kota. Do innych typowych problemów spotykanych na tym etapie życia kota należą: otyłość, problemy stomatologiczne, zapalenie pęcherza moczowego, choroby jelit, serca oraz problemowy behawioralne.
Dojarzały
[ 7-10 lat]
Mimo, że koty w wieku 7 lat i wzwyż nadal wyglądają młodzieńczo i wykazują chęć do zabawy, mogą się rozwijać u nich choroby dotykające kocich seniorów. Do typowych przykładów należy: cukrzyca, przewlekła choroba nerek, nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy złośliwe nowotwory. Ważne jest, aby ściśle monitorować kota, koncentrując się na typowych objawach, które dotykają starsze koty: zły stan sierści, letarg, utrata masy ciała, wymioty, biegunka, zaparcie, zmiana apetytu lub pragnienia, zmiany w ilości oddawanego moczu, zmniejszona aktywność. Otyłość dotyka najczęściej kotów dojrzałych i seniorów, dlatego należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej karmy oraz jej właściwe dawkowanie. Niezbędne jest regularne ważenie kotów i monitorowanie ich kondycji.
Senior
[11-14 lat]
Na tym etapie zmiany są często subtelne. Możemy zauważyć zmniejszenie aktywności fizycznej lub wydłużenie czasu odpoczynku kota. Pamiętajcie, aby nie ignorować tego i nie składać takich zmian na karb wieku. Gdy koty starzeją się, bardziej prawdopodobne są takie problemy jak nadczynność tarczycy, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, choroba zwyrodnieniowa stawów, cukrzyca czy wystąpienie złośliwych nowotworów. Starsze koty mogą poświęcać mniej czasu na pielęgnację, co może doprowadzić do problemów ze skórą i sierścią oraz pazurami. Koci seniorzy mogą jeść mniej, ponieważ ich węch nie jest już tak dobry, a także powodem mogą być problemy z zębami lub dziąsłami. Zarówno z tymi problemami oraz chorobami, dzięki rozwojowi medycyny, można sobie łatwo poradzić, zapewniając kotu komfortowe życie.
Super Senior
[powyżej 15 lat]
Na etapie życia kota problemy zdrowotne mogą pojawiać się jednocześnie! U super seniorów występuje większe ryzyko chorób związanych z wiekiem takich jak: nowotwory, przewlekła choroba nerek, choroby serca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, utrata masy ciała wynikająca z problemów z trawieniem oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Jednak wiele chorób jest nadal uleczalnych, więc zmiany nie powinny być wyłącznie przypisywane procesowi starzenia. Badanie kota jest nadal ważne, tak jak w sytuacji zaobserwowania u niego objawów kociego odpowiednika demencji starczej – kot staje się zdezorientowany, wycofany, wędruje bez celu oraz nadmiernie miauczy.
Niemniej jednak, wiele z powyżej wymienionych chorób i zmian można bardzo skutecznie leczyć zapewniając super seniorowi komfort życia.
Kot może nie mieć dziewięciu żyć, jednak możesz mu pomóc być szczęśliwym i zdrowym na każdym etapie życia!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.