ZDROWY KOT – ZDROWA RODZINA!
Kocich pasożytów jest co niemiara, a niektóre z nich mogą stanowić ryzyko transmisji chorób odzwierzęcych. Co powinieneś robić, aby chronić swoje koty, dzieci i siebie przed chorobami odzwierzęcymi? Stosować różne działania zapobiegawcze! Trzymając się tych najważniejszych zaleceń, znacząco obniżysz ryzyko występowania chorób odzwierzęcych, a swojej rodzinie i samemu sobie zapewnisz zdrowie.
MYJ RĘCE Używaj mydła i energicznie pocieraj dłonie pod strumieniem wody przez minimum 20 sekund. Myj ręce przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami (szczególnie gospodarskimi, w zoo czy gatunkami egzotycznymi), po zdjęciu zabrudzonej odzieży, po kontakcie z ziemią i po skorzystaniu z toalety.
SPRZĄTAJ ODCHODY KOTA Usuwaj podłoże z kuwety minimum raz na 24 godziny. Czyszcząc kuwetę albo podwórko każdego dnia, znacząco zmniejszasz liczbę pasożytów, które mogą wywołać ponowną inwazję. Po takiej czynności zawsze myj ręce.
PRZYKRYWAJ PIASKOWNICĘ Bezpańskie albo wychodzące koty traktują piaskownicę jak luksusową wersję kuwety. Przykrywanie piaskownicy na czas, gdy nie jest użytkowana, nie pozwala kotom na załatwianie się do piasku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zarażenia pasożytami takimi jak nicienie czy tęgoryjce.
ZAPOBIEGAJ INWAZJI PASOŻYTÓW W DOMU Odkurzaj dywany i tapicerkę oraz pierz pościel i posłania dla zwierząt co najmniej raz na tydzień.
STARANNIE MYJ OWOCE I WARZYWA Ważne, by owoce i warzywa przed zjedzeniem ich przez ludzi lub zwierzęta towarzyszące kilkakrotnie zanurzać w wodzie albo płukać pod strumieniem bieżącej wody. W ten sposób zmniejsza się ryzyko spożycia inwazyjnych postaci pasożytów.
NIE JEDZ SUROWEGO LUB NIEDOGOTOWANEGO MIĘSA ANI NIE KARM NIM KOTA Gotowanie mięsa do uzyskania odpowiedniej temperatury to sprawdzony sposób zapobiegania inwazjom pasożytów. Wiele rodzajów larw bytuje w mięśniach określonych gatunków zwierząt, czekając na to, by trafić do żywiciela, którego mogą przekształcić się w dorosłe postacie pasożytów.
UNIKAJ ROZPRZESTRZENIANIA PASOŻYTÓW Nie pozwalaj kotu polować na gryzonie ani inne małe zwierzęta, które mogą być nosicielami pasożytów. Właśnie w taki sposób Twój pupil może zarazić się pasożytami powodującymi zoonozy.
PRZESTRZEGAJ RUTYNOWYCH PROCEDUR WETERYNARYJNYCH Rutynowe badania i procedury weterynaryjne, w tym badania kału, profilaktyka przeciwpasożytnicza, badania krwi i szczepienia, są ogromnie ważne i nie można ich pomijać. Są potrzebne nie tylko do ochrony zdrowia zwierzęcia, ale również Ciebie i całej Twojej rodziny! Pchły i kleszcze mogą być nosicielami wielu chorób zakaźnych, które mogą rozprzestrzeniać się na ludzi. Jeśli Twój kot przebywa zarówno w domu, jak i poza nim, jest narażony na zarażenie się pchłami i kleszczami. Ustalając kalendarz rutynowych wizyt w klinice weterynaryjnej, ograniczasz liczbę wektorów chorób zakaźnych wnikających do Twojego domu.
STOSUJ REGULARNĄ, COMIESIĘCZNĄ PROFILAKTYKĘ PRZECIWPASOŻYTNICZĄ Koty często ulegają ponownym inwazjom pasożytów jelitowych, z których część można wyeliminować dzięki regularnemu stosowaniu preparatów przeciwpasożytniczych raz na miesiąc.
Osoby z obniżoną odpornością albo osłabionym układem immunologicznym, takie jak dzieci, ludzie starsi, osoby zakażone wirusem HIV, osoby przewlekle chore czy będące w trakcie chemioterapii, są narażone na dużo wyższe ryzyko zachorowania na ciężkie choroby odzwierzęce. W takich przypadkach należy rygorystycznie stosować się do opisanych zaleceń, aby zmniejszyć ryzyko transmisji chorób odzwierzęcych.